کد خبر:129580
پ
راه و شهرسازی
وزیر راه و شهرسازی:

۶۰ درصد ماشین‌آلات راهداری فرسوده است

وزیر راه و شهرسازی از فرسوده بودن ۶۰ درصد ماشین‌آلات راهداری خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی از فرسوده بودن ۶۰ درصد ماشین‌آلات راهداری خبر داد.

 

*** ساماندهی نیروی انسانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد اسلامی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نمایندگان درباره علت عدم برنامه‌ریزی مناسب برای ساماندهی نیروی انسانی و بی‌توجهی به نیروهای قراردادی در وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری)، اظهار داشت:

راهداران و راهبانان یک کار حاکمیتی مستمر را بر عهده دارند، در سال‌های گذشته به موجب قوانین و مقررات به‌ویژه پس از ادغام بخش راهداری دچار مشکلات زیادی شدند که منشا آن محسوب شدن این شغل در بین مشاغل تصدی‌گری است.

این تعداد نیروی انسانی با این وضعیت استخدامی، با ٩ هزار دستگاه انواع ماشین‌آلات در بسیاری از مسیرها با شرایط اقلیمی سخت مشغول به کار هستند.

اکنون در سازمان راهداری با ریزش نیروهای خبره که به سن بازنشستگی رسیده‌اند و عدم جذب نیروهای جدید متخصص مواجه‌ایم که نیاز داریم مجلس به ما کمک کند تا شغل راهداری از تعریف تصدی‌گری خارج شود.

 

*** قرارداد مستقیم راهداران با سازمان راهداری

 

وی با بیان اینکه راهداران باید با قرارداد مستقیم با سازمان راهداری مشغول به کار شوند، گفت:

نگاه به شغل راهداری باید نگاهی تخصصی و حاکمیتی باشد اما شرایط فعلی راهداران کار را سخت کرده است.

راهداری تصدی‌گری نیست که بتوان پیمان‌سپاری کرد، یک بار این تجربه را داشتیم که کار به پیمانکاران سپرده شد و نتیجه فساد بود و اینکه با ویرانه‌ای از راه‌ها مواجه بودیم که البته از سه سال گذشته توانستیم وضعیت آن‌را ساماندهی کنیم.

اسلامی ادامه‌داد: از ۲۰ هزار کیلومتر راهی که باید به‌سازی می‌شد، تا امروز ۱۰ هزار کیلومتر با محدودیت‌های سنگین اعتباری به‌سازی شده است.

 

اسلامی در مورد تجهیز ماشین‌آلات راهداری، تصریح کرد:

اکنون ۹ هزار ماشین راهداری در هزار راهدارخانه‌های کشور وجود دارد و بسیاری از این راهدارخانه‌ها با کمبود ماشین‌آلات نگهداری راه‌ها مواجه هستند.

ما نیاز مبرم داریم تا مجلس در بحث تامین مالی ماشین‌آلات کمک کند، این ۹ هزار ماشین‌آلات نیز شرایط غیرقابل قبولی دارند و بیش از ۶۰ درصد آنها فرسوده یا با سن بالای ۲۰ سال بوده و نیاز به جایگزینی دارند، البته پیش از این قراردادی با هپکو داشتیم تا دست‌کم ۶۰۰ دستگاه را تهیه کنیم که به دلایل مختلف محقق نشد.

امیدواریم با سازمان‌دهی، تعیین تکلیف و نوسازی ماشین‌آلات، یک‌بار برای همیشه وضعیت نگهداری و بهره‌برداری از راه‌ها را سامان دهیم.

 

*** فعالیت نیروی انسانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر راه و شهرسازی در پایان پیرامون فعالیت نیروی انسانی، بیان کرد:

مجموع نیروی انسانی که در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مشغول فعالیت هستند به ۲۰ هزار نفر می‌رسد که ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد نیروهای شرکتی بوده که به اصطلاح به آنان نیروهای حجمی یا قراردادی می‌گویند.

این افراد با حضور شبانه‌روزی در راه‌های کشور به‌ویژه در شرایط سخت اقلیمی مواجه هستند که در طول سه سال گذشته دورانی سخت را تجربه کردند.

این نیروها مسئول نگهداری از ۲۱۷ هزار کلیومتر جاده برون‌شهری هستند که ۳۵ هزار کیلومتر از آن راه‌های شریانی محسوب می‌شود که به صورت هفتگی ۱۰ میلیون تن بار و ۱۱ میلیون تردد خودرویی دارد.

این افراد در ۲۱۷ هزار کیلومتر راه برون شهری مشغول نگهداری از ۳۰۰ هزار پل کوچک و بزرگ و هفت هزار پل بزرگ، همچنین ۲۰۰ کیلومتر تونل بلند پنج هزار کیلومتر روشنایی جاده‌ای هستند که باید قدمی بزرگ برای ساماندهی قرارداد آنها انجام شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول