کد خبر:139232
پ
هادوی
رییس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت:

برنامه‌ریزی برای داخلی‌سازی ۳.۴ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰

رییس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت از برنامه‌ریزی برای داخلی‌سازی ۳.۴ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

رییس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت از برنامه‌ریزی برای داخلی‌سازی ۳.۴ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** برنامه‌ریزی برای داخلی‌سازی ۳.۴ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰

 

به گزارش سروش، محمدمهدی هادوی با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده که مقرر است در مدت سه سال (سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰) در مجموع ۱۰ میلیارد دلار توسعه داخلی‌سازی و جایگزینی کالاهای ساخت داخل با کالاهای وارداتی انجام شود، اظهار کرد:

برای تحقق این مهم، برنامه‌ها به تفکیک استان‌های مختلف کشور مشخص و ابلاغ شد.

سال ۹۹ نیز سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تعهد در این زمینه و داخلی‌سازی کالاها و تجهیزات در استان‌های مختلف ایجاد شد، اما استان‌ها عملکردی درخشان داشتند و رقمی بیش از این مقدار را محقق کردند.

 

وی در ادامه، افزود:

از ابتدای اجرای این برنامه از سال ۹۸ تاکنون ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داخلی‌سازی محقق شده است و با برنامه در نظر گرفته شده برای سال ۱۴۰۰ به نظر می‌رسد به تحقق برنامه ۱۰ میلیارد دلاری اشاره شده نزدیک شویم.

 

*** میزهای ساخت داخل سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود؟

 

رییس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت در ادامه درباره برگزاری میزهای ساخت داخل نیز، گفت:

برگزاری این میزها با توجه به پاندمی کرونا به صورت حضوری انجام نشد، اما جلسات به‌هم رسانی افراد و شرکت‌ها به صورت مجازی برگزار شد.

برای سال ۱۴۰۰ گرچه به دلیل تداوم وضعیت کرونایی، پیش‌بینی برای برگزاری میزها انجام نشده، اما در قالب همان برنامه‌های استانی دنبال خواهد شد.

 

*** قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل

 

هادوی، همچنین به ظرفیت قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل و کالای ایرانی اشاره کرد و گفت:

این قانون از نیمه دوم سال ۹۸ ابلاغ شده و به این منظور هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار طرح و پروژه تا پایان پارسال مورد بررسی قرار گرفت.

در پی این بررسی‌ها، تا پایان سال ۹۹ پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از طرح‌ها و پروژه‌های یاد شده در راستای استفاده از توان ساخت داخل الزام شد.

 

*** استقرار یک شرکت ایرانی برای ورود به مسئله رسوب فناوری

 

به گزارش سروش، رییس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت در پایان در خصوص استقرار یک شرکت ایرانی برای ورود به مسئله رسوب فناوری، اظهار کرد:

برای سایر مجوزهای باقی‌مانده که ورود قطعات، تجهیزات و کالاهای آنها به کشور بلامانع تشخیص داده شد نیز مقرر شد در کنار واردات، یک شرکت ایرانی مستقر شود تا موضوع رسوب فناوری به‌ منظور توسعه داخلی‌سازی‌ در دستور کار قرار بگیرد.

امروز این قانون و ظرفیت آن جایگاه خود را در بین دستگاه‌های مختلف پیدا کرده و هر کس که طرح یا پروژه‌ای در سطح ملی داشته باشد، باید ابتدا مصوبه هیات نظارت را در این زمینه اخذ کند.

تاکنون و در راستای قانون استفاده حداکثر از توان ساخت داخل، طرح‌ها و پروژه‌های پالایشگاهی، پتروشیمی، فولادی و نیروگاهی از این قانون استقبال کرده‌اند.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول