کد خبر:129151
پ
رزم حسینی
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

در سفر وزیر صنعت به پایتخت شیرینی و شکلات کشور چه گذشت؟/ بازدید و بهره‌برداری از چند طرح صنعتی در استان آذربایجان شرقی

وزیر صنعت در ادامه سفرهای استانی خود، به پایتخت شیرینی و شکلات کشور، استان آذربایجان شرقی سفر کرد و ضمن بازدید و بهره‌برداری از چند طرح صنعتی، با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی آن استان دیدار کرد.

وزیر صنعت در ادامه سفرهای استانی خود، به پایتخت شیرینی و شکلات کشور، استان آذربایجان شرقی سفر کرد و ضمن بازدید و بهره‌برداری از چند طرح صنعتی، با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی آن استان دیدار کرد.

 

*** سفر وزیر صنعت به استان آذربایجان شرقی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، علیرضا رزم حسینی در ادامه سفرهای استانی خود عازم استان آذربایجان شرقی شد.

هدف وزیر صنعت در این سفر نیز این بود که از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات تولید و تولیدکنندگان قرار گیرد و دستورات لازم را برای کمک به آنها، صادر کند.

 

وزیر صنعت قرار بود در این سفر از واحد‌های صنعتی و تولیدی زیر بازدید کند:

مجموعه صنعتی تراکتورسازی

شهرک صنعتی تخصصی شیشه

مجموعه صنایع سهند جام

مجموعه فولاد صائب عجبشیر

واحد صنعتی تبلت در مراغه

واحد فولادی آذر حدید

واحد صنعتی فرآوری کشمش در شهرستان بناب

افتتاح خطوط تولید جدید واحد شماره دو صنایع غذایی شیرین عسل در شبستر

البته دیدار و جلسه با امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان، فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی تبریز و همچنین مجمع نمایندگان استان، با محوریت مهمترین مسائل پیش روی صنعت، معدن و تجارت این استان، از دیگر برنامه‌های رزم حسینی و هیات همراه بود.

 

 

بیشتر بخوانید:

تعریف دو وظیفه مهم برای خبرگزاری صنایع از سوی وزیر صنعت / پیگیری محورهای بیاینه گام دوم انقلاب را در دستور کار قرار دهید

 

 

*** رزم حسینی در تبریز

 

رزم حسینی عصر جمعه به تبریز سفر کرد و در فرودگاه بین المللی شهید مدنی مورد استقبال مسئولان این استان قرار گرفت.

 

وزیر صنعت در فرودگاه تبریز و در گفتگو با خبرنگاران، ضمن معرفی استان آذربایجان شرقی به عنوان استانی صنعتی و از بزرگترین استان‌های صادر کننده کشور، خاطرنشان کرد:

به خاطر اینکه همواره رویکرد من در فعالیت‌های خود، توجه ویژه به بخش خصوصی، تشکل ها و انجمن ها در روند سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی بوده است، در این سفر برنامه‌های کاری خود را از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، آغاز خواهم کرد.

 

*** وزیر صنعت در اتاق بازرگانی تبریز

 

علیرضا رزم حسینی در نشست با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی در اتاق بازرگانی تبریز، بیان داشت:

ریشه بسیاری از مشکلات کشور دو نرخی بودن ارز است که نمایندگان مجلس با درک این مهم قرار است تصمیمات خوبی برای تثبیت نرخ ارز و تک نرخی شدن آن بگیرند.

 

*** پیگیری فعالیت‌های معدنی در استان اذربایجان شرقی

 

وی در ادامه با اشاره به ابلاغ مصوبه آزادسازی معادن غیرفعال، خاطرنشان کرد:

مهلت فعال‌سازی معادن راکد و تعطیل بر اساس مصوبه مذکور به زودی به پایان می‌رسد و معادن غیرفعال، توسط استاندار و شورای معادن برای فعال‌سازی به مزایده گذاشته می‌شود.

 

وزیر صنعت با بیان اینکه بیش از ۱۱ هزار پهنه معدنی و معدن غیر فعال در کشور وجود دارد که با اجرای مصوبه مذکور، آزاد خواهد شد، اضافه کرد:

آزادسازی این معادن فرصت بسیار مناسبی را برای اشتغال و سرمایه‌گذاری در کشور فراهم خواهد کرد.

 

رزم حسینی در بخش دیگری از سخنرانی خود با تاکید بر تقویت سازمان‌های توسعه‌ای برای ایفای نقش توسعه‌ای خود، بیان کرد: پروژه‌‌های ایدرو و ایمیدرو در استان آذربایجان ‌شرقی پیگیری و نتایج اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

وزیر صمت همچنین اضافه کرد:

در حوزه معادن باید اکتشافات عمقی و گسترده در سراسر کشور با رویکرد توسعه‌گرایانه و به صورت جدی دنبال شود.
در همین راستا، پروژه های معادن نفلین در این استان عملیاتی شده است و تکمیل آن ها را تا رسیدن به نتیجه نهایی پیگیری خواهیم کرد.

 

*** ظرفیت صادرات به کشورهای آذربایجان و ارمنستان

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش پایانی سخنان خود نیز با اشاره به واگذاری مسئولیت ستاد صادرات به جمهوری آذربایجان به استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت:

مصوبه وزارت صنعت و شورای عالی صادرات برای واگذاری مسئولیت ستاد صادرات به جمهوری آذربایجان به استان آذربایجان شرقی به تایید معاون اول رئیس جمهور رسیده است و این ستاد با محوریت استانداری آذربایجان‌شرقی تشکیل می‌شود که فرصت مناسبی برای صادرات به کشورهای آذربایجان و ارمنستان است.

 

*** تأمین مواد اولیه کارخانجات

 

رزم حسینی در حاشیه جلسه اتاق بازرگانی تبریز و در گفتگو با خبرنگاران نیز، اظهار داشت:

یکی از مهمترین کارهای دولت، تأمین مواد اولیه کارخانجات است که ابلاغ سیاست‌های جدید صادراتی، کمک شایانی به این حوزه خواهد کرد.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه، تامین مواد اولیه کارخانجات و اقلام مورد نیاز مردم با ابلاغیه‌های شورای هماهنگی اقتصادی دولت به خوبی در حال انجام است، گفت:

صادرکنندگانی که تعهدات ارزی دارند می‌توانند با استفاده از ارز متقاضی یا واردات مواد اولیه و اقلام ضروری در مقابل صادرات، تعهدات ارزی خود را ایفا نمایند.

 

رزم حسینی همچنین به روند صادراتی کشور و تسریع در ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات کشور اشاره و بیان داشت:
با ابلاغ این سیاست و همچنین دیگر سیاست های اقتصادی دولت، از مهرماه سال جاری شاهد افزایش صادرات بودیم که پیش‌بینی می‌شود این افزایش تا پایان سال نیز تداوم داشته باشد.

 

*** استاندار آذربایجان شرقی در نشست با وزیر صنعت

 

استاندار آذربایجان شرقی نیز در نشست با وزیر صنعت در اتاق بازرگانی تبریز به ایراد سخن پرداخت و گزارشی در رابطه با فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی در این استان ارائه داد.

 

محمدرضا پورمحمدی در این نشست که تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی نیز حضور داشتند، اظهار داشت:

آذربایجان شرقی به واسطه فعالیت ۵۵۰۰ واحد صنعتی یکی از مهمترین استان های کشور به لحاظ قابلیت‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدماتی است.

۱۳ واحد خودروسازی در استاندار آذربایجان شرقی فعالیت دارد و با توجه به فعالیت این واحدها، ۳۵ درصد قطعات خودروهای تولیدی کشور در این استان تولید می شود.

 

وی همچنین، این استان را پایتخت شیرینی و شکلات کشور دانست و گفت:
معادن مس، طلا و کانی‌های آذربایجان شرقی همواره در رتبه های بالای کشور قرار دارند.

 

*** بازگشت ۱۰۰ واحد تولیدی تعطیل و افزایش ۵۰ درصدی صادرات

 

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره و قدردانی از فعالیت‌های قابل توجه تولیدکنندگان این استان در سال‌های اخیر، بیان داشت:

علیرغم تحریم‌ها و مشکلاتی که در سال‌های اخیر بواسطه آنها برای کشور ایجاد شده است و شیوع کرونا، خوشبختانه در دو سال گذشته هیچ واحد تولیدی تعطیل و هیچ نیرویی تعدیل نشده و حتی ۱۰۰ واحد تولیدی تعطیل استان نیز به چرخه تولید بازگشته است.

 

پورمحمدی همچنین با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی در طرح‌های توسعه‌ای در رتبه‌های دوم و سوم کشور قرار دارد، افزود:
در سال‌های گذشته صادرات غیرنفتی در استان ما ۵۰ درصد افزایش داشته است.

 

استاندار آذربایجان شرقی در پایان ضمن تشکر از وزیر صنعت و هیئت همراه بابت سفر به این استان، خاطرنشان کرد:

در این مدت وزرا و هیئت‌های مختلفی در استان آذربایجان شرقی حضور پیدا کردند و حتی رئیس جمهور دوبار به این استان سفر کرده است اما هیئتی که در این سفر به همراه وزیر صنعت در این استان حضور یافتند از عالی‌رتبه‌ترین هیئت‌ها به شمار می‌آید.

 

*** دیدار وزیر صنعت با امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر خود به دیدار امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی رفت.

رزم حسینی در این دیدار با بیان اینکه همدلی و هم ‌افزایی میان مردم و‌ مسئولان، رمز موفقیت استان آذربایجان شرقی است، تصریح کرد:

این همدلی و‌هم افزایی با محوریت امام جمعه تبریز و‌ نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی به وجود آمده است و در مسیر توسعه و آبادانی در حال حرکت است.

 

*** برنامه‌ها و اولویت‌های وزارت صنعت

 

وزیر صنعت در این دیدار به تشریح برنامه‌ها و اولویت‌های وزارت صنعت پرداخت و گفت:

در حوزه اکتشافات باید کارهای بیشتری انجام شود و با توجه به اینکه پهنه‌های امیدبخش معدنی خوبی در حوزه فلزات سنگین و مس در آذربایجان شرقی وجود دارد، توسعه اکتشافات آن‌ها را در دستور کار قرار دادیم.

 

رزم حسینی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع خودرو اشاره و با اشاره به اینکه در شش ماهه دوم سال، افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو را در دستور کار داریم، گفت:

به دنبال شکستن گام به گام انحصار خودرو در کشور برای ایجاد بازار رقابتی هستیم تا مصرف کنندگان خودرویی با کیفیت و با قیمت مناسب دریافت کنند.

 

وزیر صنعت در بخش پایانی صحبت‌های خود در این جلسه، به اجرایی شدن پروژه نفیلین سینیت سراب که از خواسته‌ها و تاکیدات امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بود نیز اشاره و بر اقدامات لازم برای تکمیل و نهایی شدن آن تاکید کرد.

 

*** بازدید وزیر صنعت از تراکتورسازی تبریز

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین برنامه کاری خود در روز دوم سفر به استان آذربایجان شرقی، از تراکتورسازی تبریز بازدید به عمل آورد‌.

 

علیرضا رزم‌حسینی از خطوط تولید، سالن مونتاژ، موتور سازی و کارگاه تست موتور بازدید به عمل آورد و با کارگران، دست اندرکاران و مدیران تراکتور سازی به گفتگو پرداخت.

 

وی در این بازدید، از نزدیک در جریان روند تولید این مجتمع صنعتی قرار گرفت و برای پیگیری و حل برخی مسائل و مشکلات این واحد تولیدی، قول مساعد داد.

 

*** شرکت تراکتور سازی

 

تراکتور سازی از ۶۰ تا ۹۰ درصد ساخت داخل دارد و ضمن تامین نیاز داخل، در حوزه صادرات نیز فعالیت می کند.

تراکتورسازی تبریز ظرفیت تولید ۲۰ هزار دستگاه تراکتور را برای کاربردهای کشاورزی به صورت سالانه دارد.

این مجموعه که در جاده تبریز به سردرود مستقر است، از سال ۱۳۴۹ راه اندازی شده است.

تراکتورسازی تبریز در زمینی به مساحت ۴ میلیون متر مربع و با زیربنای ۱۵۰ هزار متر مربع واقع است و به گفته مسئولانش، بیش از ۶ هزار نفر اشتغالزایی دارد.

 

*** جلسه هم‌اندیشی با مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر خود در جلسه هم‌اندیشی با مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی حاضر شد.

 

رزم حسینی در این نشست اظهار داشت:

وزارت صنعت، معدن و تجارت معین استان آذربایجان شرقی بر اساس ابلاغ معاون اول رئیس جمهور می باشد و در مدت زمان کوتاه باقی مانده از عمر دولت، تمام تلاش خود را برای توسعه بخش صمت در این استان انجام خواهیم داد.

 

وی با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی در حوزه صنعت، معدن و تجارت پیشینه تاریخی دارد، تصریح کرد:

آذربایجان شرقی حق بزرگی بر ملت و کشور ایران دارد و فداکاری های زیادی را در طول انقلاب شکوهمند اسلامی و دوران دفاع مقدس در دفاع از تمامیت ارضی و سربلندی کشور ایفا کرده است.

 

*** آمادگی وزارت صمت برای راه اندازی خودروسازی در آذربایجان شرقی

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به ظرفیت های استان آذربایجان شرقی در حوزه صنایع بیان کرد:

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگی برای راه اندازی یک خودروسازی با مشارکت سازمان توسعه ای ایدرو و بخش خصوصی توانمند و دارای منابع مالی کافی در آذربایجان شرقی را دارد.

 

رزم حسینی با اشاره به بازدیدی که از تراکتورسازی داشته است، تصریح کرد:

حتی همین تراکتورسازی نیز در قالب طرح توسعه‌ای می‌تواند در حوزه خودروسازی ورود کند، از طرفی کنسرسیومی از بخش خصوصی نیز با نظارت مسئولان استانی می توانند این موضوع را جلو ببرند.

 

*** تولید خودروی با کیفیت و قیمت مناسب با ورود خودروسازان جدید

 

وی همچنین ورود خودروسازان جدید با مشارکت بخش خصوصی و شکستن انحصار در تولید خودرو را زمینه‌ساز تولید خودروهای رقابتی، با کیفیت و با قیمت مناسب در کشور دانست.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش تولید در لوازم خانگی علیرغم خروج شرکت‌های خارجی پس از تحریها از کشور، گفت:

کارخانجات لوازم خانگی سه شیفته کار می‌کنند و بخش لوازم خانگی نیز یکی از محورهای توسعه در آذربایجان شرقی می تواند باشد.

تولید لوازم خانگی می‌تواند تحت یک برند در این استان به همت مسئولین استانی و‌ نمایندگان مجلس در دستور کار قرار بگیرد، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز همکاری های لازم را خواهد داشت.

 

*** مهمترین نقطه نظرات نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس

 

گفتنی است، در این جلسه اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی به بیان مهمترین مسائل و مشکلات مربوط به حوزه صنعت، معدن و تجارت در حوزه انتخابیه خود پرداختند.

توجه به معادن و ذخایر معدنی، کنترل بازار، فعالسازی معادن راکد، توجه به استاندارد در کالاهای وارداتی، تهیه نقشه راه توسعه و استفاده بهینه از ظرفیت مرزها در امر صادرات از مهم‌ترین مسائلی بود که نمایندگان مطرح کردند.

نمایندگان مجلس همچنین خواستار تکمیل، راه اندازی یا رفع مشکلات مهم‌ترین طرح‌های حوزه صنعت و معدن در حوزه انتخابیه خود شدند.

 

*** افتتاح واحد فرآوری کشمش در بناب با حضور وزیر صمت

 

​وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه‌های خود در استان آذربایجان شرقی، واحد آذر تاک بناب در حوزه فرآوری کشمش را مورد افتتاح و بهره برداری قرار داد.

این واحد که در جاده بناب تبریز قرار دارد ظرفیت فرآوری ۶۰۰۰ تن سالیانه کشمش را دارد.

آذر تاک بناب در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع و با زیربنای ۴ هزار مترمربع واقع است.

این واحد برای ۵۵ نفر شغل مستقیم به وجود آورده است.

میزان سرمایه گذاری برای راه اندازی این واحد ۲۵ میلیارد تومان ریالی و ۸ میلیون یورو ارزی می باشد.

 

*** افتتاح فاز اول واحد تولیدی فولاد آذر حدید در شهرک صنعتی بناب

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه‌های خود با حضور در شهرک صنعتی شهرستان بناب واحد تولیدی فولاد آذر حدید را مورد افتتاح و بهره برداری قرار داد.

این واحد ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن بیلت فولاد ساده کربنی و کم آلیاژ (حاصل از ذوب) را به صورت سالیانه دارا می باشد.

کاربرد محصولات تولیدی این واحد در زمینه تولید مقاطع فولادی است.

این واحد تولیدی در زمینی به مساحت ۲۸ هزار متر مربع و با زیربنای ۱۷ هزار متر مربع در شهرک صنعتی شهرستان بناب واقع است.

برای راه اندازی این واحد تولیدی ۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری به صورت ۴۰ میلیارد تومان ریالی و ۸ میلیون یورو ارزی انجام شده است.

با راه اندازی این واحد برای ۱۳۶ نفر اشتغال مستقیم به وجود آمده است.

 

*** سفر وزیر صنعت به اردبیل

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر صنعت و هیئت همراه قرار است در ادامه سفر خود، فردا یعنی صبح یکشنبه به استان اردبیل سفر کند، عملیات اجرایی ایجاد کارخانه فراوری کنسانتره مس در روستای دوست بیگلو مشکین شهر را آغاز می کند.
رزم حسینی در این سفر نیز ضمن دیدار و جلسه با امام جمعه، نماینده ولی فقیه و نمایندگان این استان ، با فعالان اقتصادی و صنعتی با محوریت بررسی مهمترین مسائل و مشکلات پیش روی صنعت، معدن و تجارت این استان، دیدار و گفتگو خواهد کرد.
بازدید از شرکت حدید مبتکران در مراسم اشتغال به کار ۳۰۰ پرسنل جدید این شرکت از دیگر برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت در اردبیل خواهد بود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول