کد خبر:128762
پ
آموزش مجازی
وزیر ارتباطات خبر داد

اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت تا پایان سال

وزیر ارتباطات از اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت تا پایان سال خبر داد.

وزیر ارتباطات از اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت تا پایان سال خبر داد.

 

*** اتصال اینترنت روستاهای بالای ۲۰ خانوار

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدجواد آذری‌جهرمی دوم دی‌ماه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت:

مطابق برنامه ششم توسعه، ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار باید تا پایان سال برنامه به اینترنت متصل شوند و امروز مواجهه با پاندمی کرونا، اهمیت و ضرورت این مساله را بیشتر کرده است.

تلاش این وزارتخانه و اپراتورهای ارتباطی نیز سرعت دادن به این برنامه است.

اکنون از مجموع ۳۹ هزار و ۵۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار، حدود ۳۵ هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند و چهارهزار روستای دیگر باقی مانده است، در تلاشیم برنامه اتصال این روستاها تا پایان سال جاری تکمیل شود.

 

*** اختصاص تسهیلات برای اتصال به شبکه ملی اطلاعات

 

وی با اشاره به استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد:

استاندارد اتصال روستاهای این استان به اینترنت، کمتر از متوسط کشوری است.

تاکنون ۱۲ هزار کیلومتر شبکه فیبر نوری بین شهری در این استان اجرایی شده که هفت هزار و ۳۰۰ کیلومتر از سوی شرکت مخابرات و چهارهزار و ۷۰۰ کیلومتر نیز در دولت دوازدهم بوده است.

سیستان و بلوچستان به بیش از این ظرفیت برای فیبر نوری نیازمند است، زیرا از مجموع هفت هزار و ۴۰۰ روستای دارای سکنه این استان، ۳ هزار و ۴۰۰ روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد، اما هدف‌گذاری قانون که بر مبنای آن به این وزارتخانه بودجه می‌دهد، بر مبنای جمعیت بالای ۲۰ خانوار است.

در هیچ استانی چنین شکاف در بین روستاهای بالا و زیر ۲۰ خانوار آن وجود ندارد.

با درخواست از رئیس سازمان برنامه و بودجه و همچنین وزیر اقتصاد و هماهنگی با رئیس‌جمهوری، یک‌هزار میلیارد تومان از سوی دولت اختصاص یافته تا عقب‌ماندگی‌ها در زمینه اینترنت و شکاف موجود از بین برود؛ در این زمینه تا اردیبهشت‌ماه آینده یک برنامه کامل داریم.

 

*** سفر وزیر به سیستان و بلوچستان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر ارتباطات در پایان از سفر ۱۰ روزه خود به سیستان و بلوچستان از هفتم دی‌ماه خبر داد و بیان کرد:‌

با تقسیم‌بندی این استان به سه منطقه نوار ساحلی، سیستان و بلوچستان، تیم‌های عملیاتی مستقر می‌شوند تا ۲۷ درصد روستاهای باقی‌مانده بالای ۲۰ خانوار که البته پوشش دادن آنها کاری دشوار است، به اینترنت اتصال بیابند.

مناطق باقی‌مانده به اندازه کل مناطق پوشش داده شده، با دشواری در اجرا مواجه است و در کنار آن‌ها بخش بزرگی از روستاهای با جمعیت زیر ۲۰ خانوار نیز از خدمات بهره‌مند می‌شوند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول