کد خبر:136086
پ
رئیس جمهور
عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس خبر داد

شکایت نمایندگان مجلس از رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه/ استنکاف دولت از اجرای قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها

نمایندگان مجلس از رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به دلیل استنکاف از اجرای قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها به قوه‌قضاییه ارجاع می‌شود.

نمایندگان مجلس از رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به دلیل استنکاف از اجرای قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها به قوه‌قضاییه ارجاع می‌شود.

 

*** تعلل یکساله دولت در اجرای کامل قانون حمایت از صنایع پایین دستی نفت خام

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هادی بیگی‌نژاد با اشاره به جلسه اخیر این کمیسیون، اظهار کرد:

رسیدگی به درخواست تعدادی از نمایندگان برای اعمال ماده ۲۳۴ آئین‌نامه داخلی مجلس به دلیل تاخیر رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه در اجرای کامل قانون حمایت از صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی در دستور کار جلسه ۲۳ فروردین ماه اعضای کمیسیون انرژی قرار داشت.

 

وی در توضیح اشکال مطرح شده در این جلسه، گفت:

در این نشست مطرح شد که چرا نشست هیئت امنای صندوق توسعه ملی، تنفس خوراک الزامی مندرج در این قانون را تصویب نمی‌کند تا تکلیف طرح‌های منتخب برای اجرای قانون و تأسیس پتروپالایشگاه‌ها تعیین شود، هرچند هنوز هم خبری از تصمیم‌گیری اجرایی نهایی صندوق توسعه ملی برای این قانون به گوش نمی‌رسد.

تعلل بیش از یکساله دولت در اجرای این قانون در نهایت نمایندگان مجلس را مجبور کرد که با فعال کردن ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس از رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بابت تاخیر در اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها شکایت کنند.

 

بیگی‌نژاد با بیان اینکه نمایندگان دولت از سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت و هیات امنای صندوق توسعه ملی نیز در این جلسه حضور داشتند، خاطر نشان کرد:

نمایندگان دولت عنوان کردند که قبول داریم قانون باید کامل اجرا شود و تلاش خود را نیز در این مسیر می‌کنیم و قول دادند هرچه سریع تر قانون اجرایی شود.

در جلسه مذکور با توجه به تأکید کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مبنی بر ضرورت تصویب اعطای تنفس خوراک از سوی هیأت عامل صندوق توسعه برای احداث پترو پالایشگاه‌ها و با توجه به مهلت ۱۰ روزه مندرج در آیین نامه، فرصت ۱۰ روزه به کمیسیون انرژی داده شد تا این کمیسیون نظرش را در مورد اعمال ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس به هیأت رئیسه مجلس اعلام کند و این کمیسیون هم همین مهلت را در نظر گرفت تا ظرف ۱۰ روز آینده جلسه هیأت امنای صندوق توسعه ملی برای اعطای مجوز تنفس خوراک برای احداث پترو پالایشگاه‌ها در نظر گرفت.

 

*** ارجاع پرونده استنکاف از قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه‌ها به قوه‌قضاییه

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به پایان مهلت ۱۰ روزه مجلس به دولت برای اجرای تنفس خوراک در قانون حمایت از صنایع نفت‌خام و میعانات گازی در هیئت امنای صندوق توسعه، یادآور شد:

با توجه به برگزاری جلسات مشترک، مجلس فرصتی ۱۰ روز به دولت برای اجرای این قانون داد و نمایندگان دولت قول اجرای قانون را دادند اما اکنون که این مهم اجرایی نشده است طبق قرار قبلی کمیسیون در نخستین جلسه کمیسیون پس ازسرکشی نمایندگان به حوزه انتخابیه،پرونده این تخلف بر اساس ماده ۲۳۴، به هیئت رئیسه ارائه می‌شود تا پس از بررسی در جلسه علنی، در صورت تصویب نمایندگان این پرونده به قوه قضاییه ارجاع شود.

 

*** علت عدم شروع فرآیند تأمین مالی پتروپالایشگاه‌ها از بورس

 

بیگی‌نژاد، دلیل آغاز نشدن فرآیند تأمین مالی پتروپالایشگاه‌ها از بورس را تشکیل نشدن جلسه هیئت امنای صندوق توسعه ملی به ریاست رئیس‌جمهور دانست.

 

*** دولت اراده‌ای برای ساخت پتروپالایشگاه و بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی ندارد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس در پایان با اشاره به ضرورت توسعه پتروپالایشگاه‌ها در کشور، اظهار کرد:

قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت و میعانات گازی جز قوانینی است که در مجلس دهم به تصویب رسیده و ابلاغ شده است، ولی تا به الان اجرایی نشده است.

برای نماینده‌ها جای سوال باقی‌ مانده است که چرا قانونی که منجر به بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی می‌شود و اجرای آن باید در اولویت قرار بگیرد، توسط دولت به نوعی کنار گذاشته شده است.

خود دولتی‌ها معتقدند که برای اجرای این قانون انرژی و وقت گذاشتند، ولی آنچه در عمل قابل مشاهده است، گویای این موضوع نیست. برداشت نمایندگان مجلس از توضیحات دولتی‌ها این است که آنها اراده‌ای برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها با اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها ندارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول