کد خبر:133523
پ
کرونا
وزیر کار:

جزئیات سیاست‌های اشتغالی دولت در سال ۱۴۰۰

وزیر کار، جزئیات سیاست‌های اشتغالی دولت در سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

وزیرکار، جزئیات سیاست‌های اشتغالی دولت در سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

 

*** بسته سیاست‌های حمایت از اشتغال

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد شریعتمداری با ارائه گزارشی از این جلسه از ارائه بسته سیاست‌های حمایتی از اش‍تغال و توسعه فعالیت‌های اشتغالزا خبر داد و اظهار داشت:

نرخ تسهیلات مختلف به نفع ایجاد اشت‍غال یکسان‌سازی می‌شود.

موضوع سیاست‌های فعال بازار کار و سیاست‌های مداخله‌جویانه دولت برای ایجاد اشت‍غال از جمله اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی و همچنین مشوق‌های بیمه و یارانه دستمزد را از دیگر موضوعاتی است که در این جلسه در خصوص آن‌ها بحث و بررسی صورت گرفت.

 

وی در ادامه افزود:

در جلسه شورای عالی اشت‍غال که در هفته اول فروردین به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد، اصلاحاتی در زمینه توسعه اشتغ‍ال پایدار روستایی مطرح شد که مورد تصویب قرار گرفت.

 

*** استفاده از منابع بازگشتی از تسهیلات اعطلایی در نظام اشتغال پایدار روستایی

 

شریعتمداری با بیان این که استفاده از منابع بازگشتی از تسهیلات اعطایی در نظام اش‍تغال پایدار روستایی به طرح‌های مولدی که بانک‌ها منتظر منابع آن هستند از جمله اصلاحاتی بود که در این زمینه مطرح و به تصویب رسید، اظهار داشت:

در این جلسه همچنین مقرر شد در مورد یکسان‌سازی نرخ تسهیلاتی و محدود کردن دامنه نوسان نرخ تسهیلات اعطایی به نفع ایجاد اشتغال تصمیمات لازم اتخاذ شود.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه افزود:

مقرر شد زمان بازپرداخت در مورد وام‌ها افزایش یابد که این فرصت ایجاد می‌شود باز پرداخت وام از یک سال به یک سال و نیم افزایش پیدا کند.

تصمیمات این جلسه که نیازمند تغییر قانون است به ستاد ملی مقابله با کرونا و شورای هماهنگی سران قوا تقدیم خواهد شد تا با تصمیم این دو مرجع در سال ۱۴۰۰ به جای قانون بتواند اصلاحات لازم را اعمال کند.

با مصوبه جلسه شورای عالی اقتصاد بخش صنعت نیز که در متن اصلی قانون از دریافت این منابع محروم بود، به لیست رسته‌های قابل استفاده اضافه شد.

 

*** مشوق‌های کسب و کار برای فعالیت‌های کرونایی

 

شریعتمداری در خصوص سایر مصوبات جلسه ۹ اسفند شورای عالی اشتغال، تصریح کرد:

در حوزه فعالیت‌های کرونایی، مشوق‌های لازم پیشنهاد شد که اکثر آن‌ها مورد تأیید و تصویب قرار گرفت و رئیس جمهور نیز در این جلسه تاکید کرد، برای بکارگیری جوانان دانشگاهی و نیز دانش آموزان دوره دبیرستان که در دوران کرونا برای تحصیل از فضای مجازی استفاده می‌کنند، مشوق‌هایی برای استفاده از معافیت‌های قانون کار یا بیمه بیکاری در نظر گرفته شود تا در ستاد ملی کرونا به تصویب برسد.

 

*** ارائه بسته حمایتی اشتغال مولد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر کار در پایان از ارائه بسته حمایتی اش‍تغال مولد در جهت صیانت از اش‍تغال موجود و توسعه فعالیت‌های اشتغالزا در این جلسه خبر داد و اظهار داشت:

در سالی که به نام تولید نام گرفت ما موظف بودیم که این بسته سیاستی را ارائه بدهیم و مقرر شد کمیته چهارگانه‌ای مرکب از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی تشکیل شود تا این بسته سیاستی را مورد توجه قرار دهند.

این بسته حمایتی شامل حمایت‌هایی از تولید و کارآفرینی در کشور است.

امیدواریم این بسته پس از تصویب کارگروه، رئیس جمهور آن را ابلاغ نماید تا در مدت باقی مانده از فعالیت‌های دولت بتواند منشأ خیر و اثر در توسعه کارآفرینی کشور باشد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول