کد خبر:129257
پ
غنی‌سازی
تحلیل:

غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران نتیجه معکوس فشار حداکثری ترامپ است/ توهم طرف آمریکایی ـ اروپایی از خویشتن‌داری ایران

غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران واکنشی طبیعی و قانونی به رفتارهای غیرقانونی آمریکا و بدعهدی اروپایی‌ها بوده و مطابق بند ۳۶ برجام صورت پذیرفته است.

غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران واکنشی طبیعی و قانونی به رفتارهای غیرقانونی آمریکا و بدعهدی اروپایی‌ها بوده و مطابق بند ۳۶ برجام صورت پذیرفته است.

 

*** واکنش غربی‌ها به غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، سخنگوی دولت امروز دوشنبه از آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم در کشور خبر داد.

این اقدام ایران که در راستای اجرای قانون مصوب اخیر مجلس شورای اسلامی صورت گرفته، بلافاصله با واکنش غربی‌ها مواجه شد.
 
«پیتر استانو»‌ سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این موضوع،گفت:
اروپا چنین اقدامی را به منزله انحراف جدی از تعهدات برجامی محسوب می‌کند!
این در حالی است که این اقدام واکنشی طبیعی و قانونی به رفتارهای غیرقانونی آمریکا و بدعهدی اروپایی‌ها بوده و مطابق بند ۳۶ برجام صورت پذیرفته است.
 
 

*** توهم طرفین آمریکایی و اروپایی

 
 
به نظر می‌رسد خویشتن‌داری ایران، طرف آمریکایی ـ اروپایی را در مورد اراده تهران برای استیفای حقوق خود دچار برداشت غلط نموده است در حالی که برجام اساسا سازوکاری برای لغو همه تحریم‌ها در قبال پذیرش برخی محدودیت‌های هسته‌ای بود که با پیمان‌شکنی طرف غربی صورت نپذیرفت.
اروپا و آمریکا باید متوجه این واقعیت باشند که طرف بدهکار ماجرا آنها هستند و استفاده از زبان زور و تهدید نه تنها تاثیری در تغییر تصمیم ایران ندارد بلکه انگیزه ایران برای سرعت بخشیدن به این روند را تقویت می‌کند.
ایران بارها اعلام کرده مجموعه اقداماتی که در قالب گام‌های پنج‌گانه کاهش تعهدات هسته‌ای انجام داده برگشت‌پذیر است اما شرط آن لغو کامل همه تحریم‌ها اعم از هسته‌ای و غیر هسته‌ای و ایجاد وضعیتی متناسب با روح برجام است.
در چنین شرایطی که هیچ‌یک از تعهدات طرف مقابل انجام نشده و از برجام جز پوسته‌ای باقی نمانده، طبیعی است که ایران چنانچه در قانون اخیر مجلس هم بدان به عنوان یک الزام قانونی و غیر قابل اجتناب تاکید و تصریح شده، به هیچ وجه مسیر فرصت‌سوز کنونی را ادامه نخواهد داد.
 
 

*** نتیجه معکوس فشار حداکثری ترامپ

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان باید توجه داشت که سیاست «فشار حداکثری» ترامپ و طیف افراطی حاکم بر کاخ سفید به دلیل حرکت بر مدار قلدری و زورگویی، عملا به ضد خود تبدیل شد و به اهداف از پیش تعیین شده خود نرسید، به گونه‌ای که نه تنها در نهایت ترامپ را از صحنه سیاسی آمریکا توسط رأی مردم حذف کرد بلکه جمهوری اسلامی ایران با غنی‌سازی ۲۰ درصدی و فعال‌سازی ظرفیت‌های جدید تولیدی، علمی، پژوهشی، هسته‌ای و دفاعی قوی‌تر از گذشته شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول