کد خبر:131900
پ
WhatsApp Image 2021-01-26 at 5.18.08 PM
شهردار تهران:

سنگ بنای دقیقی برای آینده شهر تهران می گذاریم

شهردار تهران عنوان کرد، سنگ بنای دقیقی برای آینده شهر تهران می گذاریم

شهردار تهران عنوان کرد، سنگ بنای دقیقی برای آینده شهر تهران می گذاریم

 

*** جشنواره خشت طلایی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، پیروز حناچی در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره خشت طلایی که عصر سه شنبه ۷ بهمن در برج میلاد برگزار شد، گفت:

نام خشت طلایی برای این جشنواره و برای کشوری مثل ایران که بیشتر سابقه اش با خشت عجین شده است نام پر مسمایی است. در حال حاضر ۵۳ درصد کل جمعیت کره زمین در سازه‌های خشتی زندگی می کنند و ۹۳ درصد آثار ثبت شده جهانی از خشت است.

خشت، اصلی ترین عنصر بشری برای ساخت تمدن بوده است و مراکز تحقیقاتی علمی آن را اصلی ترین عنصر ساخت و توسعه مورد توجه قرار می دهند.

 

شهردار تهران در ادامه با تاکید بر پرداختن به شاخص های رقابتی و ارتقاء جایگاه تهران در میان شهرهای جهان گفت:

ما باید اقدامات و فعالیت‌های خود را متناسب با زبان رقابت جهانی عرضه کنیم و محورهایی که در این جشنواره بر مبنای آن آثار بررسی شد همه محورهایی هستند که شهرهای جهان بر مبنای آن شاخص بندی و رتبه بندی می شوند.

در شاخصی مانند معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی تهران شهری است که در آن آثاری مربوط به پنج هزار سال قبل یافته شده است و در بخش تاریخی آن یعنی ری، لایه هایی از تمدن بشری یافت شده است که به شش هزار سال قبل از اسلام بر می‌گردد و این قدمت شهر تهران را نشان می دهد.

در حوزه های حمل و نقل عمومی، تاب آوری شهری و مشارکت شهروندی در توسعه شهر و هوشمند سازی شهرها هم به آثاری پرداخته شده است که بعد از کرونا برخی شاخص‌ها مانند هوشمندسازی شهرها تبدیل به یک الزام و واقعیت ملموس شده است.

 

*** اهداف برگزاری جشنواره

 

حناچی با بیان این که علاوه بر آثار داخلی، از ۱۹۷ شهر و ۵۸ کشور به این جشنواره اثر ارائه شده است، گفت:

کرونا پدیده ای است که یک سال جهان را با خود درگیر کرده است اما در عین حال ظرفیت هایی هم داشته که بخش‌هایی منجر به توسعه علم و پیشرفت بشری هم شده است. گفته می شود کل ویروس کرونا را اگر از تمام جهان جمع کنیم ۵ گرم بیشتر نخواهد شد!

 

وی در ادامه با اشاره به جشنواره خشت طلایی گفت:

درست است که در کرونا باید فاصله های اجتماعی رعایت شود اما روابط میان ملتها از جهتی بعد از بیماری کرونا نزدیک تر هم شد مانند اینکه ما به خاطر بیماری کرونا توانستیم بسیاری از میهمانان را به صورت ویدئو کنفرانس به این مراسم دعوت کنیم در حالی که بیش از کرونا چنین اقداماتی کمتر انجام می شد.

 

*** دیپلماسی شهری

 

شهردار تهران به دیپلماسی شهری اشاره کرد و گفت:

در کرونا با بسیاری از کلانشهرهای جهان ارتباط برقرار کردیم و صدای مظلومیت مردم ما را در مبارزه همزمان با کرونا و تحریم ها به گوش جهانیان رساندیم و تلاش کردیم ظرفیت هایی را برای همدردی با سایر شهرها فعال کنیم.

 

او به ویدئو مپینگ های برج آزادی اشاره کرد و گفت:

هم اکنون میدان آزادی به نمادی برای ابراز همدردی میان ملت ها با هم تبدیل شده است. اولین ویدیو مپینگ را برای کشته شدگان کرونا در ووهان در مورد برج آزادی اجرا کردیم و آخرین آن هم برای کشور همسایه و حادثه کشته شدن دانشجویان در دانشگاه کابل به عنوان جان پدر کجاستی اجرا کردیم.

 

*** برنامه های شهرداری

 

به گزارش خبرگزاری سروش، شهردار تهران در پایان به برنامه های شهرداری در تهران ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت:

به لطف همکاران من در شورای شهر، من احتمالا آخرین شهردار تهران در قرن حاضر و اولین شهردار تهران در قرن آینده خواهم بود و باید تلاش کنیم این را به نمادی از تلاش بیشتر برای شهر تهران تبدیل کنیم.

ما در برنامه ۱۴۰۰ اقداماتی برای مرور گذشته و تدوین برنامه های آینده و گذاشتن سنگ بنای دقیقی برای آینده شهر تهران هستیم تا آیندگان از خیر آن بهره ببرند و درخواست من از دوستان دولت و آقای ربیعی این است که آنها هم همکاری کنند تا این پروژه به خوبی پیش برود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول