کد خبر:138179
پ
سازمان بورس
کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد

چرا پیشنهادات ۳+۷ بر معاملات بورس تاثیرگذار نبود؟

کارشناس حوزه بازار سرمایه درباره پیشنهادات ۳+۷ و عدم تاثیرپذیری این پیشنهادات بر معاملات بورس توضیح داد.

کارشناس حوزه بازار سرمایه درباره پیشنهادات ۳+۷ و عدم تاثیرپذیری این پیشنهادات بر معاملات بورس توضیح داد.

 

*** لزوم اجرای پیشنهادات ١٠ گانه به صورت همزمان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جلال روحی به تاثیر مصوبات سران قوا بر معاملات بازار سهام اشاره کرد و گفت:

مصوبات ۱۰ گانه سران اقتصادی دولت می‌تواند بر روند بازار تاثیرگذار باشد به شراط آنکه همه آنها به درستی اجرا شوند.

 

وی به صحبت‌های مطرح شده در زمینه واریز ۲۰۰ میلیون دلار در بورس و تاثیر آن بر بهبود روند بازار تاکید کرد و گفت:

سهم یک درصد بازار سرمایه از صندوق توسعه ملی با توجه به افزایش فعلی نرخ دلار، رقمی بیش از ۲۰۰ میلیون دلار می‌شود که در صورت واریز به صندوق تثبیت بازار سرمایه می‌تواند تا حدودی تاثیرگذار بر معاملات بورس باشد.

 

کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر آنکه مجموع پیشنهادات در بازار باید به صورت یکجا اجرایی شوند، اظهار کرد:

اجرای آنها به صورت جداگانه مانند مسکن‌هایی هستند که موقتی خواهند بود و روند بازار را برای مدتی محدود تغییر و بهبود می‌بخشند.

 

*** سیگنال مثبت دامنه نوسان به بازار

 

وی درباره اینکه آیا تغییر دامنه نوسان بورس به مثبت و منفی پنج درصد در وضعیت فعلی بازار که همچنان معاملات با روند نزولی همراه هستند اقدامی درست بود یا خیر، افزود:

دامنه نوسان بر روی تصمیم‌گیری فعالان بازار تاثیرگذار است، تغییر دامنه نوسان بورس به مثبت ۶ و منفی دو درصد در مقطعی برای معاملات اجرایی شد که بازار در مدار نزولی شدید قرار داشت، اتخاذ این تصمیم در آن زمان برای کاهش ضرر و زیان‌های سهامداران بسیار مناسب و مثبت بود.

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه این اقدام از نظر روحی و روانی آرامشی را در بازار حاکم کرد، گفت:

با توجه به اینکه حجم مبنا در بازار پر نمی‌شد، کاهش دامنه نوسان بازار باعث شد تا سهام شرکت‌ها با ضرر و زیان سنگینی مواجه نشوند.

 

روحی با اشاره به اینکه اکنون بازگشت دامنه نوسان بورس به روال قبل، از لحاظ روانی سیگنال مثبتی را به بازار می‌دهد و نشان دهنده آن است که معاملات بازار در حال بازگشت به روال عادی است، افزود:

متغیرهای مختلف در اقتصاد و شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم در کشور نشان می‌دهد که بازار در حال نزدیک شدن به شرایطی با ثبات است.

می‌توان از این منظر به تغییر دوباره دامنه نوسان در بازار نگاه کرد که معاملات روند عادی را در پیش گرفته و بحران‌ها را پشت سر گذاشته است، به همین دلیل می‌تواند دوباره فعالیت خود را برای ایجاد دوباره روند صعودی آغاز کند.

اکنون در بازار سرمایه با جامعه ۵۰ میلیون نفری همراه هستیم؛ بنابراین باید قبل از تصمیماتی که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه اتخاذ می‌شود منافع عامه مردم در نظر گرفته شود.

 

وی با اشاره به اینکه اکنون در سهام شرکت‌های بزرگ با صف‌های فروش سنگینی وجود ندارد، گفت:

امیدوریم با اصلاحاتی که در بازار صورت گرفته است به سمت افزایش دامنه نوسان پیش رویم، در ابتدا سیاست‌ها بدین گونه بود که دامنه نوسان‌ها باز شود اما فعلا با توجه به برخی از متغیرها از اجرای این اقدام صرف نظر شده است.

 

*** توصیه به سهامداران

 

کارشناس بازار سرمایه با توصیه به سهامداران، تصریح کرد:

قیمت سهام در وضعیت فعلی، قیمت‌های جذابی هستند و اکنون نرخ بسیاری از سهام در بازار به نرخ اواخر سال ۹۷ رسیده است، بازار رشدی را که در اواخر سال ۹۸ و سال ۹۹ کسب کرده بود را از دست داده است و به عقب بازگشته است.

 

وی با بیان اینکه با توجه به قیمت‌های جهانی و تثبیت حدودی نرخ دلار می‌توان روزهای خوبی را برای این بازار و سهام گروه‌های پتروشیمی، فولاد و معدنی‌ها پیش‌بینی کرد، اظهار داشت:

اکنون هیچگونه توجیهی برای فروش سهام در بازار وجود ندارد، زیرا برخی پیش‌بینی کرده بودند که نرخ دلار در بازار به کمتر از ۲۰ هزار تومان می‌رسد در حال که چنین اتفاقی رخ نداد.

سرمایه‌گذاری در بورس دیگر مانند سال ۹۹ نیست که سهامداران بتوانند در مدت دو روز بازدهی چشمگیری را از این بازار کسب کنند و بعد تصمیم به خروج از این بازار بگیرند.

 

*** کسب بازدهی‌های چشم‌گیر در کوتاه‌مدت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، کارشناس بازار سرمایه در پایان با بیان اینکه سال ۹۲ نیز در بازار با چنین روندی مواجه بودیم، گفت:

بازار سرمایه همیشه در بلندمدت سودده بوده است اما روند صعودی سال ۹۹، سهامداران را در بازار عجول کرده است و به دنبال کسب بازدهی‌های چشم‌گیر در کوتاه‌مدت هستند.

ایرنا

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه