کد خبر:129202
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

واردات ۱۷.۵ میلیون تن کالای اساسی در ۹ ماه سال جاری

سخنگوی گمرک از واردات ۱۷.۵ میلیون تن کالای اساسی در ۹ ماه سال جاری خبر داد.

سخنگوی گمرک از واردات ۱۷.۵ میلیون تن کالای اساسی در ۹ ماه سال جاری خبر داد.

 

*** میزان واردات کالا در سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید روح‌اله لطیفی در خصوص واردات کالا در سال ۹۹، اظهار داشت:

بیش از ۲۵ میلیون تن کالا در ۹ ماهه سال جاری وارد کشور شده که ۷۰ درصد آن از ۲۵ گروه کالاهای اساسی بوده که به وزن ۱۷ و نیم میلیون تن رسیده است.

پنج کالای ذرت، جو، دانه های روغنی، روغن خام و مایع و کنجاله سویا که با ارز دولتی وارد شده، ۱۲ میلیون و ۲۹۶ هزار و ۳۲۵ تن به ارزش چهار میلیارد و ۱۴۵ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۴۴۰ دلار را به خود اختصاص داده است، که بیش از ۴۹ درصد کل واردات کشور و ۷۰.۵ درصد واردات کالاهای اساسی را از لحاظ وزنی در بر م‌گیرد.

 

وی در زمینه میزان واردات این پنج قلم، خاطرنشان کرد:

ذرت با هفت میلیون و ۲۴۹ هزار و ۳۰۶ تن به ارزش یک میلیارد و ۷۷۹ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۶۷۶ دلار، نخستین کالای سوبسید دار کشور از لحاظ ارزش و هم از لحاظ وزنی بود و در همه گروه های کالایی در این مدت نخستین کالای وارداتی کشور است.

 

*** دیگر رتبه‌های وارداتی پس از ذرت

 

لطیفی در ادامه با اشاره به رتبه کالاهای اساسی دیگر در واردات، گفت:

پس از ذرت، در بین کالاهای اساسی، دانه‌های روغنی با یک میلیون و ۸۴۶ هزار و ۵۸۶ تن و به ارزش ۹۴۹ میلیون و ۷۵۶ هزار و ۴۳۹ دلار ، روغن های نیمه جامد، خام و مایع با ۷۵۶ هزار و ۱۲۱ تن به ارزش ۶۲۷میلیون و ۸۶۹ هزار و ۷۳۳ دلار، کنجاله سویا با یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۸۰۷ تن به ارزش ۴۶۱ میلیون و ۷۴۶ هزار و ۳۱۰ دلار و جو با یک میلیون و ۳۴۰ هزار و ۵۰۵ تن به ارزش ۳۲۶ میلیون و ۸۳۱ هزار و ۲۸۲ دلار به ترتیب در رتبه‌های بعد قرار دارند.

 

*** گوشت مرغ، آخرین رتبه واردات

 

وی در رابطه با سایر کالاهای اساسی، بیان کرد:

دارو ، تجهیزات و ملزومات پزشکی با یک میلیارد و ۲۳۱ میلیون و ۶۷۲ هزار و ۴۴ دلار، برنج با ۷۰۷ میلیون و ۸۷۲ هزار و ۱۸۱ دلار، گندم با ۶۹۶ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۱۸۶ دلار، شکر خام با ۳۵۷ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۱۳۵ دلار، ماشین آلات تولید کننده کالای اساسی با ۳۲۷ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۳۴۷ دلار، چای خشک با ۲۲۱ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۸۲ دلار، لاستیک سنگین با ۲۰۶ میلیون و ۲۴۹ هزار و ۶۵۴ دلار، خمیرکاغذ با ۱۴۴ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۸۲۱ دلار قرار دارند.

کاغذچاپ و تحریر با ۱۴۲ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۸۶۹ دلار، کودهای شیمیایی با ۱۲۳میلیون و ۷۸۳ هزار و ۲۷۸ دلار، حبوبات با ۱۱۱ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۴۰۰ دلار، گوشت قرمز سرد سنگین با ۱۰۴ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۶۷۰ دلار، سموم تکنیکال شیمیایی با ۵۸ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۸۵۳ دلار، داروهای دامی ضروری با ۴۷ میلیون و ۲۵ هزار و ۲۶۸ دلار، کره بسته بندی با ۳۸ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۴۴۶ دلار، گوشت قرمز سبک گرم با ۲۸ میلیون و ۶۱۱ هزار ۳۱۱ دلار، کاغذ روزنامه با سه میلیون و ۷۹۹ هزار و ۶۴۰ دلار و گوشت مرغ با ۲۰۳ هزار و ۴۰۸ دلار به ترتیب بقیه گروه کالاهای اساسی کشور در این مدت بودند که به کشور وارد و از گمرکات ترخیص شدند.

 

*** کاهش ۲ درصدی واردات از لحاظ وزنی نسبت به سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی گمرک در پایان با اشاره به کاهش ۲ درصدی واردات از لحاظ وزنی نسبت به سال ۹۸، اظهار داشت:

واردات کالای اساسی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ از لحاظ وزنی دو درصد کاهش داشته که با واردات بیش از دو میلیون و ۱۳۶ هزار و ۱۷۵ تنی کالای اساسی در آذرماه، نزدیک به دویست هزار تن نسبت به معدل ماهانه و نسبت به ماه آبان حدود ۴۵۰ هزار تن، کالای اساسی بیشتردر این ماه ترخیص شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول