کد خبر:135936
پ
جعفری
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:

افزایش تولید فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴

رئیس هیئت عامل ایمیدرو معتقد است، با توجه به تامین عمده سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز، دستیابی به اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ و تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد امکان‌پذیر است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو معتقد است، با توجه به تامین عمده سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز، دستیابی به اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ و تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد امکان‌پذیر است.

 

*** وضع طرح جامع فولادی کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وجیه‌الله جعفری درباره آخرین وضعیت طرح جامع فولادی کشور، اظهار داشت:

طبق جدیدترین پایش طرح جامع فولاد، ظرفیت‌های ایجاد شده تا پایان سال ۹۹ شامل ۳۹.۴ میلیون تن ظرفیت تولید شمش فولاد، ۳۷.۱۸ میلیون تن آهن اسفنجی، ۶۶.۷۵ میلیون تن گندله و ۶۴.۱۱ میلیون تن کنسانتره است.

تولید محصولات این زنجیره تا پایان سال ۹۹ مشتمل بر تولید ۳۰.۷ میلیون تن فولاد خام، ۳۱.۱۴ میلیون تن آهن اسفنجی، ۴۶.۰۶ میلیون تن گندله، ۵۰.۰۶ میلیون تن کنسانتره و ۱۰۴.۱ میلیون تن سنگ آهن بود.

برای ایجاد توازن و تحقق برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، حدود چهار میلیارد و ۴۳۹ میلیون یورو نیاز است که تاکنون حجم قابل توجهی از این میزان سرمایه‌گذاری، تأمین اعتبار شده است؛ بنابراین دستیابی به اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ امکان‌پذیر است.

 

*** تامین سرمایه در بخش معدن

 

وی در پاسخ به اینکه یکی از اساسی‌ترین مشکلات در بخش معدن و صنایع معدنی، نیاز به سرمایه‌گذاری به‌ویژه برای نوسازی ماشین‌آلات و تکمیل پروژه‌ها است و در سال ۱۴۰۰ این سرمایه‌گذاری‌ها از کدام محل قرار است تامین شود، افزود:

در بخش معادن کوچک مقیاس، با استفاده از خدمات و تسهیلات صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، امکان نوسازی ماشین‌آلات معدنی فراهم شده و در برنامه سال ۱۴۰۰ این موضوع لحاظ شده است.

در حوزه معادن بزرگ مقیاس نیز که به‌طور عمده شرکت‌های پیمانکار در آن فعالیت می‌کنند، نوسازی ماشین آلات و تکمیل پروژه‌ها در دستور کار بوده و تامین مالی برای سرمایه‌گذاری از محل تفاهم‌نامه با ۱۲ بانک کشور مورد توجه است که ارزش آن به ۱۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

*** تفاهم‌نامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

 

جعفری درخصوص تفاهم نامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین و دستاوردهای مثبتی که برای بخش معدن و صنایع معدنی می تواند به دنبال داشته باشد، گفت:

توسعه صنایع فولادی با حضور سرمایه گذاران چین موجب می شود تا امکان صادرات بیشتری فراهم شود و فرصت های سرمایه‌گذاری در این حوزه با اطمینان از بازار مناسب و مستمر نمود بهتری پیدا کند.

با توجه به اینکه بخش معدن پتانسیل‌های همکاری بسیاری برای سرمایه‌گذاران دارد، تفاهم نامه ۲۵ ساله ایران و چین بستر مناسبی برای حضور سرمایه گذاران را فراهم خواهد کرد و در حال حاضر با توافق‌های انجام شده در این همکاری، به نظر می‌رسد دستاوردهای مهمی در حوزه انتقال فناوری انجام شود.

 

*** چگونگی تحقق شعار سال در بخش معدن

 

وی درباره چگونگی تحقق شعار سال در بخش معدن، افزود:

به‌منظور تحقق شعار سال، مشکلات و گلوگاه‌های بخش از ابتدای زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی بررسی شده و به دنبال عملیاتی کردن راهکارهای مربوطه هستیم.

بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۹، در تحقق شعار رونق و جهش تولید موفق بود، به‌طوری که همه محصولات فلزات اساسی از رشد مطلوبی برخوردار بود و امیدواریم سال ۱۴۰۰ نیز اهداف تولید محقق شود.

از جمله اقدام‌های انجام شده در حوزه پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، شناسایی موانع و چالش‌های حوزه اکتشاف است که برای رفع آنها جلسات متعددی با ذی‌نفعان دولتی و خصوصی برگزار شده و در حال عملیاتی کردن راهکارهای شناسایی شده هستیم.

بهبود وضعیت ماشین‌آلات حفاری، آموزش نیروی متخصص، کاهش بوروکراسی و غیره، راهکارهای مشخصی است که در حال اجرا هستند.

با توجه به حجم بالای عملیات معدن‌کاری کشور، تامین ماشین‌آلات موردنیاز معادن، یکی دیگر از چالش‌هاست که در این راستا نیز از طریق تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان داخلی اقدام‌های مناسبی انجام شده است.

 

*** افزایش ۲ برابری سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی

 

جعفری با توجه به اینکه اکنون تعداد قابل توجهی معادن فعال در کشور وجود دارد، گفت:

موضوع دیگر افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی از ۵۰۰ میلیارد تومان فعلی به یک‌هزار میلیارد تومان است تا این صندوق به عنوان یک نهاد توانمندساز و پشتیبانی کننده، بتواند گام‌های بیشتری برای توسعه بخش خصوصی بردارد.

برنامه دیگر این حوزه فراهم کردن زیربناهای تولید در بخش معدن و صنایع معدنی است که از طریق طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی در ایمیدرو پیگیری می‌شود و بودجه پیش‌بینی شده برای سال جاری به حدود ۲ برابر افزایش یافته است.

اکنون تعداد قابل توجهی معادن فعال در کشور وجود دارد که به دلیل نداشتن زیربنا، با هزینه‌های تولید بالایی مواجه هستند و اجرای این طرح، منتج به افزایش بهره‌وری آنها می‌شود.

بیش از ۴۰ معدن از این طریق منتفع شوند.

 

*** برنامه‌ریزی برای احیاء ۲۰۰ معدن کوچک تا پایان سال ۱۴۰۰

 

معاون وزیر صنعت با اشاره به برنامه‌ریزی برای احیاء ۲۰۰ معدن کوچک، بیان کرد:

تداوم اجرای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک از دیگر برنامه‌های سال جاری است و برنامه‌ریزی شده تا پایان سال جاری ۲۰۰ معدن احیا و فعال‌سازی شود.

ایمیدرو در حوزه فناوری‌های نوین هم پیش رفته و حمایت از استارتاپ ها در مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) مطابق سال گذشته انجام می‌شود که با توجه به تجربه حاصله، این مرکز در سال جاری اثربخشی بهتری خواهد داشت.

 

*** بومی‌سازی قطعات و تجهیزات صنعت فولاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در پایان با بیان اینکه پایش مستمر طرح‌های توسعه‌ای ایمیدرو و رفع گلوگاه‌های تولید، پیش‌بینی ریسک‌های آتی و اقدام قبل از وقوع ریسک، از دیگر اقدام‌های ایمیدرو در سال جاری است، افزود:

موضوع دیگر، بومی‌سازی قطعات و تجهیزات صنعت فولاد است که با اقدام‌های انجام شده توسط ایمیدرو و انجمن تولیدکنندگان فولاد، سامانه بومی‌سازی فولاد راه‌اندازی شده است که گامی موثر در تامین بدون دغدغه قطعات و تجهیزات مورد نیاز کارخانه‌های زنجیره فولاد کشور و حمایت از تولیدکنندگان داخلی خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول