کد خبر:128778
پ
فاضلاب
وزیر نیرو:

بهره‌برداری از ۵۱ هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق در سال ۹۹

وزیر نیرو از بهره‌برداری از ۵۱ هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق در سال ۹۹ خبر داد.

وزیر نیرو از بهره‌برداری از ۵۱ هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** بهره‌برداری از پروژه آب و برق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا اردکانیان در مراسم آنلاین افتتاح طرح‌های بزرگ صنعت آب و برق در دو استان تهران و گیلان از ستاد وزارت نیرو افزود:

مجموع سرمایه‌گذاری تاکنون این پروژه‌ها بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان است و روند افتتاح طرح‌ها تا پایان سال تداوم خواهد یافت.

 

وزیر نیرو کالای آب و برق را دو کالای مهم و حساس برشمرد که در افزایش امنیت و اعتماد عمومی جامعه از یک سو از اهمیت بالایی برخوردار است و افزود:

از دیگر سو جایگاه مهمی در تولید و توسعه و عمران کشور دارد.

صنعت آب و برق همواره در طول دوران جمهوری اسلامی مورد توجه دولت ها بوده که البته در شرایط ایام دفاع مقدس، تحریم‌ها و برهه‌های حساس فراز و فرودهایی در خدمت‌گزاری‌ها رخ داده اما طی حدود ۴۰ سال گذشته تجربه در جمهوری اسلامی با یک فضای همکارانه و حس تعلق بسیار بارز و نمایان دوران حاضر یکی از دوره‌های طلایی در این بخش است.

 

وی در ادامه، گفت:

ما در دولت دوازدهم در شرایطی کار را آغاز کردیم که کشورمان یکی از خشک‌ترین سال‌های ۵۰ سال اخیر خود را تجربه می‌کرد و سال ۹۶ -۹۷ به روایت آمار از خشک ترین سال‌های ۵۲ ساله اخیر بود و به دنبال آن سال ۹۷- ۹۸ نیز از جمله سال‌های تر در ۵۰ سال اخیر به ثبت رسید.

 

*** وقوع تغییر اقلیم

 

وزیر نیرو به موضوع تغییر اقلیم اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:

اکنون در جامعه تخصصی آب و هواشناسی تغییر اقیلم از یک نظریه خارج و به عنوان پدیده مشخص با علائم و نشانه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

قرار گرفتن در شرایط حدی در منطقه ما از نمونه‌های وقوع تغییر اقلیم است به این معنا که قرارگرفتن در وضعیت معتدل کمتر می‌شود و سال های خشک و تر را پی در پی خواهیم داشت بنابراین باید در برنامه ریزی و اجرا این امر مورد توجه جدی تر قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه اتکای سرمایه‌های انسانی در دولت، دانشگاه‌ها، بخش خصوصی و همکاری خوب مردم دو سال حدی را با شرایط خوبی پشت سر گذاشیم و عوارض این خشکسالی و ترسالی به نحو مقدور برخورد شده ضمن اینکه بهره خوبی هم حاصل شد، گفت:

آن چیزی که این ایام را در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد کرد آن است که دشمنان این نظام و ملت به دلایل مختلف بنا را بر این گذاشته اند که جمهوری اسلامی جشن‌های چهلمین سالگرد انقلاب را برگزار نکند.

براین اساس همه عوامل توان، ظرفیت و منابع مالی خود را به کار گرفتند تا با پایین آوردن سطح تاب‌آوری جامعه وافزایش التهاب ها آروزی ۴۰ ساله خود را که با این رویا به بستر رفته و از خواب برمی‌خاستند جامه عمل بپوشانند.

 

*** نقش دولت در صنعت آب و برق

 

اردکانیان سهم و نقش خدمت‌گزاران دولت و مردم در صنعت آب و برق برای عبور ایمن از این شرایط را نقشی مهم دانست و ادامه داد:

شرایط را به گونه‌ای رقم زدیم تا از یک سو اختلالی در تامین به موقع آب و برق مورد نیاز مردم ایجاد نشود و از دیگر سو منویات رهبر معظم انقلاب به خصوص در سال رونق و جهش تولید به نحو شایسته‌ای تحقق یابد.

وجه دیگر ماموریت این بود که در مجموع بتوان به سهم خود نه تنها در کاهش التهاب درجامعه و مردم بلکه افزایش امنیت خاطر و آسایش آنان گام برداشته شود.

 

وزیر نیرو با بیان اینکه پویش #هرهفته الف_ ب _ایران ماموریت مشترک همه دلبستگان به نظام بوده و خواهد بود خاطرنشان کرد:

وزارت نیرو یک هماهنگ کننده و سخنگو برای این اراده‌های محکم بوده و خواهد بود.

در طراحی این پویش بیش از هر چیز نشان داده شد در شرایطی که دشمنان سعی در القای این دارند که شرایط ایران به دلیل تحریم‌های هوشمند گسترده شرایط روزمره‌گی است و ناامیدی که زمینه‌ساز التهابات می‌شود را در جامعه اشاعه دهند، جمع توانایی وجود دارند که درجهت تحقق نیافتن این اهداف دشمن حرکت می‌کنند.

 

*** تامین مواد اولیه و منابع مالی و انسانی

 

اردکانیان با اشاره به اینکه طی برنامه‌ریزی‌های شش ماهه و یک ساله طرح‌های سازوکاری و ساخت و سازی افتتاح شد، گفت:

طی شش ماه نخست پویش ۲۲۷ طرح آب و برق و فاضلاب با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح شد و این نشان از آن داردکه مجموعه وسیعی در دولت و مراجع مربوط دست به دست هم دادند تا با اطمینان از تامین مواد اولیه و منابع مالی و انسانی و رفع موانع در زمستان و تابستان قادرند اعتبار و آبروی خود را گرو بگذارند تا کار عملی شود.

این موضوع به طوری بود که در ۲۰ اسفند ۹۸ آخرین پروژه از ۲۲۷ طرح افتتاح شد و در طی آن رییس جمهور نیز اعلام کرد آرزویم بود که کشوری باشیم که در زمان مقرر مراسم بهره‌برداری را طبق آنچه از قبل اعلام شده بود برگزار کنیم.

این امر مسئولان کشور، گروه‌های مرجع و در راس آن رهبر معظم انقلاب را به این نقطه رساند که باید در این گستره بزرگ و دلگرم به کار خود ادامه دهیم و توانستیم به لطف با آبرومندی این برهه را سپری کنیم و روسیاهی بر چهره کسانی ماند که امروز در حال ترک منصب و موقعیت خود هستند کسانی که به هم وعده جشن پیروزی در ایران را می‌دادند اما امروز می‌بینیم به چه وضعیتی گرفتارند

پویش #هرهفته الف_ب_ایران سرمایه‌ای ماندگار برای کشورمان است و مدیریت وزارت در این تدارک بزرگ منجر شد تا موفقیتی بزرک حاصل شود.

 

*** اصلاح عادات مصرفی مردم

 

وزیر نیرو از تلاش زیادی که در زمینه اصلاح عادات مصرفی مردم صورت گرفت خبر داد و خاطرنشان کرد:

ما با اعتماد به نفس وارد عرصه اصلاح مصرف پس از سال‌ها شده و اینکار را ابتداء از خود شروع کردیم.

براین اساس در بکارگیری نیروها تمام توان خود را به کار گرفتیم تا در دو و نیم سال گذشته مدیران بر اساس فراخوان عمومی به کار گرفته شوند و نیز بیش از سه هزار و۵۰۰ نفر از همکاران بازنشسته شوند و تا پایان سال این رقم به پنج هزار نفر خواهد رسید که این انگیزه ای برای تشویق نیروهای جوان به حضور در این عرصه است.

بنده با افتخار اعلام می‌کنم در یک هزار و ۲۰۰ روز فعالیت خود در وزارت نیرو هیچ نیرویی را با دستور و توصیه و بدون مجوز قانونی به کار نگرفته‌ام.

 

*** افتتاح پروژه ساخت و سازی و سازوکاری در تهران و گیلان

 

عضو هیئت دولت در ادامه با بیان اینکه برای نخستین بار به جای اینکه چهار هزار مگاوات نیروگاه برای عبور از اوج بار احداث کنیم توانستیم رشد مصرف ۵.۲ درصدی ۱۰ سال قبل را به یک درصد برسانیم گفت:

همچنین توانستیم سرمایه‌گذاری وسیعی در عرصه‌های دیگر برق به کار ببریم همزمان موفق شدیم انرژی بیشتری به بخش‌های تولیدی عرضه کنیم.

در شش ماه اول سال عرضه انرژی به صنایع نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۵ درصد افزایش داشته همچنین ۱۲ درصد افزایش عرضه را در بخش صنایع بزرگ شاهد بودیم که این دستاوردها به اتکای خیزشی بود که ریشه آن در پویش هر هفته الف – ب – ایران بوده است.

سال ۹۹ در راستای پویش ۲۵۰ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد که تا ظهر امروز نیز یکصد و هفتاد و ششمین پروژه ساخت و سازی و سازوکاری در گیلان و تهران به افتتاح می‌رسد.

 

*** تکمیل پروژه تا پایان سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نیرو در پایان با بیان اینکه تاکنون و برای ۱۷۶ پروژه ۵۱ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است افزود:

این پویش تا پایان سال و هفته به هفته ادامه دارد و ریل‌گذاری مناسبی برای سال‌های آینده و دولت بعد خواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول