کد خبر:135997
پ
خاندوزی
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

علت تورم ، عدم استقلال بانک مرکزی است

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، علت اتفاقات بد تورمی را در عدم اختیار و قدرت در ساختار بانک مرکزی نسبت به خواسته‌های رئیس دولت دانست.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، علت اتفاقات بد تورمی را در عدم اختیار و قدرت در ساختار بانک مرکزی نسبت به خواسته‌های رئیس دولت دانست.

 

*** طرح بانک مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، احسان خاندوزی در رابطه با اصلاح قانون بانک مرکزی در مجلس یازدهم، اظهار داشت:

طرح فعلی که تحت عنوان طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب و به صحن ارسال شده بخشی از قانون یا طرحی است که در دوره قبلی مجلس باید تعیین تکلیف می شد.

این طرح به دلیل اینکه بیش از ۲۲۰ ماده را شامل می‌شد و کل نظام بانکی را به یک معنا تحت نظر داشت زمان خیلی زیادی را صرف کرد و به نتیجه‌ای هم نرسید.

 

*** هدف از این طرح، چیست؟

 

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح، بیان کرد:

جلسه یازدهم همان ابتدای کار به این جمع‌بندی رسید که بخش بانک مرکزی این طرح را با هدف‌گذاری کاهش تورم، کنترل بی انضباطی بانک‌ها و موسسات اعتباری و فقدان نظارت بر این بخش‌ها به شکل مستقل و در قالب یک طرح کوتاه تر و سریعتر ۷۰ ماده‌ای ساماندهی و تصویب کند.

تصمیم بر این شده که سایر بخش‌های این طرح شامل تغییر قانون بانکداری از مرحله ثبت بانک‌ها و سپرده‌گیری و ورشکستگی در یک قانون دیگر مجدداً در کمیسیون و صحن علنی بررسی شوند.

ما پاره‌ای از مصوبات مجلس دوره قبل را با مجموعه ای از جلسات با حضور کارشناسان اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و بانک‌ها و اساتید و بانک مرکزی در کمیسیون آماده کردیم و دکتر قالیباف هم با در دستورکار قرار دادن این طرح موافقند و بعد از تعطیلات کرونا پیگیری خواهدشد.

 

خاندوزی در پاسخ به این سوال که آیا با اصلاح این قانون، بانک مرکزی در تصمیم‌گیری‌ها از دولت مستقل خواهدشد یا خیر، گفت:

مسئله اصلی در بازآرایی ساختار بانک مرکزی این است که تا چه حدی می‌توان اختیار عمل و استقلال داد تا بانک مرکزی بتواند در زمینه کنترل تورم پاسخگو باشد و مسئولیت بپذیرد.

 

*** علت اتفاقات بد تورمی چیست؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان علت اتفاقات بد تورمی را در عدم اختیار و قدرت در ساختار بانک مرکزی نسبت به خواسته‌های رئیس دولت دانست و افزود:

امیدواریم تغییر ساختار بانک مرکزی در طرح مجلس شورای اسلامی بتواند تا حدی این امکان را برای سیاست گذاری بانک مرکزی فراهم کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول