کد خبر:128841
پ
طرح عمرانی
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

آغاز بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ از ۶ دی‌ماه در کمیسیون تلفیق

رئیس سازمان برنامه و بودجه از آغاز بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق از ۶ دی‌ماه خبر داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از آغاز بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق از ۶ دی‌ماه خبر داد.

 

*** رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدباقر نوبخت با بیان اینکه از ۶ دی‌ماه کار رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق شروع می‌شود، اظهار کرد:

قرار است با همکاری و همراهی و عقل جمعی دولت و مجلس بتوانیم قانون خوبی را برای اجرا داشته باشیم و دیروز جلسه خوبی با هماهنگی رئیس مجلس، رئیس کمیسیون تلفیق و رئیس جمهور در این زمینه داشتیم.

 

وی در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین تغییری که در روند بررسی لایحه بودجه در مجلس اتفاق خواهد افتاد چیست، گفت:

همیشه مجلس و نمایندگان بر روی منابع سخن دارند که ممکن است منابع غیر قابل تحقق باشد بنابراین باید اطمینان بدهیم منابع مطمئنی برای بودجه تصویب کنیم و بعد نوبت به مصارف می‌رسد که گاهی اوقات به سمت منابعی می‌رویم که باید افزایش دهیم.

تا الان اظهار نظرها بر اساس ارزیابی کلی انجام شده و با بررسی کمیسیون تلفیق قضاوت واقع‌بینانه نسبت به اعداد و ارقام بودجه می‌توانیم داشته باشیم.

همکاران من در سازمان برنامه و بودجه آمادگی دارند همه اطلاعات لازم را در اختیار قرار دهند و از آن چه در بودجه به صورت اعداد و ارقام آمده است دفاع کنند.

 

*** سرشماری به شیوه ثبتی مبنا

 

وی درباره نخستین جلسه ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا ۱۴۰۵، گفت:

قبلاً هر ۱۰ سال یکبار و بعد از آن هر پنج سال یکبار سرشماری با مراجعه به خانوارها برای گرفتن اطلاعات متعدد استفاده می‌شد که هم مسیر آن طولانی بود و هم صحت و دقت آن قابل بررسی بود.

با استفاده از تجربه جهانی و قانون دائمی شدن احکام بودجه و مصوبه‌ای که هیئت دولت در زمینه استفاده از شیوه سرشماری ثبتی مبنا در اردیبهشت سال ۹۹ داشت، قرار است شیوه جمع آوری اطلاعات از نمونه‌گیری به سمت ثبتی مبنا پیش رود.

 

نوبخت در خصوص روش ثبتی مبنا، توضیح داد:

در روش ثبتی مبنا به نحوی هر دستگاهی اطلاعات مورد نظر سرشماری ملی را در اختیار دارد ولی یک نهاد باید همه آن‌ها را جمع آوری کند در صورتی که از شیوه ثبتی مبنا استفاده کنیم همه دستگاه‌های موجود کشور باید اطلاعات خود را به مرکز آمار ایران بدهند.

 

وی در ادامه افزود:

برای اینکه این اتفاق در سال ۱۴۰۵ رخ دهد امروز این جلسه تشکیل شد تا با زمانبندی وظایف دستگاه‌های مختلف مشخص شود و بخشی از آن ۳ دی‌ماه به تصویب رسید و بخش‌های دیگر نیز در جلسات آینده بررسی و تصویب خواهد شد تا در سال ۱۴۰۵ سرشماری به شیوه ثبتی مبنا انجام شود.

 

*** هزینه بالای استفاده از شیوه‌های سنتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان پیرامون معایب شیوه‌های سنتی، اظهار داشت:

در شیوه‌های سنتی با مراجعه خانه به خانه هزینه بالایی برای دولت در پی داشت اما در شیوه ثبتی مبنا از دولت الکترونیک استفاده می‌کنیم و اطلاعات به دست آمده را پردازش خواهیم کرد به همین دلیل هزینه سرشماری بسیار کمتر خواهد بود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول