کد خبر:133933
پ
اوراسیا
رئیس ‌کل سازمان توسعه تجارت:

صادرکنندگان، می‌توانند به ازای تعهدات ارزی سال ۹۷، واردات انجام دهند

رئیس ‌کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد، صادرکنندگان می‌توانند به ازای تعهدات ارزی سال ۹۷، واردات انجام دهند.

رئیس ‌کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد، صادرکنندگان می‌توانند به ازای تعهدات ارزی سال ۹۷، واردات انجام دهند.

 

*** بازنگری مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حمید زادبوم با بیان اینکه بسته سیاستی بانک مرکزی در تیرماه سال ۹۹، به دلیل آنکه شرایط رفع تعهد ارزی صرفاً شامل ارائه ارز نیمایی بود، مورد اعتراض صادرکنندگان قرار گرفت، اظهار داشت:

به دنبال پیشنهادهای اتاق بازرگانی، وزارت صنعت ساز و کارهای مربوط به تنوع‌سازی در بازگشت ارز صادراتی و ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان مورد بررسی قرار داد و در نهایت، مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در آبان ماه سال ۹۹ تصویب و ابلاغ شد.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

بر اساس این مصوبه، به صادرکنندگانی که از ابتدای سال ۹۸ تعهد ارزی داشتند، اجازه داده شد تا در قالب واردات در مقابل صادرات، ایفای تعهد ارزی کنند و واردات با ارز اشخاص نیز آزاد شد.

در واقع کمیته ماده ۲، مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را جایگزین بسته سیاستی ۲۵ تیرماه بانک مرکزی کرده بود تا بر اساس آن، مقررات پیچیده بخشنامه تیرماه بانک مرکزی از بین برود، اما اشکالاتی در حوزه صادرات و واردات در این ابلاغیه وجود داشت که قرار شد با نظر بخش خصوصی برطرف شود.

 

*** افزایش بند مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت

 

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه مقرر شد با نظر بخش خصوصی اشکالاتی در حوزه در حوزه صادرات و واردات در این ابلاغیه برطرف شود، گفت:

بر این اساس کمیته اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت با حضور اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف، سازمان امور مالیاتی، گمرک و بانک مرکزی تشکیل شد تا مصوبه ۱۷۷ که آرامشی را به صادرکنندگان و واردکنندگان داده بود، مورد بازنگری قرار گرفته و تکمیل شود.

در نهایت بسته پیشنهادی با نظر اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی تهیه شد تا به ابلاغیه ۱۷۷ اضافه شود.

این بسته پیشنهادی ۱۳ بند داشت و قرار بود در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تعیین تکلیف شود، اما در اواخر اسفند ماه گذشته با حضور نمایندگانی از پنج عضو کمیته ماده ۲ در بانک مرکزی و با حضور معاون ارزی این نهاد، مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین نماینده وزارت نفت، سازمان برنامه، وزارت اقتصاد و وزارت صنعت موضوعاتی را مطرح کردند و سرانجام پس از بحث و بررسی، این بسته پیشنهادی به ۱۴ بند افزایش یافت.

 

*** محقق شدن ارز صادراتی برای واردات تجهیزات مورد نیاز

 

زادبوم در خصوص مهمترین اتفاقات اصلاحی این بسته این بود، عنوان کرد:

پتروشیمی‌ها می‌خواستند از ارز صادراتی خود برای واردات تجهیزات مورد نیاز استفاده کنند که با نظر وزارت نفت، محقق شد.

 

*** تعیین تکلیف شدن وضعیت تعهد ارزی سال‌های ۹۸ و ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس ‌کل سازمان توسعه تجارت در پایان با بیان اینکه ۱۵ فروردین ماه، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصمیم گرفت تا برخی تصمیم‌گیری‌ها در رابطه با بندهای این بسته پیشنهادی ۱۴ بندی را به کمیته ماده ۲ بسپارد، اظهار داشت:

این جلسه به ۲۱ فروردین ماه هفته آینده موکول شده است.

همچنین با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، صادرکنندگانی که از سال ۹۷ تعهد ارزی دارند می‌توانند در ازای میزان تعهد خود، واردات داشته باشند.

پیش از این، وضعیت تعهد ارزی مربوط به سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعیین تکلیف شده بود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول