کد خبر:131938
پ
حناچی
شهردار تهران:

بودجه توسعه خط ۶ مترو تامین شد

شهردار تهران با اشاره به اقدامات مناسب در توسعه خط ۶ مترو تاکید کرد، بودجه کافی برای تکمیل این خط تامین شده و به وعده‌هایمان عمل می‌کنیم.

شهردار تهران با اشاره به اقدامات مناسب در توسعه خط ۶ مترو تاکید کرد، بودجه کافی برای تکمیل این خط تامین شده و به وعده‌هایمان عمل می‌کنیم.

 

*** اصلی‌ترین موضوعات کلان شهرها موضوع حمل و نقل

 

به گزارش خبرگزاری سروش، پیروز حناچی در بازدید از فاز ۲ خط ۶ مترو تهران با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین موضوعات کلان شهرها موضوع حمل و نقل است، اظهار کرد:

اگر مشکل حمل و نقل حل شود بسیاری از مشکلات شهر از جمله ترافیک حل می‌شود.

در مورد اوراق مشارکت همه تلاشمان را می‌کنیم، بانک‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند پول خود را حفظ کنند اما به هر صورت پیگیری می‌کنیم، بخش باقیمانده اوراق سال ۹۹ بگیریم و اوراق بعدی هم در راه است.

 

حناچی با اشاره به اینکه از معدود کلان شهرهایی هستیم که اوراق نقد می‌کنیم، بیان کرد:

۲ روز گذشته مصاحبه‌ای داشتم که خطابم به دولت بود، دولت سهم خود در حمل و نقل را به اوراق مشارکت محدود کرده که آن نیز۵۰ درصد است.

به دولت فشار می‌آوریم سهم واقعی خود را در حمل و نقل ایفا کند.

 

*** نگران تامین بودجه متر نیاشید

 

وی خطاب به مدیران و پیمانکاران مترو، گفت:

از محل تامین اعتبار نگرانی نداشته باشید، مهم قولی است که به مردم دادیم ایستگاه‌ها باید به بهره‌برداری برسد حتی اگر بهره‌برداری ایده ال نباش .

شرایط غیر عادی است همان طور که دولت بیان می‌کنند وضعیت اقتصادی نادری در صد سال داشته، واقعا شرایط اقتصادی شهرداری نیز نادر بوده و کرونا باعث شده همه شهرداری‌های دنیا درگیر شدند، اما شهرداری‌ها کمک های بزرگی از دولت‌ها گرفتند و تنها شهرداری لندن ۲ میلیارد پوند از دولت گرفته است، با همه این اوصاف به تعهدات عمل می کنیم.

 

حناچی سپس با حضور معاون حمل و نقل و ترافیک از ایستگاه یادگار امام (ره) بازدید کرد و توضیحات لازم در مورد بخش‌های مختلف ایستگاه به او داده شد.

پیش از این بازدید پیمانکاران خط ۶ مترو تهران در حضور شهردار تهران گزارش کاملی از وضعیت ارایه کردند.

شهردار تهران سپس به وسیله مترو از ایستگاه یادگار امام (ره) به ایستگاه اشرفی اصفهانی و ایستگاه شهید ستاری رفت و در جریان وضعیت کار قرار گرفت.

 

*** کار را به خاطر پول متوقف نکنید

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در این نشست خطاب به پیمانکاران گفت:

کار را به خاطر پول متوقف نکنید.

اگر سایر حوزه‌های شهرداری تهران در کنار مترو نباشند کار جلو نمی‌رود.

 

وی در ادامه افزود:

بانک شهر، سازمان املاک و سازمان سرمایه‌گذاری اگر در کنار ما نباشند مشکلات را لمس نمی‌کنند،

محدودیت‌هایی که در همه شهرداری وجود دارد را لمس می‌کنیم اما گره‌هایی وجود دارد که به طور مثال تنها بانک شهر یا سازمان سرمایه‌گذاری می‌توانند حل کنند و ما نمی‌توانیم.

 

معاون شهردار تهران ادامه داد:

برای سال آینده یک هزار و ۸۵ میلیارد تومان برای مترو پیش‌بینی شده که در حال مذاکره با بانک‌ها هستیم و دو، سه بانک اعلام آمادگی کردند، همچنین ۵۵۰ میلیارد هم برای اتوبوس در نظر گرفته شده و بانک شهر هم املاک خوبی از حوزه مالی می‌گیرد و می‌تواند تسهیلات خوبی بدهد، به طوری که تنها یک ملک را ۵ تا ۶ هزار میلیارد ارزش‌گذاری شده است.

 

*** حل مشکل وثیقه‌ها

 

وی با اشاره به اینکه کمیسیون ماده ۵ مناطق در دستور کار است، گفت:

۴ هزار ملک معرفی شده‌اند، از ملک کریم خان ۳۰ واحد تجاری مانده است و توافق می‌کنیم که چند ملک را به پیمانکاران بدهیم.

تلاش می‍‌کنیم باقیمانده اوراق را ظرف امروز و فردا به نتیجه برسانیم و مشکل وثیقه‌ها را حل کنیم.

 

مناف هاشمی درباره اینکه بعضی از مدیران شهرداری تصورشان این است که چون اوراق گرفتیم نباید از بودجه استفاده کنیم، تصریح کرد:

انچه در بودجه شهرداری برای مترو در نظر گرفته شده ۱۸۰۰ میلیارد تومان است.

اولین بار است که در یک سال ۱۲ ایستگاه تمام می شود و کار ۵ ورودی نیز تمام شده است، روز پنجشنبه ورودی بسیج را افتتاح می‌کنیم، بعضی ورودی‌ها یک ایستگاه هستند.

حتما اگر مشکلات حل شود تا عید می‌توانیم به نتایج خوبی برسیم و شاید افتتاح چند ایستگاه را برای عید بگذاریم اما مردم می‌توانند از ایستگاه‌ها استفاده کنند.

 

*** شریان‌های اصلی خط ۶

 

به گزارش خبرگزاری سروش، خط ۶ متروی تهران ۳۸ کیلومتر است و ۴ پیمانکار اصلی دارد که مناطق ۲ و ۵ در فاز ۲ از خط ۶ هستند.

شریان‌های اصلی خط ۶ از جاده آبشناسان حکیم همت، اشرفی اصفهانی، یادگار امام (ره)، شهید چمران، شیخ فضل الله تا پیروزی و بعثت و خاوران است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول