کد خبر:128785
پ
عبدالهیان
مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل:

پیام سردار سلیمانی به ظریف در جریان قدم زدن با جان کری چه بود؟

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل به تشریح پیام سردار سلیمانی به ظریف در جریان قدم زدن با جان کری پرداخت.

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل به تشریح پیام سردار سلیمانی به ظریف در جریان قدم زدن با جان کری پرداخت.

 

*** پیام سردار سلیمانی به ظریف در جریان قدم زدن با جان کری چه بود؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین امیرعبداللهیان در نشست «انتقامی که سخت شد» با اشاره به اینکه سردار سلیمانی خیلی حرف بی سندی را قبول نمی کردند گفت:

شاید ۲۰ سال در وزارتخارجه در خدمت هدف سردار سلیمانی بودم همیشه وقتی حرف می زد سند می خواست و حرف های خودشان را مبتنی بر اسناد موثق می زد.

 

وی با بیان اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی گاهی توجه دیپلمات ها را به سخنانی که رهبری هیچ گاه به دشمن اعتماد نکنید) در دیدار اخیر خود با خانواده سردار هم بدان تاکید کردند، جلب می کرد ادامه داد:

زمانی آقای ظریف در سوئیس در حال مذاکره بود و فضا بسیار مثبت بود که مسائل در ظاهر نشان می داد که در حال پیشروی با اروپایی ها هستیم.

 

*** محتوای پیام سردار سلیمانی

 

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه سردار سلیمانی می خواستند این توجه را به ما بدهند که به دشمن اعتماد نکنید ادامه داد:

ایشان با من تماس گرفتند و گفتند می خواهم یک پیامی به آقای ظریف برسانید. ایشان اظهار کردند من دیدم که آقای ظریف با جان کری (وزیر خارجه دولت دوم اوباما) در حاشیه مذاکرات در کنار رودخانه قدم می زند یک پیام دارم که می خواهم آقای ظریف آن را به جان کری برساند.

 

وی درباره محتوای این پیام عنوان کرد:

سردار سلیمانی گفتند ما اسنادی را از همراهی ژنرال های آمریکایی و کاخ سفید با داعش و سوریه داریم.

سردار سلیمانی در آن پیام گفتند ما اسنادی از تعدادی هواپیمای لجستیک آمریکایی که در فرودگاه موصل زمانی که این فرودگاه در کنترل کامل داعش در این منطقه بود در اختیار داریم که تعدادی از ژنرال های آمریکایی از این هواپیماها پیاده شده و سران داعش به استقبال آنها آمدند، ۵ ساعت در وی آی پی فرودگاه موصل مذاکره کردند و سلاح های جدید از این چند فروند هواپیماها تخلیه شد و در اختیار داعش قرار گرفته است.

سردار سلیمانی در پیام خود گفتند آقای ظریف این اطلاعات را به جان کری بدهد و بگوید اگر طرف آمریکایی آمادگی داشته باشد اسناد و فایل صوتی این مذاکرات و پشت پرده آن را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

 

*** پاسخ بی سر و ته جان کری

 

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه آقای ظریف این پیام را دریافت و به طرف آمریکایی ارائه کردند عنوان کرد:

البته جان کری پاسخ بی سر و تهی به این موضوع داد.

 

وی با اشاره به اینکه سردار سلیمانی مستند سخن می گفت یادآور شد:

سردار سلیمانی با وجود آنکه یک ژنرال بود و وظایف پیچیده ای داشت اما هرگز از مطالعه غافل نمی شد.

 

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با بیان اینکه خاطرم هست در زمانی که در وزارت امور خارجه روی میز عراق به عنوان کارشناس کار می کردم سردار سلیمانی درخواست کردند کتاب هایی که در اروپا و آمریکا راجع به تحولات منطقه نوشته شده است خریداری و از طرف نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران تهیه شود گفت: سردار سلیمانی می خواست نسبت به این تحولات به طور کامل مطلع شویم.

 

*** علاقه سردار سلیمانی به کتاب خوانی

 

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه گاهی سردار سلیمانی بیست شبانه روز می نشست و ترجمه کتاب ها را مطالعه می‌کرد ادامه داد:

سردار سلیمانی همیشه اهل مطالعه بود تا جدیدترین نوشته های اندیشکده های غربی اروپایی آمریکایی و منطقه‌ای را در خصوص موضوعات خاص مربوط به ماموریت های خود را مطالعه کند.

سردار سلیمانی همیشه به روزترین جدیدترین و بهترین تحلیل ها را در حوزه تحولات منطقه ارایه می‌داد، شهید پورجعفری که همیشه همراه سردار بود می گفت سردارسلیمانی هر روز صبح وقتی در محله کار خود حاضر می شود تمام گزارش ها و تحلیل ها را مطالعه می کند از این رو همیشه در جلسات مختلف ایشان بیشترین و دقیق ترین مطالب را ارائه می‌داد تا پس از آن برای تایید نهایی مقام معظم رهبری ارسال شود و این دومین ویژگی سردار سلیمانی بود.

 

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی ده‌ها جلد دست نوشته از موضوعات مختلف دارد تاکید کرد: بنیاد حاج قاسم مجموعه ای است که علاقه مندان مختلف با حمایت مالی فکری و لجستیکی این دست نوشته ها را که بسیار منظم و به‌طور روزانه است را گردآوری و مدون کند. این دست نوشته ها درباره روزمرگی های سردار سلیمانی است که فراز و نشیب های مختلف زندگی وی را شامل می شود. فکر می‌کنم به زودی این دست نوشته ها جزو یکی از محصولات بنیاد حاج قاسم در آستانه سالگرد شهادت این سردار عزیز منتشر شود.

 

*** نقش مجلس شورای اسلامی و پارلمان ها در مبارزه با تروریسم

 

دستیار رئیس مجلس در امور بین‌الملل با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی و پارلمان ها به طور کلی نقش مهمی در مبارزه با تروریسم دارند تصریح کرد:

اساساً در پارلمان های جهان با یک خلاء مواجه هستیم و آن مبارزه با تروریسم است زیرا سازمان های بین المللی با رویکرد های خاص سیاسی و اعمال فشار به کنشگران در منطقه برخی قوانین را تدوین کردند و سعی می کنند به اسم قوانین مبارزه با پولشویی و قاچاق حتی به محرمانه ترین اطلاعات در دل کشور ها دسترسی پیدا کنند.

 

وی با بیان اینکه می توان با استفاده از ظرفیت نخبگانی در مجموعه های مختلف این خلا را از بین برد تصریح کرد:

آقای قالیباف از زمان آغاز به کار مجلس یازدهم نسبت به این مسئله حساسیت داشتند ضمن اینکه جمع زیادی از نمایندگان نیز علاقه‌مند هستند که در قالب اقدام حقوقی و انقلابی این خلاء را برطرف کنند.

 

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه در نشست های هم اندیشی می توان از مسئولان قوه قضاییه نیز دعوت کرد ادامه داد:

گاهی اوقات برای برخی جرایم تروریستی نمی توان متناسب با جرم مجازات تعیین کرد و در کتاب های قانون نیز ضعف هایی در این زمینه وجود دارد.

 

*** تدوین قوانین خوب برای مبارزه با تروریسم

 

دستیار رییس مجلس در امور بین الملل تاکید کرد:

می توان با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در کشور قوانین خوبی که هم نقش بازدارندگی داشته باشد و هم قابل اجرا باشد تهیه کنیم.

 

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل درباره اقدام مجلس برای انتقام سخت گفت:

مجلس یازدهم به خاطر جایگاه نظارتی خیلی فراتر از آنچه در مجلس قبل و آنچه در یک سال گذشته در مجلس فعلی انجام شده است می تواند از ظرفیت خود استفاده کند.

دولت و وزارت امور خارجه در حوزه امور بین الملل اقداماتی را انجام دادند ولی این اقدامات در تراز جایگاه سردار سلیمانی نیست و خیلی تا این جایگاه فاصله داریم.

 

وی با بیان اینکه مجلس در حوزه انتقام گیری و انتقام سخت یک وظیفه اصلی دارد و آن هم قانونگذاری است ادامه داد:

باید قوانینی تصویب شود تا حوادث ناگواری که اخیراً درباره شهید فخری‌زاده شاهد آن بودیم تکرار نشود.

 

*** انتظارات سردار سلیمانی برآورده نشده است

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل در پایان، تصریح کرد:

کارهای پراکنده بسیاری انجام شده است و مجلس به طور جدی بر این مسئله تمرکز دارد اما به نظر می رسد اقدامات قابل انتظار در سطح انتقام سردار سلیمانی در تراز دولت، قوه مقننه و قوه مجریه انجام نگرفته است و انتظارات بیش از ۸۰ میلیون ایرانی عاشق حاج قاسم و علاقه‌مندان به مکتب حاج قاسم در دنیا تامین نشده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول