کد خبر:131547
پ
۱۵۷۸۴۸۳۷۰
رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست خبر داد

اختصاص ۲۰ هزار میلیارد ‌تومان برای حفاظت ‌از تالاب‌ها در ۸ سال گذشته

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اختصاص ۲۰ هزار میلیارد ‌تومان برای حفاظت ‌از تالاب‌ها در ۸ سال گذشته خبر داد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اختصاص ۲۰ هزار میلیارد ‌تومان برای حفاظت ‌از تالاب‌ها در ۸ سال گذشته خبر داد.

 

به خطر افتادن حیات تالاب ها *** 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عیسی کلانتری در همایش بزرگداشت پنجاهمین سالگرد انعقاد کنوانسیون رامسر که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در سازمان محیط زیست برگزار شد، با تاکید بر به خطر افتادن حیات تالاب ها به دلیل عدم توجه به سیاست های پایدار و مصرف بیش از حد آب و از سوی دیگر، تغییر اقلیم، اظهار داشت:

توجهی که در دولت دوازدهم و بخشی در دولت یازدهم با وجود تحریم ها به تالاب ها شد در دوران ۵۰ ساله کنوانسیون رامسر بی نظیر بود. 

 
وی با اشاره به تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حراست از تالاب ها در دولت تدبیر و  امید، بیان داشت:
تالاب ها در جهان و به ویژه در ایران در شرایط مناسبی نیستند، با توجه به اینکه در ایران نیز در سه دهه گذشته سیاست های توسعه پایدار مورد توجه نبوده، بهره برداری بیش از حد از منابع آب، محیط زیست و تالاب ها را با خطر جدی مواجه کرده است.
 
 

*** برگزاری نشست ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور

 
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برگزاری نشست ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور گفت:
کنوانسیون رامسر ۵۰ سال پیش برای حفاظت و حمایت از تالاب های جهان در شهر رامسر منعقد شد، تالاب ها در دنیا قلب اکوسیستم هستند، تالاب ها در ایران به دو دلیل از شرایط خوبی برخوردار نیستند، نخست اینکه به توسعه پایدار توجه نشده و با مصرف بیش از حد آب و توسعه نامتوازن روبرو هستیم؛ دوم اینکه تغییر اقلیم بر حیات تالاب ها تاثیر گذاشته است.
 
کلانتری در ادامه تصریح کرد:
دولت تدبیر و امید در حفاظت و حراست از تالاب ها سرمایه گذاری های سنگینی انجام داده اما به دلیل اینکه سیاست های توسعه پایدار در کشور به ویژه در سه دهه گذشته مورد توجه نبوده، بهره برداری بیش از حد از منابع آبی کشور، محیط زیست کشور و حیات تالاب ها را با خطر جدی مواجه کرده است.
بر اساس تصمیماتی که در اجلاس ریو (اجلاس جهانی توسعه پایدار) گرفته شد که حداکثر میزان مجاز برای استفاده از منابع آب های تجدید پذیر ۴۰ درصد منابع است؛ این مصوبه در سال ۱۹۹۷ نیز در سازمان ملل تایید شد؛ این در حالی است که به هر دلیل و با توجه به نیاز کشور و افزایش جمعیت مشاهده می شود که امروز ۱۰۰ درصد منابع آب تجدیدپذیر و گاهی بیشتر بهره برداری می شود بنابراین در تخصیص و بهره برداری از منابع آب کشور حفاظت از محیط زیست جایگاهی نداشت.
 
 

*** سدها ملزم به داشتن مطالعات زیست محیطی شدند

 
 
معاون رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بیش از ۹۰ درصد سدهای کشور ارزیابی زیست محیطی نداشتند مگر چند سد اخیر که در دولت دوازدهم موظف به انجام این کار شدند، گفت:
با وجود مشکلات در حدود چهار سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای حراست از تالاب ها تخصیص دادند در حالی که با توجه به تحریم ها درآمدهای ارزی کشور متاثر شده بود.
 
 

*** فرونشت زمین در مناطق مختلف

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با اشاره به مشاهده فرونشت زمین در مناطق مختلف کشور خاطرنشان کرد:
مشکل جدی تالاب ها و منابع آبی ما، استفاده بیش از حد از منابع آب است، در دولت دوازدهم تلاش کردیم تا حقابه تالاب ها تعیین شود و با توجه به اهمیتی که داده می شود امید است بتوانیم از نابودی تالاب ها جلوگیری کنیم و تالاب ها دوباره احیاء شوند.
 
 
 

انتهای پیام///

 

خبرنگار: الهام سیفی

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول