کد خبر:129639
پ
تقی پور
عضو کمیسیون صنایع مجلس:

رانت ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی در زنجیره فولاد/ فاجعه‌ای در ۷ ماه اخیر رخ داده است

عضو کمیسیون صنایع مجلس، درباره رانت‌خواری ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی در زنجیره فولاد و فاجعه رخ داده در ۷ ماه اخیر در این حوزه توضیح داد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس، درباره رانت‌خواری ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی در زنجیره فولاد و فاجعه رخ داده در ۷ ماه اخیر در این حوزه توضیح داد.

 

*** عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا تقی‌پور در رابطه با طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد که روز گذشته کلیات آن در صحن مجلس به تصویب رسید و مجدد برای جمع‌بندی نهایی به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع شد، اظهار کرد:

ما در این طرح درصددیم تا فاجعه هفت ماه گذشته در بازارفولاد را برطرف کنیم.

 

وی با بیان اینکه در ماده یک این طرح به بحث عرضه‌فولاد پرداخته شده است، گفت:

به اعتقاد ما همه زنجیره‌فولاد باید محصولات خود را در بورس عرضه کنند، شاید این حرف به مذاق بعضی‌ها خوش نیاید، زیرا برخی آقایان که در زنجیره‌فولاد قرار دارند، معتقدند این عرضه در برخی از حلقه‌های زنجیره‌فولاد انجام شود و در برخی از حلقه‌ها صورت نگیرد.

 

*** هدف طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد

 

عضو کمیسیون صنایع مجلس و معادن با توجه به اینکه در بخش صادرات تأکید کرده‌ایم بعد از تأمین تمام نیاز بازار و عرضه محصولات در بورس کالا باید به سمت صادرات حرکت کنیم، اظهار داشت:

در این طرح تأکید شده که نباید بازار داخل شاهد کاهش عرضه بوده و از آن طرف حجم صادرات افزایش پیدا کند.

متاسفانه زد و بندهایی که در برخی از حلقه‌های زنجیره‌فولاد صورت گرفته، محدودیت‌هایی را اعمال و بازار را با کمبود جنس و گرانی قیمت‌ها روبرو کرده است.

متأسفانه در مقطعی قیمت شمش در داخل ۱۰۲ دلار گران‌تر از نرخ جهانی شد حال اینکه برای تولید آن انرژی یارانه‌ای داده می‌شود.

به هرحال هدف این طرح جلوگیری از گرانی بیش از اندازه و مقابله با رانت‌‌خواران است و اتاق بازرگانی ایران نیز با عرضه زنجیره‌فولاد در بورس موافقت کرده است.

 

*** تشکیل کمیته جهت رصد و پایش بازار فولاد

 

تقی‌پور با اشاره به اینکه وقتی ما دو برابر نیاز داخل تولید داریم این زد و بندهای افزایش قیمت‌ها بی معنی است، بیان کرد:

در ماده ۴ این طرح تأکید شده که یک کمیته با سرپرستی وزیر صنعت جهت رصد و پایش بازارفولاد تشکیل شود تا فاجعه هفت ماه گذشته در بازارفولاد تکرار نشود.

 

عضو کمیسیون صنایع مجلس و معادن در خصوص اینکه بورس کالا بیان می‌کند ما براساس گزارش روزانه کمبود عرضه واحدهای‌فولادی را به وزارت صنعت اعلام می‌کنیم، اما آنها توجهی به این گزارش نمی‌کنند، افزود:

اتفاقاً تشکیل این کمیته می‌تواند بسیاری از مشکلات درون سازمانی را برطرف کند، در این کمیته اکثرا دولتی‌ها و دو نفر هم از نمایندگان مجلس و اتاق بازرگانی حضور دارند.

امیدواریم با تشکیل این کمیته بسیاری از مشکلات برطرف شود، در ماده ۵ اصل شفافیت اطلاعات مطرح شده است، امروز بزرگترین مشکلات ما عدم شفافیت اطلاعات است.

قرار است در این طرح، الزام شفافیت اطلاعات اعمال شود تا تولیدکنندگان بتوانند با ارائه آمار مناسب فضا را برای شفافیت در میزان تولید و صادرات انجام دهند.

 

*** رانت‌خواری دلالان و واسطه‌گران

 

وی با اشاره به اینکه رانت ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی را به جیب دلالان و واسطه‌گران رفت، تصریح کرد:

متأسفانه اتفاقات چند ماه اخیرفولاد عایدی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده نداشته است، بلکه رانتی بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به جیب دلالان و واسطه‌گران رفت.

فقط در یک نمونه در ۱۷ میلیون تن شمش، ۸۵ هزار میلیارد تومان گران‌ فروشی شده که باید جلوی این وضعیت گرفته شود.

 

*** رفع مشکلات بازار فولاد با طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره‌فولاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو کمیسیون صنایع مجلس و معادن در پایان با اعلام اینکه این طرح در اوایل هفته آینده مجدد به هیئت رئیسه مجلس تقدیم خواهد شد، اظهار داشت:

امیدوارم در اسرع وقت به صحن رفته و جزئیات آن مورد تصویب قرار گیرد، زیرا قطعاً می‌توانیم با این طرح ساختار مشکلات بازارفولاد را برطرف و به نفع تولیدکننده و مردم اقدام کنیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول