کد خبر:129077
پ
حاجی بابایی
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه مجلس:

منتظر تایید شورای نگهبان برای اصلاح ساختار لایحه بودجه ۱۴۰۰ هستیم

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه مجلس از انتظار برای تایید شورای نگهبان در خصوص اصلاح ساختار لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه مجلس از انتظار برای تایید شورای نگهبان در خصوص اصلاح ساختار لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** تایید شورای نگهبان برای اصلاح ساختار بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حمیدرضا حاجی‌بابایی با اشاره به مبلغ قابل توجهی از بودجه ارائه شده دولت به مجلس که هنوز اذن رهبر معظم انقلاب برای آن صادر نشده است، اظهار داشت:

در بودجه ارائه شده توسط دولت به مجلس مبلغ قابل توجهی به صورت هزینه و درآمد حدود ۱۵۰هزار میلیارد تومان که به صورت برداشت مستقیم و غیرمستقیم از صندوق توسعه ملی بود، وجود داشت که این معمولا با اذن رهبر معظم انقلاب شکل می‌گیرد و ایشان اعتقاد دارند که بالاخره این مبلغ برای تولید و ایجاد اشتغال باید دراختیار مردم قرار گرفته و ساختار بودجه باید تغییر پیدا کند.

رهبر معظم انقلاب هنوز اذن ندادند و ما معتقدیم که منابع یا مصارف این بودجه ۱۵۰هزار میلیارد تومانی باید تغییر کند.

از این‌رو منتظریم دولت اصلاحیه‌ای را بدهد که در صورت ارائه این اصلاحیه یکی از موانع برطرف می‌شود و ما می‌توانیم براساس آن موانع، اصلاح دیگری انجام دهیم.

 

*** اقدامات کمیسیون برنامه، بودجه مجلس

 

وی در رابطه با اقدامات صورت گرفته توسط این کمیسیون برای اصلاح بودجه، بیان کرد:

ما قبل از مطرح شدن بحث بودجه ۱۳حکم را در کمیسیون و صحن در راستای اصلاح ساختار مصوب کرده و به شورای نگهبان فرستادیم و منتظر تایید شورای نگهبان برای تحول بزرگی در اصلاح ساختار بودجه هستیم؛ برای مثال برای رابطه نفت با دولت باید جدولی تهیه شده و تمام هزینه‌های فروش نفت و مسائل مربوط به آن داخل این جدول قرار بگیرد که تهیه چنین جدولی و کارهای شبیه به این، عامل تحول عظیمی در بودجه خواهد بود.

بودجه، توان و استعداد کشور بسیار بالاست اما بودجه‌ای که دراختیار داریم کم‌اثر بوده و تعبیر من این است که این بودجه مرده و ما باید آن‌را زنده کنیم که زنده کردن بودجه با اصلاح ساختار آن اتفاق می‌افتد.

 

*** اصلاح ساختار بودجه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه مجلس در پایان پیرامون اصلاح ساختار بودجه و تاکید رهبری بر این امر، اظهار داشت:

سه سال است که رهبر معظم انقلاب بر اصلاح بودجه تاکید دارند و دولت هم اقداماتی در این راستا انجام داده‌است اما آن اصلاح ساختار موردنیاز انجام نپذیرفته و اگر آن اصلاح ساختاری را انجام بدهیم، درواقع شکوفه‌های استعداد بودجه ایران دوباره رشد می‌کنند.

به‌دلیل اینکه بودجه سند حکمرانی یک‌ساله بوده و اثر مستقیم در زندگی مردم دارد، نوع تصمیم ما برای آن مهم است و اگر اصلاح واقعی ساختار بودجه انجام شود، امیدواریم که بتوانیم در مجلس با اصلاحی که در بودجه انجام می‌دهیم اشکالات عمده آن‌را تاحد امکان برطرف کنیم تا بودجه بتواند سرپای خودش بایستد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − بیست =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول