کد خبر:136093
پ
طرح اقدام ملی مسکن
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

وعده‌های بیهوده اجرای طرح اجاره‌داری حرفه‌ای/ پیش‌بینی روزهای سخت برای مستأجران

درحالی برخی مسئولان طی سال‌های اخیر وعده اجرای برنامه اجاره‌داری حرفه‌ای را داده‌اند که در عمل تاکنون اتفاق امیدوارکننده‌ای در این‌ زمینه روی نداده است.

درحالی برخی مسئولان طی سال‌های اخیر وعده اجرای برنامه اجاره‌داری حرفه‌ای را داده‌اند که در عمل تاکنون اتفاق امیدوارکننده‌ای در این‌ زمینه روی نداده است.

 

*** وعده بیهوده راه‌اندازی بازار اجاره‌داری حرفه‌ای

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مطابق جدیدترین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی نرخ اجاره‌بها در تهران و کل مناطق شهری طی فروردین ۱۴۰۰ نسبت به ماه مشابه سال ۹۹ به ترتیب ۳۲٫۳ و ۳۶٫۱ درصد افزایش یافته است.

این میزان افزایش نرخ در ماه ابتدایی سال که هنوز موعد جابجایی مستأجران نرسیده، زنگ خطر را برای این قشر در کشور به صدا در آورده است.

افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن طی سال‌های اخیر، تورم لجام گسیخته و … باعث شده تا بازار اجاره مسکن کشور وضعیت بغرنجی داشته باشد.

گرچه مصوبه ستاد ملی کرونا نگرانی بخشی از خانوارهای مستأجر تا حدودی برطرف کرده، اما به نظر نمی‌رسد این ستاد بتواند با ابزار مصوبه و دستور بازار اجاره را ساماندهی کند.

واقعیت ماجرا این است که بازار اجاره از عدم تعادل شدید بین عرضه و تقاضا ضربه‌های مهلکی خورده است.

طی سال‌های اخیر مسئولان وزارت راه و شهرسازی با توجه به همین مسئله، وعده راه‌اندازی بازار اجاره‌داری حرفه‌ای را داده‌اند.

 

*** معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی/ ارسال آیین‌نامه اجرایی اجاره‌داری حرفه‌ای

 

در آخرین نمونه اوایل اسفندماه سال ۹۹ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از ارسال آیین‌نامه اجرایی اجاره‌داری حرفه‌ای به هیئت دولت خبر داد و گفت:

این برنامه یک مسیر و جریان جدید در حوزه اجاره‌داری و ازدیاد واحدهای مسکونی اجاره‌ای در سراسر کشور خصوصا با اولویت کلانشهرها و شهرهایی که بیشتر مشکل مسکن داریم، ایجاد خواهد کرد.

 

محمود محمودزاده اواخر سال ۹۹ به بیان جزئیات برنامه دولت برای اجاره‌داری حرفه‌ای پرداخته و گفته بود:

واحدهایی که در زمین دولت ساخته می‌شود برای همیشه به‌ صورت اجاره‌داری اداره می‌شود.

 

*** پیش‌بینی‌های لازم برای حمایت‌ واحدهای اجاره‌ای

 

وی با یادآوری اینکه در کشور یک بازار اجاره مسکن داریم که به‌ صورت سنتی فعالیت می‌کند، افزود:

این بازار سرجای خودش خواهند ماند و قصد تغییر آنرا نداریم، اما در کنار آن بازار حرفه‌ای اجاره‌داری برای تعادل‌بخشی به بازار اجاره ایجاد خواهد شد.

در این بازار بخش خصوصی و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توانند با گرفتن زمین‌های ۹۹ ساله از دولت -که زمین‌ها قابل فروش نیست- اقدام به ساخت و ساز واحدهای اجاره‌ می‌کند.

همچنین اگر سرمایه‌گذار در زمین متعلق به خودش ساخت و ساز کرده و فقط از تسهیلات و کمک‌های حمایتی استفاده کند، برای یک مدت معین اجاره‌داری می‌کند و بعد از آن واحدها در اختیار سرمایه‌گذار قرار خواهد گرفت.

 

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه واحدهای ساخته شده در زمین‌های دولتی برای همیشه به‌ صورت اجاره‌داری است، اضافه کرد:‌

برای نهادهای حمایتی پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته تا بتوانند در این حوزه ورود کرده و با مشارکت و حمایت‌ واحدهای اجاره‌ای ساخته خواهد شد.

همچنین فضا برای شهرداری‌ها فراهم شده تا بتوانند از این موقعیت استفاده کنند.

واحدهای اجاره‌ای در مساحت‌های مختلف برای گروه‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود و بسته به میزان کمک دولت برای ساخت، نرخ اجاره تعیین و کنترل خواهد شد.

 

*** تدوین طرح اجاره‌داری حرفه‌ای

 

معاون وزیر راه و شهرسازی خرداد ۹۹ نیز از تدوین طرح اجاره‌داری حرفه‌ای با تعیین سقف مجاز افزایش اجاره خبر داده بود و گفت:

تجربه سال‌های گذشته در بازار اجاره مسکن شهر تهران و شهرهای بزرگ و متوسط نشان داده رها کردن بازار اجاره به این امید که سطح اجاره بها با توان پرداخت مستاجران متناسب می شود، جوابگو و قابل قبول نیست، بنابراین لازم است دولت به عنوان سیاست‌گذار و تنظیم کننده بازار اجاره مسکن برای حمایت از دهک‌های نیازمند مداخله کند.

در فاصله سال‌‍‌های ۸۵ تا ۹۵ تعداد خانوارهای مستأجر کشور ۳۰ درصد افزایش یافته و این میزان در تهران ۴۲ درصد بوده است.

 

*** محدود شدن روند رشد سالانه اجاره بها با اجرای طرح

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه در پایان با تاکید بر اینکه این آمارها به خوبی عدم موفقیت بازار در تنظیم متغیرها به شکل خودکار و بدون ورود دولت را مشخص می‌کند، اظهار کرد:

طرح اجاره داری حرفه‌ای در وزارت راه و شهرسازی تدوین شده که در آن به عوامل مختلف و در عین موثر بر روند اجاره‌بها و رابطه مالک و مستأجر پرداخته شده است.

همچنین برای زمان اجاره‌داری و میزان رشد مجاز اجاره‌بها نیز پیش‌بینی‌هایی در طرح مذکور صورت گرفته است.

با تصویب این طرح شرایط برای راه‌اندازی شرکت‌های اجاره‌داری حرفه‌ای و عرضه انبوه واحد مسکونی اجاره‌ای در شهرهای بزرگ از جمله تهران فراهم و روند رشد سالانه اجاره بها محدود شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول