کد خبر:135720
پ
فاضلاب
وزیر نیرو:

بهره‌برداری از ۸۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در ۸ سال گذشته/ آب خلیج فارس ، کام یک میلیون هرمزگانی را شیرین کرد

وزیر نیرو از بهره‌برداری از ۸۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در ۸ سال گذشته در سراسر کشور خبر داد.

وزیر نیرو از بهره‌برداری از ۸۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در ۸ سال گذشته در سراسر کشور خبر داد.

 

*** بهره‌برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا اردکانیان نهم اردیبهش ماه در چهارمین هفته پویش #هرهفته_ الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ و آیین بهره‌برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری، اظهارکرد:

سه هفته از پویش #هرهفته- الف- ب- ایران در سال جاری را پشت سر گذاشتیم و در این مدت ۲۱ طرح با سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان افتتاح شده است.

امروز در استان‌های هرمزگان،‌ مازندران و خوزستان چهار طرح عمده با سرمایه‌گذاری بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

 

*** سپری تابستان با مشکلات حداقلی

 

وزیر نیرو درباره اهمیت این طرح‌ها، گفت:

این طرح‌ها در یکی از خشک‌ترین سال‌ها که با کم بارشی قابل ملاحظه‌ای مواجه هستیم و این کم بارشی هم در بخش آب به طور مستقیم و هم بخش برق اثر می‌گذارد افتتاح می‌شود.

اما خوشبختانه با اتکا به همراهی مردم در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن ان‌شاء الله بدون اختلالی در زنجیره تولید کشور با مشکلات حداقلی تابستان را سپری خواهیم‌کرد.

 

*** بهره‌برداری از ۸۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در ۹۳ ماه گذشته

 

وی درباره طرح‌های امروز، بیان کرد:

امروز طرح‌ فاز نهایی آب شیرین کن بندرعباس افتتاح می‌شود که دو فاز آن در سال‌های ۹۷ و ۹۹ در مجموع ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه روز افتتاح شده‌اند و فاز نهایی امروز ۶۰ هزار مترمکعب است و موجب می شود آب رسانی به بندر خمیر، پل، تازیان و بندرعباس، ۹ شهرک و ۲۵ روستا با کیفیت خوب انجام شود و جمعیتی حدود یک میلیون نفر از مردم بندرعباس مشروب شوند.

علاوه بر این در استان هرمزگان تصفیه خانه آب سرنی که پنجاهمین تصفیه خانه‌ای است که در دولت تدبیر و امید به مدار بهره‌برداری رسیده است و جمعیتی ۸۶۴ هزار نفر را در شرق بندرعباس،‌خمیر و روستاهای اطراف مشروب خواهد کرد.

در استان مازندران نیز هشتاد و سومین تصفیه خانه فاضلاب که در این دولت به مدار بهره‌برداری می‌آید.

با توجه به اینکه سه ماه از دوره هشت ساله دولت باقی است (در ۹۳ ماه گذشته) ۸۳ تصفیه خانه فاضلاب به مدار بهره‌برداری رسیده است که این یکی در شهر ساری واحد دومی است که جمعیتی بیش از یکصدهزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد و از پساب تصفیه در صنعت و کشاورزی استفاده می‌شود.

 

*** کلنگ‌زنی سد زارن رود در شهرستان ساری

 

اردکانیان با بیان اینکه وزارت نیرو همچون سایر بخش‌های دولت مسئولیت ریل‌گذاری فعالیت‌ها برای دولت بعد را برعهده دارد، گفت:

در کنار طرح‌هایی که افتتاح می‌شود طرح‌هایی نیز کلنگ‌زنی می‌شود و امروز سد زارن رود در شهرستان ساری کلنگ‌زنی می‌شود که آب شورب ساری و میانرود و ۸۰ درصد روستاها را مشروب خواهد کرد.

 

وی بابیان اینکه در استان خوزستان نیز پنجاه و سومین سد مخزنی با اعتبارات ملی که از ابتدای دولت کار ساختمانی آنها به اتمام رسیده و افتتاح شدند، گفت:

امروز سد بالارود در شهرستان اندیمشک که ۶۵۰۰ هکتار را مشروب خواهد کرد و آب شورب حسینیه و مناطق اطراف را تامین می‌کند و برای گردشگری منطقه مستعدی است و مهمترین هدف کنترل سیلاب است که امیدواریم مورد استفاده قرار بگیرد و مردم از مواهب آن بهره‌مند شوند.

 

*** قیمت آبی که در خلیج فارس برای بندرعباس، شیرین می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نیرو در پایان در پاسخ به سوال رییس جمهوری پیرامون قیمت آبی که در خلیج فارس برای بندرعباس شیرین می‌شود، اظهار داشت:

در خود مناطق ساحلی قیمت کمتر از آبی است که شیرین می‌کنیم و به مناطق مرکزی منتقل می کنیم و در این حالت دو یورو هزینه می‌برد اما در مناطق ساحلی قیمت کمتر از آن است و کمتر از یک دلار است منتها با یارانه دولت و خرید تضمینی آب را قیمت متعارف در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

هم کنون هزینه تولید یک مترمکعب آب کمتر از ۲۰ هزار تومان است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول