کد خبر:138777
پ
سازمان بورس
کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد

چرا شاخص بورس دوباره نزولی شد؟

کارشناس بازار سرمایه درباره رفتار هیجانی سهامداران و در پی آن رشد منفی بازار توضیح داد.

کارشناس بازار سرمایه درباره رفتار هیجانی سهامداران و در پی آن رشد منفی بازار توضیح داد.

 

*** افت شاخص بورس تحت تاثیر رفتار هیجانی سهامداران

 

به گزارش سروش، احمد اشتیاقی به بازگشت شاخص بورس به مدار نزولی و عوامل تاثیرگذار بر آن اشاره کرد و افزود:

اکنون روند بازار به گونه‌ای شده است که تا شاخص بورس برای چند روز متوالی وارد مدار صعودی می‌شود، سهامداران به سمت شناسایی سود پیش می‌روند، این موضوع به شدت بر روند بازار تاثیرگذار است و باعث بازگشت دوباره شاخص بورس به مدار نزولی می‌شود.

 

*** بازدهی ۴۰ درصدی بازار سهام تا پایان سال ۹۹

 

وی با تاکید بر اینکه سهامداران نباید در بازار در انتظار رشدهای غافلگیرکننده شاخص بورس همانند سال ۹۹ باشند، گفت:

براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که بازار سهام تا پایان سال جاری به حدود ۴۰ درصد بازدهی دست پیدا کند.

 

اشتیاقی با بیان اینکه تداوم شاخص بورس در بازار مشروط بر آن است که هیجانات ایجاد شده در کشور باعث کاهش قیمت دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان نشود، تاکید کرد:

در صورتی که نرخ دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان برسد ممکن است تغییری در میزان ۴۰ درصد بازدهی شاخص بورس تا پایان سال جاری ایجاد شود و در آن زمان پیش‌بینی‌ها از روند بازار تغییر خواهد کرد.

 

وی در ادامه، افزود:

با توجه به وضعیت کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) در بازار، در صورت تثبیت نرخ دلار در قیمت‌های ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان می‌توان امیدوار بود که شاخص بورس طبق پیش‌بینی‌ها تا پایان سال جاری با بازدهی ۴۰ درصدی همراه شود.

زمانی که برای بازار انتظار بازدهی ۴۰ درصدی وجود دارد اصولا با افزایش ۱۰ درصدی قیمت سهام، سهامداران به دلیل نگرانی‌های ایجاد شده در بازار به منظور شناسایی سود به سمت عرضه بخشی از سهام خود در بازار پیش می روند، از این طریق نقدینگی را در اختیار می گیرند تا در صورتی که سهام با صف فروش مواجه شد با قیمت پایین تر اقدام به خرید همان سهم در بازار کنند.

 

*** چرا شاخص بورس دوباره نزولی شد؟

 

اشتیاقی درباره اینکه به چه دلیلی اخص بورس دوباره نزولی شد، اظهار کرد:

زمانی که بازار برای دو روز با رشد پنج درصدی همراه شود، سهامداران از ترس از دست دادن بازدهی به دست آمده به سرعت اقدام به شناسایی سود در بازار می‌کنند که این امر باعث می‌شود تا دیگر رشد بازار استمرار نداشته باشد و بازار دوباره برای مدتی موقت منفی شود اما بعد از آن دوباره بازار با توجه به متغیرهای کلان اقتصادی به سمت روند صعودی پیش می رود و شاخص بورس دوباره مثبت می‌شود.

نباید انتظار داشته باشیم که بازار مانند سال ۹۹ برای مدتی طولانی با صف خرید همراه باشد و سهامداران روزانه از این بازار کسب سود کنند.

 

*** سرعت رشد بازار در کوتاه مدت نمی‌تواند بالا باشد

 

وی با بیان اینکه سهامداران نباید به هیچ عنوان از روند نزولی بازار ترس داشته باشند، زیرا سرعت رشد بازار در کوتاه مدت نمی‌تواند بالا باشد و این روند را باید در وضعیت فعلی بازار قبول کرد، افزود:

اکنون سهامداران در بازار به سمت رویکرد و استراتژی شناسایی سود در بازار پیش رفته‌اند و نمی‌‍توان اعلام کرد که این روند در بازار ادامه‌دار خواهد بود یا با تغییر همراه می‌شود.

 

*** بررسی روند بازار و موقعیت فعلی سهام حاضر

 

به گزارش سروش، کارشناس بازار سرمایه در پابان با بیان اینکه بررسی روند بازار و موقعیت فعلی سهام حاضر در بازار نشان می‌دهد که می‌توان به آینده این بازار امیدوار بود، اظهار داشت:

بازار از لحاظ بنیادی و سودآوری شرکت‌ها در موقعیتی قرار دارد که می‌توان سود خوبی را از این بازار کسب کرد.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول