کد خبر:132258
پ
مالیات حقوق
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

جزئیات مصوبات مالیاتی مجلس؛ از حذف معافیت ارزش افزوده مناطق آزاد تا اخذ مالیات از اینفلوئنسر اینستاگرامی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همزمان با بررسی لایحه بودجه، احکام بسیار مهم مالیاتی در زمینه‌های مختلف از جمله کالای لوکس، مناطق آزاد و… را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همزمان با بررسی لایحه بودجه، احکام بسیار مهم مالیاتی در زمینه‌های مختلف از جمله کالای لوکس، مناطق آزاد و… را تصویب کردند.

 

*** دریافت مالیات از انواع خودروهای لوکس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نمایندگان مجلس میزان دریافت مالیات از انواع خودروهای لوکس را مشخص کردند.

موضوع مالی‍ات از کالای لوکس یکی از نکات چالش برانگیز در بحث مالی‍ات ستانی است، هدف وضع مالیات می‌تواند کاهش مصرف یک کالای خاص باشد مانند وضع مالی‍ات بر کارخانه‌هایی که آلودگی ایجاد می‌کنند.

گاهی نیز وضع مالی‍ات برای توزیع درآمد است، یعنی از دهک بالا مالی‍ات اخذ می‌شود و به دهک پایین‌تر پرداخت می‌شود.

به این ترتیب ابتدا باید خودروهای لوکس تعریف شوند. اگر منظور از خودروهای لوکس، خودروهایی با قیمت‌های خاص است، باید گفت این خودروها در خارج از کشور نیز مال‍یات‌های کلانی دارند و حتی گواهینامه این ماشین‌های لوکس نیز متفاوت است و افرادی خاص می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند.

این مالی‍ات می‌تواند بدون اینکه خدشه‌ای به منافع ملی وارد شود برای دولت درآمدزایی داشته باشد و فرد ثروتمند هم مشکلی با پرداخت این مالی‍ات ندارد.

این مالیات ضمن اینکه برای دولت منافع مالی ایجاد می‌کند، بر روی خودروهای ارزان قیمت تأثیری نمی‌گذارد.

 

گفتنی است، در بند الحاقی (۷) این تبصره آمده است:

کلیه مالکین(اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در پایان سال ۱۴۰۰ مجموع ارزش آنها بیش از ده میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱۰) ریال باشد به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو می باشند:

۱- تا مبلغ پانزده میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱۵) ریال نسبت به مازاد ده میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱۰) ریال یک درصد (۱%)

۲- تا مبلغ سی میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۳۰) ریال نسبت به مازاد پانزده میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱۵) ریال دو درصد (۲%)

۳- تا مبلغ چهل و پنج میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۴۵) ریال نسبت به مازاد سی میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۳۰) ریال سه درصد (۳%)

۴- نسبت به مازاد چهل و پنج میلیارد( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۴۵) ریال چهار درصد (۴%)

ماخذ محاسبه مال‍یات خودرو موضوع این بند قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان سال ۱۳۹۹ تعیین و اعلام می شود.

 

*** جریمه سنگین مالی‍اتی برای وکلای فراری از مالیات

 

گفتنی است مجلس شورای اسلامی احکام بسیار مهمی را در خصوص اخذ مالیات همزمان با بررسی لایحه بودجه به تصویب رسانده است.

براساس بند ع تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه، که دیروز تصویب شد، قوه قضائیه مکلف است ظرف مدت یک‌ماه پس از ابلاغ این قانون، سامانه تنظیم قرارداد الکترونیکی بین وکیل و موکل را تکمیل کند.

تمام افراد فعال اعم از مشاوران و وکلای عضو مراکز وکلا، و کانون‌های وکلای دادگستری موظفند قراردادهای مالی خود با موکل را در این سامانه ثبت و تنظیم نمایند.

شناسه(کد) یکتای صادر شده برای هر قرارداد توسط سامانه قرارداد الکترونیک، مبنای شناسایی مشاوران، وکلا و کانون‌های وکلای دادگستری در سامانه خدمات قضائی به منظور استخراج اطلاعات مالی مندرج در قرارداد و ابطال تمبر مالیاتی خواهد بود.

براین اساس سازمان امور مالی‍اتی در صورت اثبات خلاف گویی وکیل علاوه بر پیگیری موضوع در مراجع قضائی، نسبت به اعمال جریمه مالیاتی تا سقف پنج برابر اختلاف کشف شده اقدام می‌کند.

 

*** اینفلوئنسرهای اینستاگرامی هم مشمول مالیات شدند

 

براساس دیگر مصوبات مجلس اینفلوئنسرها در سال ۱۴۰۰ مالی‍ات پرداخت می‌کنند.

براساس مصوبه نمایندگان مجلس، درآمدهای کاربران دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده رسانه‌های کاربر محور از محل تبلیغات مشمول مالی‍ات بر درآمد خواهد بود.

براساس این بند الحاقی، درآمدهای کاربران دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده رسانه‌های کاربر محور از محل تبلیغات مشمول مال‍یات بر درآمد خواهد بود.

سازمان امور مالیاتی مکلف است ظرف دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این بند دستورالعمل اجرایی مربوط به اخذ مالیات از درآمدهای کاربران حرفه‌ای رسانه‌های کاربر محور از محل تبلیغات را تهیه و به تائید وزیر اقتصاد و امور دارایی برساند.

سازمان امور مال‍یاتی مکلف است لیست مودیان مالیاتی و خوداظهاری تهیه شده توسط آن ها را تهیه و در سایت سازمان در منظر عموم قرار دهد.

 

*** حذف معافیت مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اما یکی دیگر از مصوبات بسیار مهم مجلس حذف معافیت مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد بود. هرچند دبیر شواری عالی مناطق آزاد در خصوص لغو مصوبه اولیه کمیسیون تلفیق با رئیس مجلس مکاتبه‌ای انجام داد اما در نهایت این حکم نیز به تصویب صحن علنی مجلس رسید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول