کد خبر:133793
پ
زنگنه
وزیر نفت:

تزریق نفت به خط لوله گوره به جاسک تا ۱ ماه آینده/ برنامه‌ریزی برای ساخت پتروپالایشگاه در مسجد سلیمان

وزیر نفت از تزریق نفت به خط لوله گوره به جاسک تا ۱ ماه آینده خبر داد.

وزیر نفت از تزریق نفت به خط لوله گوره به جاسک تا ۱ ماه آینده خبر داد.

 

*** امضای قراردادهای ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بیژن زنگنه در مراسم امضای قرارداد ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ با بیان اینکه می‌توانیم با داخلی‌سازی این کمپرسورها علاوه بر حمایت از داخل، صرفه جویی ارزی نیز داشته باشیم، اظهار داشت:

سال ۱۴۰۰ با تدبیر رهبر معظم انقلاب با نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نامگذاری شده و ما هم از روز اول کاری سال کمیته‌ای تشکیل دادیم تا در شرکت‌های زیرمجموعه همه پای کار بیایند، همچنین چهاردهم فروردین ماه نیز جلسه دیگری با حضور مدیران راشد صنعت نفت کشور برگزار شد و برنامه و مسئولیت‌های هر شرکت را برای تحقق این شعار در وزارت نفت تعیین کردیم که این برنامه‌ها و وظایف، در روزهای آینده به همه شرکت‌ها ابلاغ خواهد شد.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

امضای قراردادهای ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور با سازندگان داخلی به عنوان بخشی از اقدامات وزارت نفت برای پشتیبانی از تولید داخل انجام می‌شود که البته طرح جمع آوری گازهای همراه نفت و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی مارون پیش‌تر آغاز شده، طرح‌های امروز بخشی از برکات این طرح بیش از یک میلیارد یورویی جمع آوری گازهای همراه نفت و داخلی کردن ساخت الکتروکمپرسورهای این طرح است.

 

*** گازهای مشعل، دلارهایی هستند که می سوزند

 

وزیر نفت با بیان اینکه بنده همیشه از سوختن گازهای همراه میادین نفتی ناراحت بودم، گفت:

در واقع وقتی گازهای همراه می‌سوزد و هدر می‌رود بدین معناست که دلار و طلا می‌سوزد و ثروت ملی هدر می‌رود و با ایجاد آلودگی زیست محیطی مردم خوزستان نیز دچار رنجش می‌شوند.

در کشورهای پیشرفته دنیا اینگونه نیست که مناطق نفت‌خیز آنها هوایی پر از دود داشته باشد، در حالی که اگر شما با هواپیما به سمت خوزستان حرکت کنید، از آلودگی هوا در ارتفاعات بالا متوجه خواهید شد که این استان خوزستان است.

 

*** جمع‌آوری گازهای همراه

 

زنگنه با بیان اینکه یکی از اولویت‌های رهبر انقلاب نیز در حوزه نفت و انرژی که به رئیس‌جمهور ابلاغ شده، جمع‌آوری گازهای همراه و جلوگیری از سوزانده شدن آنها بوده، گفت:

اولین کاری که در این حوزه انجام دادیم طرح آماک بود که گازهای اسیدی را جمع کردیم و با آن پتروشیمی مارون ساخته شد که یکی از سودآورترین پتروشیمی‌های ایران است.

برنامه ما این بود که تا پایان سال ۱۴۰۰ دیگر هیچ گاز همراهی در مشعل‌ها نسوزد، اما با توجه به اقداماتی که در دستور کار است، تا پایان سال ۱۴۰۰ سوختن گازهای همراه نفت به حداقل ممکن می رسد و این مهم در سال ۱۴۰۱ به انجام می‌رسد و در پایان این سال دیگر گاز همراهی وجود ندارد که در مشعل‌ها بسوزد.

 

*** تغییر پارادایم وزارت نفت و واگذاری ان‌جی‌ال‌ها

 

وزیر نفت با اشاره به اینکه ایده جمع‌آوری گازهای همراه و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند طرح مهمی بود که بسیاری از کارشناسان بر روی آن کار کردند، گفت

تغییر پارادایم در وزارت نفت مبنی بر اینکه NGLها بخشی بالادستی نیستند و ما می‌توانیم آنها را به بخش خصوصی واگذار کنیم در ایجاد NGL 3100، NGL 3200 و پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس نقش مؤثری داشت.

 

*** افزایش میزان ساخت داخل در اجرای پروژه

 

وی درباره اینکه یکی از دغدغه‌های ما افزایش میزان ساخت داخل در اجرای پروژه است، عنوان کرد:

یکی از دغدغه‌های ما این است که در کنار این طرح‌ها با توجه به ضرورت اشتغال‌زایی و همچنین استفاده از توانمندی داخلی هر چقدر بتوانیم میزان ساخت داخل در این پروژه‌ها را افزایش دهیم، پیچیده‌ترین تجهیزات صنعت نفت مربوط به ماشین‌های دوار است که شامل الکتروموتورها، پمپ، کمپرسورها و توربین‌های گازی است که در مراسم امروز دو توربین‌ساز و کمپرسورساز بزرگ کشور حضور دارند.

 

زنگنه با بیان اینکه امروز ما از سازندگان نفت می‌خواهیم برای ما تجهیزات بسازند و دیگر بدین صورت نیست که آنها از ما بخواهند، بلکه ما از آنها تقاضا داریم که بیایند و ما را توانمند کنند، گفت:

ما از شرکت‌های سازنده تجهیزات نفت خواستیم کمپرسورهای فرآیندی را بسازند و این تجهیزات در داخل کشور قابل ساخت هستند و فقط باید به آنها سفارش بدهیم.

 

*** امضای قراردادهای تضمینی خرید کالا؛ به‌ زودی

 

وی یکی از راه‌حل‌های وزارت نفت برای حمایت از ساخت داخل را تأسیس پارک فناوری نفت و صندوق فناوری نفت دانست و گفت:

یکی از راه‌حل‌های ما برای حمایت از ساخت داخل تأسیس پارک فناوری نفت و صندوق فناوری نفت بود، بدین صورت که سفارش‌گذاری کالاها و خرید تضمینی آنها انجام شود و دیگر حالتی پیش نمی‌آید که شرکتی تجهیزی را بسازد و کارفرمایان از او تجهیزات را نخرند، بلکه با ایجاد این ساختارها، خود وزارت نفت جدای از کارفرماها حاضر به خرید تضمینی تجهیزات نفتی خواهد بود و سازوکار این روش همانند خرید تضمینی گندم در بخش کشاورزی است که ما آنرا در قالب خرید تضمینی محصولات صنعتی آغاز می‌کنیم و در هفته‌های آینده اولین قراردادهای مربوط به خرید تضمینی تجهیزات منعقد خواهد شد.

 

*** شرکت‌های ایرانی از ابرقدرت‌های توربین‌ساز در دنیا جلوترند

 

وزیر نفت با بیان اینکه هیچ خط لوله‌ای به اندازه خط لوله گوره-جاسک تماما ایرانی نیست، گفت:

در دو یا سه هفته آینده اولین نفت را وارد خط لوله گوره-جاسک می‌کنیم.

ما نمی‌خواهیم در شرایط تحریم زیاد حرف بزنیم و بهتر است بیشتر عمل کنیم، امروز شرکت‌های ایرانی از ابرقدرت‌های توربین‌ساز در دنیا از لحاظ تکنولوژی جلوتر هستند.

 

*** برنامه‌ریزی برای ساخت پتروپالایشگاه در مسجد سلیمان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نفت در پایان از برنامه‌ریزی برای ساخت یک پتروپالایشگاه در مسجدسلیمان خبر داد و گفت:

درباره مسجدسلیمان ما در حال پخت و پز طرحی هستیم که پیمانکار و سرمایه‌گذار برای آن پیدا کنیم، مسجد سلیمان هنوز نفت زیادی برای تولید دارد و اما آنچه مهم است تولید نفت نیست، بلکه مهمتر از آن افزایش ضریب بازیافت است که این موضوع نیاز به تکنولوژی دارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول