کد خبر:129451
پ
جهش تولید
رییس کل بانک مرکزی:

کاهش انتظارات تورمی با توقف رشد پول در آذر ماه

رییس کل بانک مرکزی از کاهش انتظارات تورمی کشور با توقف رشد پول در آذر ماه خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی از کاهش انتظارات تورمی کشور با توقف رشد پول در آذر ماه خبر داد.

 

*** کاهش انتظارات تورمی کشور با توقف رشد پول

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی، در صفحه شخصی خود به چند نکته در خصوص متغیرهای پولی اشاره کرد و نوشت:

امروز، گزارش تحلیلی آذر ماه بانک مرکزی منتشر شد که دو واقعیت آماری در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است.نخستین موضوع در این گزارش رشد ۱۵.۵درصدی پایه‌ پولی در ۹ماهه سال جاری و موضوع دیگر توقف رشد پول در آذرماه و کاهش ۱۰.۳ درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذر نسبت به آبان ماه بوده است.

توقف رشد پول و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است.

کنترل رشد پایه پولی با وجود شرایط بی سابقه اقتصادی و انتقال بیشتر فشارهای آن به بانک مرکزی، اگرچه مطلوب بانک مرکزی نیست اما در ابتدا رشد پایه پولی و نقدینگی باید بر اساس شرایط مورد توجه قرار گیرد.

بانک مرکزی برای بهبود کنترل رشد متغیرهای پولی، محدودیت بر رشد ترازنامه بانک‌ها را از دی ماه جاری ابلاغ کرده است تا آنچه که مقدور است جهت کنترل تورم بکار گیرد.

 

*** سه تغییر کلیدی برای شناخت ریشه‌های تورم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس کل بانک مرکزی در پایان پیرامون اینکه برای تحقق این سه امر در کشورهایی که توفیقات مهمی در مهار و کنترل تورم داشته‌اند، آورده است:

امروزه مهمترین دستاورد علم اقتصاد در عرصه سیاست‌گذاری، شناخت ریشه‌های تورم و درمان آن است که این موضوع نتیجه سه تغییر مهم و کلیدی مانند انجام سیاست مالی بر اساس یک قاعده مشخص، سیاست پولی مستقل و متمرکز بر اهداف مصرح قانونی خود باشد و تعهد بانک مرکزی به هدف کاهش پایدار تورم است.

نهادهای قانون‌گذار اجازه هرگونه دخالت و سلطه برسیاست‌گذاری پولی را از نهادهای مختلف گرفته است و به طور مشخص، بانک مرکزی را متولی سیاست پولی کرده است، بنابراین استقلال بانک مرکزی صورت قانونی و الزام آور به خود گرفته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول