کد خبر:136041
پ
سامانه هوشمند
وزیر راه و شهرسازی:

ایران، وارد طرح یک کمربند-یک جاده چین شد/ پیشرفت ۶۰ درصدی پروژه راه‌آهن چابهار ـ زاهدان

وزیر راه با اشاره به رایزنی‌های دوجانبه میان ایران و چین از ورود ایران به طرح یک کمربند-یک جاده خبر داد.

وزیر راه با اشاره به رایزنی‌های دوجانبه میان ایران و چین از ورود ایران به طرح یک کمربند-یک جاده خبر داد.

 

*** لزوم افزایش سهم ترانزیت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد اسلامی با بیان اینکه بسیاری از کشورها مزیت اقتصادی در بخش ترانزیت ندارند و باید با ریسک بالاتر مسیرهای موازی ایجاد کنند تا ترانزیت با کیفیتی داشته باشند، اظهار کرد:

ترانزیت یک رقابت و فراتر از رقابت است و به نوعی جنگ بین کشورها محسوب می‌شود، بنابراین با تسهیل‌گری و کاهش مقررات و تعاملات اثرگذار می‌توان باعث توسعه آن شد.

با توجه به رشد تکنولوژی و بزرگ شدن منطقه باید سهم خودمان را در ترانزیت افزایش دهیم.

 

*** وضعیت ناوگان هوایی کشور

 

وی با اشاره به اینکه قبل از تحریم و ایجاد این مزاحمت‌ها، حدود ۱۲۰۰ ناوگان هوایی از آسمان ایران عبور می‌کرد اما هم اکنون به ۴۰۰ ناوگان رسیده است، تصریح کرد:

در این زمینه متغیرهای بیرونی در ترانزیت بالفعل و بالقوه شده بسیار موثر هستند.

در سال‌های اخیر معادلات بیرونی در این بخش تاثیر داشته، به طوری که بسیاری از کشورها اجازه ندارند با ما معامله کنند.

فشارها به گونه‌ای شده است که یک مقام بزرگ خارجی با ناوگان هوایی از آسمان ایران عبور کرده اما به هیچ عنوان اجازه سوخت‌گیری نمی‌دهند که این امر نشان دهنده اوج مزاحمت و تهاجم به منافع ملی یک کشور است.

 

*** افزایش ۳۱ درصدی ترانزیت ریلی

 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با اجرای معاهده دو جانبه و چند جانبه ترانزیت ریلی را ۳۱ درصد افزایش دادیم، گفت:

با امضای رویه و تعرفه‌ها بین چند کشور شاهد ایجاد یک رویه ثابت هستیم که در این زمینه سهم ترانزیت در این بخش افزایش پیدا کرد.

دیپلماسی و رایزنی در روند امور موثر است به طوری که واگن‌های ریلی پیش از این ۲ ماه در مرز می‌ماندند، اما با تسهیل‌گری و روان‌سازی به حداکثر یک هفته رسیده است.

 

*** توسعه ترانزیتی ریلی با همسایگان

 

وی با بیان اینکه باید در بحث ترانزیت برخورد تعامل آفرین و فعال داشته باشیم، افزود:

باید در بحث ترانزیت با همسایگان خود ارتباط برقرار کنیم و ما سعی کرده‌ایم در این دوره دو ساله فعال‌ترین دیپلماسی حمل و نقل تجربه کنیم.

ایران در این مدت با ۱۲ کشور از جمله ارمنستان، اوکراین ،هندوستان، روسیه، ازبکستان و … برای اولین بار موافقت‌نامه امضا کرده و تمام تلاش ما آن بوده به صورت کاملا واقعی این بحث‌ها را عملیاتی کنیم.

 

اسلامی با اشاره به اینکه در کریدور شمال و جنوب حجم جابجایی بار به هندوستان و روسیه به ۹۰ میلیون تن رسیده و میزان جابجایی بار سایر کشورها از طریق دریا و ریل افزایش پیدا کرده است، گفت:

هم اکنون سهم ما از میزان جابجایی بار هندوستان با روسیه ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

سعی داریم با کشورهای مقابل از جمله افغانستان که تفاهمنامه‌های سه و ۴ جانبه امضا کرده‌ایم، جذابیت‌های لازم را ایجاد کنیم.

 

*** افزایش میزان جابجایی و تخلیه بار در بندر چابهار

 

وی با اشاره به اینکه بندر چابهار یکی از مهم‌ترین بنادر کشور به شمار می‌رود که یک میانبر اساسی اقتصادی و کوتاه در بین کشورهای همسایه است افزود:

هم اکنون میزان جابجایی و تخلیه بار را در بندر چابهار به ۸٫۵ میلیون تن رسانده‌ایم، این در حالی است که در سال ۹۶ میزان جابجایی کالا در این بندر ۹۶۰ هزار تن بود و در سال ۹۸ این حجم از کالا را به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رساندیم.

خط کشتیرانی در دریای خزر برقرار کردیم و خط منظمی در این حوزه فراهم شد و با برقراری خطوط منظم در این بخش فرصت‌های اقتصادی بسیار زیادی را ایجاد کردیم.

 

*** پیشرفت ۶۰ درصدی پروژه راه‌آهن چابهار ـ زاهدان

 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اپراتوری بین‌المللی را در بنادر جنوبی و شمالی به کار گرفته‌ایم، عنوان کرد:

این کار باعث افزایش تخلیه و بارگیری و توسعه بنادر از جمله بندر چابهار شده است.

در سال‌های گذشته حجم جابجایی کالا در بندر چابهار صفر بود، اما امروز در حال توسعه فاز دوم این بندر هستیم و حجم جابجایی کالا به ۳ میلیون تن رسیده است.

 

اسلامی از تکمیل خط راه‌آهن چابهار به زاهدان تا پایان سال ۱۴۰۰ با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی این خط، خبر داد و گفت:

در حال تکمیل خط راه‌آهن چابهار به زاهدان هستیم و با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی این خط را تا پایان سال تکمیل خواهیم کرد.

راه‌آهن چابهار زاهدان به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های ریلی به طول ۷۲۰ کیلومتر با خطوط فرعی است که در حال حاضر به صورت ۲ شیفته و ۴ شیفته در حال کار هستند و تا پایان دولت بخش اول و تا شهریورماه تا نیک شهر به بهره‌برداری می‌رسد و هم اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه به ۶۰ درصد رسیده است.

 

*** ایران وارد طرح یک کمربند-یک جاده چین شد

 

وی با اشاره به رایزنی‌های دوجانبه میان ایران و چین از ورود ایران به طرح یک کمربند-یک جاده خبر داد و افزود:

چین مبتکر طرح یک کمربند-یک جاده است و با استفاده از فناوری اطلاعات در این کشور ۶۳ هزار میلیارد ریال نقشه‎‌های اولیه در این طرح بوده که پیش از این در این پروژه هیچ اثری از ایران نبود، اما با رایزنی‌های صورت گرفته و اصلاح آن توانستیم، ایران را در این طرح وارد کنیم.

 

*** ترمینال و فرودگاه‎‌ها تحت پوشش وزارت راه

 

وزیر راه و شهرسازی درباره اینکه در بسیاری از پایانه‌های مرزی به دلیل آشفتگی عمیقی که وجود داشت همواره کامیون‌های ترانزیتی روزها و هفته‌ها معطل بودند، اظهار کرد:

پیش از اتمام سال ۹۹ توانستیم مصوبه و ابلاغیه را از هیئت دولت دریافت کنیم که پایانه‌ها را هم همانند ترمینال و فرودگاه‎‌ها، تحت پوشش وزارت راه و شهرسازی قرار دهیم.

 

*** جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بنادر جنوبی و شمالی کشور

 

اسلامی با بیان اینکه توسعه دیپلماسی حمل و نقل ضروری و لازم است و کمیسیون و کشورهای کلیدی نقش موثری در این امر دارند، عنوان کرد:

پیشنهاد داده‌ایم که کشورهای خارجی در بنادر شمالی و جنوبی سرمایه‌گذاری کنند و در آستانه کار عملیاتی آنها هستیم

موانع برای واردات کامیون‌های وارداتی را برطرف کرده‌ایم و هم اکنون در مرحله شماره‌گذاری و پلاک‌گذاری هستند.

 

*** پرونده مسکن مهر تا پایان دولت بسته خواهد شد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت‌های خود مسکن مهر اشاره کرد و گفت:

در دولت نهم و دهم طرح جامع مسکن وزارت راه شهرسازی تعریف شد و در قالب این طرح ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد تعریف شد در دولت های قبلی ۷۶۰ هزار واحد تحویل داده شد هم اکنون کم تر از ۳۰ هزار واحد باقی مانده و پرونده مسکن مهر تا پایان دولت بسته خواهد شد.

در طرح ملی مسکن ۵۳۰ هزار واحد در سراسر کشور در حال ساخت است و بخش‌هایی از آن زود هنگام به متقاضیان تحویل داده خواهد شد، اما به این شرط است که متقاضیان آورده خود را به موقع واریز کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول