کد خبر:139027
پ
سازمان بورس
کارشناس حوزه بازار سرمایه پاسخ داد

چه مسائلی بر فضای سرمایه‌گذاری در کشور تاثیرگذار است؟

کارشناس حوزه بازار سرمایه پیرامون مسائل تاثیرگذار بر فضای سرمایه‌گذاری در کشور، توضیح داد.

کارشناس حوزه بازار سرمایه پیرامون مسائل تاثیرگذار بر فضای سرمایه‌گذاری در کشور، توضیح داد.

 

*** مهمترین عامل تاثیرگذار بر کلیت بازار سرمایه

 

به گزارش سروش، امیرعلی امیرباقری، نرخ ارز را مهمترین عامل تاثیرگذار بر کلیت بازار سهام دانست و افزود:

چند نکته را باید در تحلیل و بررسی کنونی بازار و شرایط آتی معاملات آن در نظر گرفت که هر یک از آنها می توانند به تنهایی روند بازار را تحت تاثیر قرار دهند.

با توجه به وابستگی نرخ ارز بر پارامترهای سیاسی و نیز افزایش دید مثبت نسبت به افق سیاسی، ممکن است برای مدتی کوتاه معاملات بورس تحت تاثیر این موضوع قرار بگیرد و با نوسان همراه شود.

 

وی به افزایش خوش بینی‌ها نسبت به مذاکرات وین اشاره کرد و گفت:

از آنجایی که چشم انداز تیره ای در افق سیاسی دیده نمی شود؛ بنابراین انتظار می رود که در کوتاه مدت شرایط تورمی سنگین و چشم انداز تورمی در اقتصاد کشور دیده نشود که همین امر می تواند روند معاملات بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

 

*** یکی از مهم‌ترین مسائلی که بازار با آن در حال حاضر مواجه است، چیست؟

 

امیرباقری با بیان اینکه در بعد داخلی بحث انتخابات ریاست جمهوری و عملکرد کاندیداها بعد از انتخابات از مهمترین مسایلی است که اکنون بازار با آن مواجه شده است، اظهار داشت:

عده‌ای معتقدند کاندیداها بعد از پیروزی در انتخابات برای کوتاه مدت اقدام به تحقق شعارهای خود خواهند کرد و چه بسا حتی با ارزپاشی بتوانند جو بازار را کنترل کنند و تورم را در بازار کالاهای فیزیکی کاهش دهند.

اکنون اکثر کاندیداها منتقد بر وضع اقتصادی موجود هستند و حداقل برای آنکه بتوانند در کوتاه مدت به شعارهای خود جامه عمل بپوشانند ناچار هستند تورم را حتی با تزریق ارز به بازار کنترل کنند که این فشار می تواند تاثیرگذار بر کلیت بازار سهام باشد.

 

وی با بیان اینکه قوانین و مباحث مالیاتی از دیگر مسایلی است که می‌تواند تاثیرگذار بر فضای سرمایه گذاری کشور باشد، گفت:

یکی از مهمترین منابع بودجه در کشور بحث مالیات‌ها است که در بودجه دیده شده است و هر سال پررنگ‌تر از سال ۹۹ دنبال خواهد شد.

فعالان اقتصادی باید این موضوع را به طور جد در محاسبات خود در بعد شرکت های بورسی و غیربورسی پیگیری کنند.

 

*** پرهیز از هر گونه شوک از نوع سیاسی و اقتصادی برای سلامت بازارها

 

امیرباقری با بیان اینکه پرهیز از هر گونه شوک از نوع سیاسی و اقتصادی برای سلامت بازارها ضروری است، افزود:

در کنار این مسایل باید موضوعی مدنظر قرار گرفته شود و آن هم اینکه اکنون قیمت سهام در بازار بعد از اصلاح های شدیدی که تجربه کرده‌اند به نرخ های معقولی برای سرمایه‌گذاری میان مدت و بلندمدت رسیده‌اند.

ممکن است در کوتاه مدت شاهد فشار فروش در برخی از نمادها باشیم اما انتظار می رود در میان مدت و بلندمدت با توجه به سطوح قیمتی که اکنون در بازار مشاهده می‌شود و تفکیک راه سهام و صنایع از یکدیگر روند معقولی در بازار دنبال شود.

 

*** برگشت بازار سرمایه به جایگاه خود

 

کارشناس حوزه بازار سرمایه با بیان اینکه در بازار هفته گذشته شاهد ایجاد تعادل نسبی در بازار بودیم، تاکید کرد:

با توجه به وضعیت معقولی که بازار دارد، پیش بینی می شود که بازار سرمایه دوباره به جایگاه خود به عنوان بازاری برای تامین مالی و بازاری برای سرمایه گذاری خرد و کلان بازگردد.

سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که این اتفاق در میان مدت و بلندمدت رخ می دهد و نباید در کوتاه مدت انتظار چنین مسایلی را در بازار داشته باشند چراکه بازار باید بتواند فرصتی را پیدا کند تا خود را با اقلیم سیاسی و اقتصادی وفق دهد و دوباره در مسیر معقول و منطقی قرار بگیرد.

 

*** استفاده از افراد دارای مجوز قانونی

 

امیرباقری با اشاره به اینکه با توجه به چنین موضوعی سرمایه‌گذاران باید کلیه پارامترهای مشهود و نامشهود سیاسی و اقتصادی حاضر و آتی را در معاملات خود مدنظر قرار دهند، گفت:

سرمایه‌گذاران باید براساس همین پارامترها و اتخاذ استراتژی مناسب مانند تهیه پرتفوی مناسب اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

سرمایه‌گذارانی که از دانش و مهارت کافی برای سرمایه گذاری برخوردار نیستند باید از افراد دارای مجوز قانونی استفاده کنند تا بتوانند در میان مدت و بلندمدت بازدهی معقولی را در مورد بازار سرمایه کسب کنند.

 

*** ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک، بازار سرمایه

 

به گزارش سروش، کارشناس حوزه بازار سرمایه در پایان با توجه به اتفاقات و هیجان‌های منفی در بازار، اظهار داشت:

بازار سرمایه توام با ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک است که برخی از افراد از این موضوع بی‌بهره هستند و سرمایه‌های خود را در این مسیر از دست داده‌اند، بنابراین برای آنکه دوباره شاهد این اتفاقات و هیجان‌های منفی در بازار نباشیم باید مبحث تخصص‌گرایی در بازار سرمایه توسط ارکان و متولیان این بازار به جد پیگیری شود.

ایرنا

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول