کد خبر:129959
پ
وزیر بهداشت
وزیر بهداشت خبر داد

آغاز واکسیناسیون کرونا تا قبل از ۲۲ بهمن

وزیر بهداشت از آغاز واکسیناسیون کرونا تا قبل از ۲۲ بهمن خبر داد.

وزیر بهداشت از آغاز واکسیناسیون کرونا تا قبل از ۲۲ بهمن خبر داد.

 

*** واکسیناسیون کرونا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سعید نمکی درباره واکسیناسیون کرونا، اظهار داشت:

امیدوارم قبل از ۲۲ بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع کنیم.

اما تا زمانی که مطمئن ترین و بی خطرترین واکسن را نتوانیم به کشور وارد کنیم، این کار را انجام نمی دهیم؛ چانه زنی های ما به دلیل این است که موثرترین واکسن را وارد کشور کنیم.

علاوه بر آن، درباره واکسن کوواکس سازمان جهانی بهداشت نیز قرار بر این بوده از فوریه توزیع آن در کشورهای هدف از جمله در ایران شروع شود اما منتظر سهمیه ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز کوواکس و واکسن تولید داخل نخواهیم ماند زیرا گروه های هدف باید زودتر واکسینه شوند.

 

وزیر بهداشت همچنین از آغاز آزمایش بالینی دومین واکسن کرونای ایرانی خبر داد و گفت:

این واکسن اجازه آزمایش بالینی گرفته و هفته آینده از شروع نخستین مرحله آزمایش بالینی این واکسن کرونا در موسسه سرم سازی رازی رونمایی خواهیم کرد.

 

*** تولید واکسن کرونا با مشارکت کوبا

 

نمکی درباره واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا نیز توضیح داد و گفت:

این مجموعه که با انتقال دانش فنی در کوبا و در انستیتو پاستور در حال انجام است، مرحله دوم مطالعه بالینی را در کشور کوبا طی می کند و مرحله سوم را در آینده نزدیک و با انتقال دانش فنی و با نام پاستور در کشور آغاز می کنیم که امیدواریم مصرف این واکسن تولید مشترک را در اواسط بهار داشته باشیم.

 

وی با اشاره به رصد طرح بسیج ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت کرونا در ایران و جهان نیز اظهار داشت:

متاسفانه در هفته جاری وضعیت جهان وضعیت اسف بار بود و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری همچنان بسیار بالاست. باز رتبه نخست مرگ و میر مربوط به آمریکا بود و بعد از آن کشورهای دیگر در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

آمریکا در ۲۴ ساعت گذشته گرچه خوشبختانه کاهش در موارد مرگ و میر داشت اما ۲۸۰۲ مرگ در این کشور ثبت شد، بریتانیا ۱۶۱۰، برزیل ۱۱۸۳، آلمان ۱۱۳۹، آفریقای جنوبی۸۳۹، ایتالیا ۶۰۳، روسیه ۵۸۶، مکزیک۵۴۴، فرانسه ۴۴۱ و اسپانیا ۴۰۴ مرگ در ۲۴ ساعت گذشته گزارش کرده‌اند.

 

*** ویروس جهش یافته انگلیسی

 

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود به موضوع ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور پرداخت و افزود:

بعد از آن پنج مورد که پیش از این اعلام کرده بودم، یک مورد دیگر که یک هموطن که از انگلیس بازگشته بود و در یکی از بیمارستانهای دولتی تحت نظر بود، شناسایی شد که اطرافیان وی هم تحت کنترل و رصد قرارگرفتند که حال همه این موارد خوب است و بعد از آن هم گزارش مورد جدیدی نداریم.

 

وی با اشاره به کاهش آمار فوتی‌های کرونا در کشور تصریح کرد:

بر اساس آخرین آمار در ۲۴ ساعت گذشته در ایران متاسفانه ۸۴ مرگ ناشی از بیماری داشتیم که خوشبختانه کاهش مرگ‌ها به سمت دو رقمی فعلا ثابت است.

 

*** پیک سوم کرونا

 

نمکی با مقایسه پیک سوم کرونا در کشور در مقایسه با پیک اول و دوم توضیح داد:

همانطور که مشاهده می کنیم این پیک بلندتر و گرفتار کننده تر است، اگر پیک دوم و اول را مقایسه کنید، می بینید که در پیک سوم نزول ناگهانی داشتیم که نشان دهنده مدیریت خوب بیماری کرونا بوده که ناشی از تجربه ما در مجموعه نظام سلامت و همچنین در کنار هم قرار گرفتن همه نیروها از جمله وزیر کشور، تیم استانداری، هلال احمر، عزیزان سازمان بسیج و نظایر آن است.

 

وی درباره خطر عادی انگاری کرونا در کشور هشدار داد و گفت:

گرچه هنوز مردم همکاری خوبی دارند اما افت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در برخی مناطق به دلیل عادی انگاری شاهد هستیم، هنوز رعایت پروتکل‌ها در رنج بالاتر از ۹۰ درصد در متوسط کشوری نرسیده است.

 

*** رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

 

نمکی با اظهار گلایه از افرادی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، اظهار داشت:

عده‌ای با بی‌توجهی، این دستاورد بزرگ و عظیم ملی را که با وجود تحریم‌ها به دست آوردیم، نادیده گرفتند.

در طول یک سال گذشته کادر بهداشت و درمان بدون لحظه‌ای درنگ در مقابل هجمه‌های ویروس ایستادند و باید دانست که رسیدن به فوتی‌های دو رقمی در مقابل مرگ انبوه در دنیا دستاورد کمی نیست.

 

*** کاهش مرگ و میر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه کاهش یک مرگ در ایران معادل این است که در کشوری با زیرساخت مجهز و امکانات مالی یکهزار مرگ را کم کنیم، اظهار داشت:

این همدلی و غیرت اتفاق افتاد تا این دستاورد را کسب کنیم متاسفانه عده‌ای با عدم رعایت پروتکل‌ها چه در سفرها و برخی مراسم‌ها، این دستاورد را ذره ذره به قربانگاه می‌برند و این مایه دلشکستگی و اندوه همکاران من است.

تقاضا می‌کنم اگر اتفاقی افتاده که تاثیر آن را روزهای بعد می‌بینیم، از آن مراقبت کنیم. تردید ندارم که بی توجهی‌ها اثرات خود را بر بیماری خواهد گذاشت، امیدوارم وضع ما از این بدتر نشود و حتی با دستیابی به واکسن باز هم پروتکل‌ها را رعایت کنیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول