کد خبر:129279
پ
لاستیک سواری
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

رشد ۲۱ درصدی تولید تایر در ۹ ماه سال جاری

بررسی آمار عملکرد کارخانجات تایرسازی در ۹ ماه سال جاری حاکی از رشد ۲۱ درصدی تولید تایر است.

بررسی آمار عملکرد کارخانجات تایرسازی در ۹ ماه سال جاری حاکی از رشد ۲۱ درصدی تولید تایر است.

 

*** میزان تولید تایر در کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس آمار عملکرد کارخانجات تایرسازی، معادل ۱۸ میلیون و ۶۳۴ هزار و ۸۱۸ حلقه تایر تولید شده است که از این نظر نیز در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ رشد ۲۱ درصدی نشان می‌دهد.

در این مدت، تولید تا‌یر سواری با ۲۶ درصد رشد به ۱۱۸ هزار و ۴۶۲ تن رسید. تولید تا‌یر سواری ۵۹.۷ درصد از جمع کل تولید تا‌یر را در ۹ ماهه سال ۹۹ به خود اختصاص داده است.

تا پایان آذرماه همچنین ۱۸ هزار و ۱۳۴ تن تا‌یر وانتی در کشور تولید شد که رشد هشت درصدی نشان می‌دهد. تولید تا‌یر باری و اتوبوسی نیز با افزایش هشت درصدی در هم‌سنجی با سال ۹۸ به ۴۰ هزار و ۱۹۴ تن رسید.

بر اساس این گزارش، در مدت یاد شده سه هزار و ۲۷۸ تن تا‌یر کشاورزی سبک، ۱۳ هزار و ۵۸۴ تن تا‌یر کشاورزی سنگین و چهار هزار و ۶۸۷ تن تایر راه‌سازی و صنعتی تولید شد که به ترتیب رشد ۵۸ درصدی، ۱۶ درصدی و ۱۴ درصدی نشان می‌دهد.

گفتنی است در ۹ ماهه سال جاری ۱۴ هزار و ۲۹۳ تن لاستیک دوچرخه، موتورسیکلت و اسکوتر (رشد ۳۳ درصدی) و هشت هزار و ۸۶ تن تیوب (رشد ۳۹ درصدی) در کشور تولید شد.

 

*** موانع و مشکلات تایرسازان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان لازم به ذکر است، از سال ۹۸ و با تداوم تحریم‌ها، طولانی شدن ثبت سفارش مواد اولیه تا تخصیص ارز، مشکلات ارزی، رسانیدن ارز به دست فروشندگان و دشواری حمل مواد اولیه و تجهیزات به کشور که در بسیاری موارد به صورت غیرمستقیم و از طریق کشورهای ثالث انجام می‌شد، همگی دست به دست هم داد تا کارخانجات تایرسازی نتوانند همچون سال‌های گذشته به تولید بپردازند.

در برخی موارد، انبار مواد اولیه شرکت‌ها با کاهش همراه شد و به ناچار شیفت‌ها و ساعت‌های کاری را کاهش دادند یا مجبور به کاهش خطوط تولیدی و تعدیل نیروهای خود شدند.

در سه ماهه پایانی سال ۹۸ و با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صنعت، خرید مواد اولیه تولید انجام و کارخانجات تجهیز شدند تا اینکه به ‌تدریج تولید به روال عادی بازگشت.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول