کد خبر:131879
پ
۱۰۵۵۲-۱
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

اقبال شهروندان به رویکرد انسان محور در اداره شهر

پیام شهروندان برای مسئولان مدیریت شهری روشن است درخواست آنها، شهر زیست پذیر است؛.

پیام شهروندان برای مسئولان مدیریت شهری روشن است درخواست آنها، شهر زیست پذیر است؛.

 

*** اقبال شهروندان به رویکرد انسان محور در اداره شهر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، پیام شهروندان برای مسئولان مدیریت شهری روشن است درخواست آنها، شهر زیست پذیر است؛ شهری برای همه. شهری که همگان سهمی برابر از آن و سرمایه های عمومیش دارند. برداشت محصول از این تغییر ریل نیازمند تداوم رویکرد مدیریت شهری فارغ از نگاه سیاسی است.

در دیماه امسال مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) پیمایشی را به سفارش شهرداری تهران با تمرکز بر اولویت‌های مدیریت شهری از نگاه شهروندان انجام داد. نتایج این نظرسنجی که با مشارکت یک هزار و ۱۱ نفر از شهروندان انجام شده است نشان می‌دهد؛ ۷۷ درصد از این شهروندان معتقدند وضعیت توسعه مترو نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده و حدود هشت درصد هم معتقدند مترو نسبت به گذشته بدتر شده است.

۷۳ درصد از شهروندان هم بیان کرده اند گسترش فضای سبز بهبود پیدا کرده و ۹ درصد هم اعتقاد به بدتر شدن وضعیت این بخش نسبت به گذشته دارند. در بخش هوشمندسازی شهر و انجام خدمات الکترونیک در شهر هم بیش از ۶۷ درصد از پاسخگویان بر این باورند که شرایط در این بخش بهبود پیدا کرده و در مقابل اما؛ ۱۲ درصد از بدتر شدن شرایط صحبت کرده‌اند. نظرسنجی ایسپا نشان داده که ۴۸ درصد شهروندان تهرانی اقدامات شهرداری درباره رسیدگی به مسایل اقشار خاص مانند معلولان، کودکان و سالمندان را رو به بهبود و ۳۴ درصد بدتر از گذشته توصیف کرده‌اند.

۵۷ درصد از این شهروندان درخواست دارند تا پروژه‌های عمرانی کوچک و در مقیاس محله‌ای در سطح شهر از سوی شهرداری انجام شود و در مقابل، ۴۱ درصد از شهروندان اولویت را به انجام پروژه‌های عمرانی بزرگ می‌دهند. درواقع بیشتر شهروندان تاکید دارند انجام پروژه‌های عمرانی کوچک مانند ایجاد فضای سبز در محله‌ها بر انجام پروژه‌های عمرانی بزرگ مانند احداث اتوبان ارجحیت دارد.

۸۶.۲ درصد تهرانی‌ها خواهان حفظ باغ‌ها هستند و ۷۲ درصد نظارت شهرداری بر استفاده از خانه‌های تاریخی را مطالبه می‌کنند. با این حال حدود ۴۳ درصد از پاسخگویان معتقدند مدیریت شهری در حفظ و احیای میراث فرهنگی و تاریخی تهران نسبت به گذشته بهتر عمل کرده و در مقابل؛ ۲۶ درصد رای به بدتر شدن شرایط در این بخش نسبت به گذشته داده‌اند.

 

*** راه کنترل ترافیک از دیدگاه شهروندان

 

همچنین ۶۵ درصد توسعه حمل و نقل عمومی مثل مترو را راه کنترل ترافیک می دانند و ۵۷ درصد خواهان پیاده محوری و گسترش خطوط دوچرخه سواری در شهرند و از توجه به پروژه های محلی استقبال می کنند. همچنین گسترش گرمخانه ها و حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی در میان ساکنان تهران ۵۲.۵ درصد طرفدار دارد، ولی ۴۷ درصد از شهروندان هم خواهان برخورد با معتادان و حذف آنان از خیابان‌های شهر هستند، ذهنیتی که وامدار رویکرد انتظامی در مسائل اجتماعی شهر بوده و اکنون نیازمند آگاهی بیشتر است.

 

*** اقبال ۵۶.۶ درصد شهروندان به درآمدزایی برای شهر

 

غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران هم صبح امروز در توئیتی به این پیمایش اشاره کرده و گفته بود:

«یافته های عجیب این پروژه که به نظر می‌رسد، معلول شرایط اقتصادی همشهریان است اقبال ۵۶.۶ درصد شهروندان به درآمدزایی برای شهر از طریق فروش زمین های شهری در برابر گزینه پرداخت مالیات و عوارض با ۳۱.۹ درصد موافق است.

پیام مردم برای مسئولین امروز فردا و پیشینه مدیریت شهری روشن است مطالعه شهروندان شهر زیست پذیر است شهری برای همه که همگان سهمی برابر از شهر و سرمایه های عمومی آن دارند برداشت محصول این تغییر ریل نیازمند تداوم رویکرد مدیریت شهری فارغ از نگاه سیاسی است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مشاور شهرداری تهران این را گفته که «نتایج نظرسنجی نشانگر اقبال شهروندان به رویکرد انسان محور در اداره شهر است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول