کد خبر:128809
پ
کرونا
معاون وزیر بهداشت:

توقف پرواز مستقیم به انگلیس برای جلوگیری از ورود ویروس جدید کرونا

معاون وزیر بهداشت از توقف پرواز مستقیم به انگلیس برای جلوگیری از ورود ویروس جدید کرونا خبر داد.

معاون وزیر بهداشت از توقف پرواز مستقیم به انگلیس برای جلوگیری از ورود ویروس جدید کرونا خبر داد.

 

*** توقف پرواز مستقیم به انگلیس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، ایرج حریرچی با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

کشورهای زیادی در دنیا و از جمله اروپا برای جلوگیری از انتقال ویروس جهش یافته کرونا رفت و آمد و سفر مستقیم و حتی غیر مستقیم به انگلستان را ممنوع کرده اند و برخی کشورها نیز با تدابیر سختگیرانه تر همه سفرهای خارجی را ممنوع کرده اند.

در ایران نیز اقدامات لازم انجام شده، به دقت پیگیری می کنیم و پروازهای مستقیم به و از انگلستان متوقف و لغو شده است. مسافران پروازهای غیر مستقیم از انگلستان هم کنترل می شوند. نتیجه تست مبدا این مسافران را بررسی می کنیم و در ایران از آنها تست گرفته می شود و افراد مشکوک ۱۴ روز قرنطینه می شوند، همه کسانی را هم که قبل از اعلام انگلیس وارد ایران شده اند، هم غربالگری کرده ایم و اگر لازم باشد از آنها تست می گیریم.

 

معاون وزیر بهداشت در ادامه افزود:

نکته مهم درباره این ویروس جهش یافته این است که انگلیسی ها که در مورد خیلی کشورها ادعاهایی داشتند، خودشان از سپتامبر که جهش ویروس شناسایی شده، موضوع را کتمان کردند.

 

*** هیچ موردی از ویروس جهش یافته در ایران مشاهده نشده است

 

حریرچی در ادامه تاکید کرد:

هنوز هیچ موردی از ویروس جهش یافته در انگلیس در ایران مشاهده نشده، همه پروازهای مستقیم به انگلستان لغو و متوقف شده، آخرین پرواز هم پروازی بوده که یکسری مسافر را از ایران برده و فقط یکسری خلبان و پرسنل پرواز ایرانی که در انگلیس بودند به کشور برگردانده است.

یکی از خصوصیت های ویروس های نوع RNA تغییرات مداوم است. ویروس کرونا نیز از این نوع است و تاکنون هزاران بار تغییر کرده و جهش یافته، برخی از این تغییرات ممکن است مهم و موثر باشد و برخی نیز موثر نیست. البته تغییرات این ویروس نسبت به ویروس آنفلوانزا کمتر است.

 

وی در ادامه افزود: تغییری که این بار در جنوب انگلستان در ویروس کرونا ایجاد شده در قسمت محل چسبندگی ویروس به گیرنده های انسانی است و گفته می شود این قسمت ویروس تاکنون چهار هزار بار تغییر کرده و به نظر می رسد موج اخیر کرونا در جنوب انگلستان ناشی از این تغییر ویروس باشد که بررسی ها در این زمینه ادامه دارد.

 

*** ضرورت رعایت اصول بهداشتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون کل وزارت بهداشت در پایان، اظهار داشت:

به نظر می رسد ویروس جهش یافته کرونا میزان سرایت و بیماری زایی ویروس را بالا برده باشد.

گفته می شود حدود ۷۰ درصد میزان بیماری زایی ویروس بیشتر شده است ولی هنوز مستند قطعی وجود ندارد که شدت بیماری و مرگ آوری را بیشتر کرده البته بررسی ها درباره عملکرد این ویروس ادامه دارد. بنابراین تنها راه مقابله با این ویروس جهش یافته فعلا همان رعایت اصول بهداشتی مثل زدن ماسک، شست و شوی دست و رعایت فاصله اجتماعی است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول