کد خبر:128388
پ
پرداخت وجه چک
روابط عمومی بانک مرکزی:

ممنوعیت صدور چک در وجه حامل از ۲۲ آذرماه

روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای از ممنوعیت صدور چک در وجه حامل از تاریخ ۲۲ آذرماه سال جاری خبر داد.

روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای از ممنوعیت صدور چک در وجه حامل از تاریخ ۲۲ آذرماه سال جاری خبر داد.

 

*** ضوابط جدید صدور چک

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس اطلاعیه‌های بانک مرکزی، از ۲۲ آذرماه ۱۳۹۹، ضوابط جدید صدور چک اجرا می‌شود و ضروری است تمام چک‌ها در وجه ذینفع مشخص صادر شوند.
بر این اساس و در راستای اجرای ماده (۲۱) مکرر قانون یاد شده، صدور برگه چک‌های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و لازم است تمام صادرکنندگان چک، چک‌های جدید را صرفاً در وجه گیرنده مشخص (شخص حقیقی/حقوقی) ‌صادر کنند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک‌های مذکور در وجه حامل خودداری کنند.
همچنین صادرکننده چک مجاز به صدور چک به تاریخ بعد از تاریخ اعتبار چک (تاریخ قید شده در عبارت موصوف) نبوده و گیرندگان آن نیز ملزم به کنترل تاریخ‌های یادشده خواهند بود.

*** ثبت چک در سامانه صیاد

 

چک‌های جدید که براساس ماده (۶) قانون مذکور صادر می‌شوند، قابلیت ثبت در سامانه صیاد را خواهند داشت و صادرکنندگان چک می‌توانند از طریق درگاه‌های بانکی و یا برنامک‌های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور، اطلاعات ذی‌نفع به انضمام مبلغ و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت کنند.
همچنین گیرندگان چک‌های جدید نیز می‌توانند به طرق موصوف با استعلام وضعیت چک ثبت شده برای ایشان، مراتب تایید دریافت چک را به سامانه صیاد اعلام کنند.

 

*** انتقال چک‌

در پایان اطلاعیه بانک مرکزی آمده است:
انتقال چک‌های جدید نیز در سامانه صیاد میسر بوده، چنانچه گیرنده چک پس از تائید اطلاعات آن متمایل به انتقال چک به شخص دیگری (شخص ثالث) باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت مشخصات ذینفع جدید (ثبت شناسه‏/کدملی وی) ‌برای وی فراهم است و در صورت عدم ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، لازم است اطلاعات مربوط به هویت گیرنده جدید (شامل نام و نام خانوادگی/نام شرکت و شماره/شناسه ملی) در ظهر چک پشت‌نویسی‌ شود.

*** دسته چک‌های جدید حداکثر با مدت اعتبار ۳ ‌سال

به گزارش خبرگزاری سروش، بانک مرکزی پیش از این اعلام کرد:
به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند به استناد ماده (۶) قانون صدور چک مصوب مورخ ۱۳ آبان‌ماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی، دسته چک‌های جدید حداکثر با مدت اعتبار ۳ ‌سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت. بدین‌ نحو که در متن هر برگه چک علاوه بر درج شناسه یکتا (۱۶ رقم)، عبارت (تاریخ صدور این برگه چک حداکثر تا تاریخ … معتبر است) نیز قید شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول