کد خبر:136650
پ
زکات+فطریه
مسئول بخش استفتائات دفتر رهبر معظم انقلاب:

مبلغ فطریه سال ۱۴۰۰

مسئول بخش استفتائات دفتر رهبر معظم انقلاب، مبلغ فطریه سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

مسئول بخش استفتائات دفتر رهبر معظم انقلاب، مبلغ فطریه سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

 

*** مبلغ فطریه سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد رضایی درباره فطریه، اظهار کرد:

برای افرادی که برنج ایرانی مصرف می‌کنند هر نفر حدود ۱۰۰ هزار تومان و برای کسانی که برنج خارجی مصرف می‌کنند هر نفر ۷۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

 

وی در پاسخ به این پرسش که در پرداخت زکات فطره تشخیص قوت غالب چگونه است تصریح کرد:

رعایت قوت غالب الزامی ندارد و امروزه عمده مصارف و قوت غالب مردم جهان نیز گندم است بنابراین توجه به قوت غالب الزامی نیست، اما بهتر است کسانی که مصرف اصلی‌شان برنج است برنج را در نظر بگیرند. زکات فطره برای امسال گندم هر نفر ۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

مثلا برای یک خانوار ۵ نفره زکات فطره هر نفر با احتساب گندم می‌شود ۱۰۰ هزار تومان که البته زکات در قالب هم اصل جنس و یا تبدیل آن به پول، چه به صورت دستی و چه به صورت کارت به کارت مانعی ندارد.

زمان پرداخت زکات فطره از غروب شب عید تا ظهر روز عید فطر است، اما کسانی که نماز عید فطر به جا می‌آورند تا قبل از نماز آن را باید پرداخت کنند.

 

*** شرایط پرداخت کفاره

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مسئول بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری در پایان، درباره شرایط پرداخت کفاره، اظهار داشت:

طبق فتاوای غالب مراجع زکات فطره باید به فرد نیازمند شیعه پرداخت شود، اما پرداخت زکات فطره به مسلمانان غیرشیعه ایرادی ندارد.

کفاره دو نوع عمد و غیرعمد مطرح است.

برای فردی که هر روزه را به عمد بی اعتنایی کرده و روزه نگرفته است شصت مُدِ طعام باید به فقرا و نیازمندان طعام دهد و هر مُدِ ۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است بنابراین شصت مد طعام سیصد هزار تومان برای یک روز کفاره عمد می‌شود، اما برای یک روزه کفاره غیر عمد نیز یک مُدِ طعام یا ۵ هزار تومان معیار است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول