کد خبر:130532
پ
روحانی
رئیس جمهور:

دو طرح مهم انتقال آب را تا پایان دولت آغاز می‌کنیم/ رشد ۲۶ برابری اکتشافات معدن در دولت یازدهم و دوازدهم

رئیس جمهور با بیان این که دو طرح مهم انتقال آب را تا پایان دولت آغاز می‌کنیم، از رشد ۲۶ برابری اکتشافات معدن در دولت یازدهم و دوازدهم خبر داد.

رئیس جمهور با بیان این که دو طرح مهم انتقال آب را تا پایان دولت آغاز می‌کنیم، از رشد ۲۶ برابری اکتشافات معدن در دولت یازدهم و دوازدهم خبر داد.

 

*** آغاز دو طرح مهم انتقال آب از خلیج فارس تا پایان دولت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی صبح روز ۱۶ بهمن‌ماه در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت صنعت پس از استماع گزارش وزیر صنعت، اظهار کرد:

ما بسیار خوشحالیم که این طرح‌ها افتتاح شد و ۷ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شده است که همه اینها توسط بخش خصوصی بوده است و دولت، بانک‌ها و در برخی از بخش‌ها صندوق برای کمک رسانی به این بخش استفاده شده است، اما بخش خصوصی به میدان آمد و این کار بزرگ را به ثمر رساند.

با افتتاح این پروژه‌ها بیش از ۱۷۰۰ نفر امروز مشغول به کار شدند.

در این دولت دو کار مهم انجام گرفته است، یکی آب در غرب کشور که میلیاردها متر مکعب آب استحصال شده است و غرب را از لحاظ کشاورزی و باغداری احیا خواهد کرد.

همچنین در شرق کشور و در کویر خشک نیز در فاز اول کار بزرگی انجام شد و آن انتقال آب به سیرجان بود که امیدواریم مرحله بعدی آن افتتاح شود.

 

وی با بیان این که کار بزرگی در دولت صورت گرفته است، گفت:

امیدواریم بتوانیم در این دولت دو طرح مهم دیگر را شروع کنیم، یکی از خلیج فارس به استان خراسان جنوبی و رضوی و یک خط دیگر از خلیج فارس به سیرجان، یزد و اصفهان که تحول بسیار بزرگی در صنعت و معدن و اشتغال و آبادانی شرق کشور ایجاد می‌کند.

طرح آب در شرق کشور از مهمترین پروژه‌های اجراشده در دولت تدبیر و امید است.

 

رئیس‌جمهور در ادامه افزود:

این دولت ضمن کارهای مهمی که انجام می‌دهد، ریل را برای دولت بعدی آماده می‌کند.

الان همه سرمایه‌گذاری‌ها و کلنگ‌زنی‌ها را برای دو پروژه انتقال آب آغاز می‌کنیم و تکمیل آن مربوط به دولت بعدی می‌شود.

 

*** پیروزی ایران در دادگاه لاهه

 

روحانی با تبریک دهه فجر و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت:

برای همه ما خبرهای خوش حائز اهمیت است درحالی‌ که دشمنان ما به دنبال آن بودند که روزهای تاریکی را برای ایران ترسیم کنند و فضای تنفسی را بر ما تنگ کنند.

 

وی در ادامه افزود:

خدمت ملت عزیز ایران تبریک می‌گویم که دولت روز گذشته موفقیت بسیار بزرگی در دادگاه لاهه به دست آورد و این چندمین پیروزی است که دولت در دادگاه بین‌المللی لاهه و در برابر آمریکا به دست می‌آورد.

قدرت و عظمت ایران در برابر این ابر قدرت بسیار حائز اهمیت است و زمانی که بحث جنگ سیاسی می‌شود، صدها هزار کارشناس و متخصص در کنار آنان است و ما با عده‌ای از دیپلمات‌های معدود به جنگ با آنان می‌رویم.

پیروزی این عدد کم ما در مقابل عدد بزرگ آنان زیبا و بسیار درخشان است.

کمتر سابقه از آغاز انقلاب اسلامی وجود دارد که ما مباحث را به دادگاه بین‌المللی لاهه ببریم.

در این دولت ما تصمیم قاطع گرفتیم که در موارد اختلافی، بحث در مقابل آمریکا را به دادگاه لاهه بکشانیم.

 

روحانی با اشاره به موفقیت ایران در دادگاه لاهه، بیان کرد:

در دادگاه بین‌المللی لاهه، ما یک رأی بسیار موفقی گرفتیم علی‌رغم آنکه آنان هزاران حقوقدان بزرگ را بسیج کرده بودند و آن رأی این بود که دادگاه لاهه رأی داد که آمریکا باید طبق یک دستور و قرار موقت همه تحریم‌ها را در امور انسانی بلافاصله قطع کند و کنار بگذارد.

البته آمریکا هنوز عمل نکرده که تخلف و جنایت جدیدی بود

علی‌رغم آنکه یک دادگاه مهم بین‌المللی به اتفاق آرای قضات علیه آمریکا رأی دادند، اما آنان اجرا نکردند و این رأی به هر صورت یک موفقیت بزرگی است و باید مورد توجه قرار گیرد.

 

رئیس‌ جمهور در ادامه افزود:

آمریکایی‌ها گفتند که این دادگاه اصلاً صلاحیت ندارد برای آنکه اصل شکایت ایران را مورد بررسی قرار دهد.

چندین ماه است که در این باره بحث می‌شود و حقوقدانان ایران و آمریکا روبروی هم در دادگاه لاهه، لوایح را تبادل می‌کنند و این مسئله مهمی است.

 

وی با بیان این که یک بار مرحوم دکتر مصدق به دادگاه رفت و در تاریخ ما باقی ماند، گفت:

در این دولت چندین نوبت به دادگاه بین‌المللی رفتیم و در همه مراحل پیروز بودیم، البته دعوای اصلی درباره این پرونده در آینده مطرح می‌شود، اما در این مرحله آمریکایی‌ها خیلی تلاش کردند به دادگاه ثابت کنند که آنان نمی‌توانند به این مسئله رسیدگی کنند.

این در حالی است که روز گذشته رأی درباره صلاحیت دادگاه صادر شد که یک موفقیت حقوقی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بود.

 

روحانی در ادامه افزود:

مشخص است که این ملت، ملتی بزرگ هستند و تحصیل‌کردگان این سرزمین و جوانانی که در دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور تحصیل کردند نیز در زمینه دیپلماسی و هم در زمینه حقوق و سایر مسائل موفقیت‌های بزرگ و شگرفی را به دست می‌آورند.

 

*** عمده مشکلات شرق کشور در بخش آب است

 

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مسائل فولاد، نساجی و پتروشیمی بسیار مهم هستند، اظهار کرد:

در زمینه معادن و به خصوص فولاد یک بحث قدیمی وجود داشت مبنی بر این که ما از معادن سنگ را استخراج کنیم و در خدمت آب ببریم یا آن که آب را استحصال کنیم و در خدمت معدن ببریم و همیشه این موضوع محل بحث بود.

در این بحث روشن بود که اگر آب را از دریا شیرین کنیم و کنار معدن ببریم، برای ما به صرفه است.

 

روحانی در ادامه افزود:

شرق کشور از لحاظ امنیت ملی برای ما بسیار مهم است.

شما اگر ایران را در نظر بگیرید، کفه شرق و غرب آن مساوی نیست، به این معنا که کفه غرب بالا و کفه شرق پایین است و به این دلیل است که در منطقه غرب ایران آب و زمین مناسب کشاورزی وجود دارد، اما زمانی که به شرق کشور می‌رویم، مشکل عمده این بخش آب است البته در شرق زمین مناسب و معادن بسیار بزرگ وجود دارد و مشکل ما در این بخش مربوط به مقوله آب است.

 

*** در صنایع معدنی و فولاد شرایط بسیار خوبی داریم

 

روحانی با اشاره به معادن غنی کشور، تصریح کرد:

موضوع بعدی آن است که معادن ما بسیار غنی هستند.

در این دولت کار بزرگی در زمینه اکتشاف معادن انجام شد و نسبت به قبل، چندین‌ برابر اکتشاف معدن عملیاتی شد.

در طول ۸-۷سال گذشته، ۲۶ برابر قبل ما اکتشاف معدن را انجام دادیم و کار بزرگی انجام شده است، البته اکتشاف مراحل مختلفی دارد و مراحل بعدی هم باید انجام شود.

 

وی در ادامه افزود:

در کشور ما پنج میلیارد تن سنگ آهن داریم و می‌توانیم اینها را استخراج و در پروسه‌های مختلف تبدیل به فولاد کنیم و در داخل و خارج مصرف شود و برای ما بسیار مهم است.

ایران امروز دهمین کشور دنیا در تولید فولاد است درحالی‌که زمانی ایران واردکننده فولاد بود اما امروز صادرکننده فولاد هستیم.

 

روحانی با بیان این که تحول بسیار بزرگی در این هفت سال به وجودآمده است، گفت:

تولید فولاد خام در سال ۹۲، به مقدار ۱۵ میلیون تن بود و در سال ۹۸ به ۲۶ میلیون تن رسیده است.

همچنین ظرفیت ما در این زمینه به ۳۸ میلیون تن رسیده است.

در محصولات مختلف فولادی هم در سال ۹۲، مقدار ۱۶ میلیون تن ظرفیت داشته ایم و در سال ۹۸ به ۲۳ میلیون تن رسیده است، همچنین ۵۶ میلیون تن در بخش فولاد ظرفیت ایجاد شده است و کار بزرگی است و نشان می‌دهد که ما در صنایع معدنی، فولاد، مس و آلومینیوم شرایط بسیار خوبی داریم و پیشرفت‌های خوبی انجام شده است.

 

*** در سال جاری ۳۰ طرح بزرگ صنعت و معدن افتتاح شد

 

رئیس جمهور با اشاره به توضیحات استاندار زنجان، بیان کرد:

عمده فعالیت‌های بسیاری از طرح هایی که امروز افتتاح کردیم، در سال های ۹۷ و ۹۸ انجام شده است یعنی ما در جنگ اقتصادی توانستیم این پروژه‌های بزرگ را به افتتاح برسانیم و در سال جاری تاکنون ۳۰ طرح بزرگ صنعت و معدن افتتاح شده است و باز هم طرح‌های بزرگی داریم که تا پایان سال می‌توانیم به افتتاح برسانیم.

 

وی در ادامه افزود:

این مساله به معنای آن است که ملت ما با نشاط و زنده است و تحریم رنج فراوانی برای مردم ما ایجاد کرد اما سد راه ما نشد.

دشمنان در مسیر راه ما سنگ اندازی کردند و روند حرکت ما را کند کردند اما نتوانستند ما را متوقف کنند قطعا نخواهند توانست چراکه ملت ما با همان نشاط و روحیه این روند را ادامه می‌دهند.

اگر در سال جاری مردم می توانستند به خیابان‌ها بیایند، کشورهای جهان می دیدند در سال ۹۹ نیز باز مردم بیش از سال‌های پیش به خیابان‌ها می‌آیند اما پروتکل‌های بهداشتی این اجازه را به مردم ما نمی‌دهد اما دل مردم در دهه فجر پر از نشاط است و مردم همان لعنت و نفرین را بر آن‌هایی که مردم را در فشار گذاشتند می‌فرستند.

 

*** مردم بر تحریم‌کنندگان نفرین می‌فرستند

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس جمهور در پایان با بیان این که دشمنان سه سال است که جنگ را علیه کشور ما ایجاد کرده‌اند و سال‌ها است تحریم را علیه ایران اعمال می‌کنند و مردم بر آنان نفرین می فرستند، اظهار داشت:

این دشمنان همان کسانی هستند که نمی‌خواستند انقلاب ما پیروز شود و هدف‌شان این بود که انقلاب اسلامی استقرار پیدا نکند و بارها تلاش کردند انقلاب را سرنگون کنند اما موفق نشدند.

این آخرین بار و آخرین تلاش آنان بود و خوشبختانه به موفقیت نرسیدند و ملت ما به این موفقیت بزرگ دست پیدا کرد.

بنده بسیار خوشحالم که همه افتتاح‌ها متمرکز در یک استان بود چرا که معمولا افتتاح‌های هفتگی در چند استان انجام می‌شود، اما امروز همه افتتاح‌های ما مربوط به استان زنجان بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول