کد خبر:139391
پ
علیرضا رئیسی
معاون وزیر بهداشت:

همه دانشجویان و دانشگاهیان تا پایان پاییز واکسینه می‌شوند

معاون وزیر بهداشت از واکسینه شدن همه دانشجویان و دانشگاهیان تا پایان پاییز خبر داد.

معاون وزیر بهداشت از واکسینه شدن همه دانشجویان و دانشگاهیان تا پایان پاییز خبر داد.

 

*** واکسینه شدن افراد بالای ۷۰ سال

 

به گزارش سروش، علیرضا رئیسی در نشست “هم‌اندیشی برنامه‌ ریزی آغاز آموزش حضوری دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در سال تحصیلی پیش رو” افزود:

با این حجم از بد عهدی‌هایی که در حوزه واکسن با آن روبه ‌رو هستیم، روی کشورهای خارجی نمی‌توان خیلی حساب باز کرد، اما در هفته آینده با ورود مبحث واکسن داخلی امید است بتوانیم پاسخگوی نیازهای داخلی باشیم.

 
وی با بیان این‌که هموطنان عزیزمان در سنین ۷۰ سال به بالا در کشور واکسینه شده‌اند، اظهار داشت:
بنا بود تا پایان خرداد ماه هموطنان عزیزمان در سنین ۶۰ سال به بالا را بتوانیم واکسینه کنیم که با توافقی که در این خصوص صورت گرفته است و بر اساس پیش بینی که وجود دارد، این عزیزان تا نیمه تیر ماه واکسینه خواهند شد.
 
 

*** واکسیناسیون دانشجویان

 
 
معاون وزیر بهداشت در خصوص امکان واکسیناسیون دانشجویان برای آغاز آموزش حضوری دانشگاه‌ها نیز گفت:
در این خصوص بنده آنقدر که نگران شروع آموزش حضوری مدارس هستم، نگرانی در خصوص دانشجویان ندارم؛ زیرا دانشجویان بالغ هستند و به هر نحوی دارای ابزار و تجهیزات الکترونیکی در این خصوص هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد بتوانند به هر شکلی دروس را به شکل مجازی بگذرانند اما در حوزه دانش آموزان نیازمند تصمیم جدی هستیم، خصوصا برای مدارس ابتدایی تا نظام آموزشی بیش از این دچار صدمه و آسیب نشود. 
 
رئیسی با بیان این‌که دانش آموز مقطع اول ابتدایی که نه نیکمت و همکلاسی و نه زنگ استراحت و هم شاگردی را دیده‌ است، دچار صدمات بسیار در حوزه آموزش به خصوص در پایه اول خواهند شد، بیان داشت:
هم اکنون برخی دانش‌ آموزان دوم ابتدایی را داریم که خواندن را آموختند، اما نوشتن را نیاموختند که این بسیار نگران‌کننده است. 
در چنین شرایطی، مشکلات اجتماعی مانند افزایش تعداد کودکان کار، ازدواج در سنین پایین و ترک تحصیل دانش آموزان افزایش قابل توجهی داشته است که این آسیب‌ها به این راحتی قابل جبران نخواهد بود.
بر این اساس آغاز آموزش حضوری مدارس و دانشگاه‌ها باید از اولویت‌های ما باشد تا بتوانیم مشکلات ایجاد شده در این حوزه را تا حدودی رفع کنیم.
 
 

*** باید اصل را بر آغاز آموزش حضوری بگذاریم

 
 
وی با تاکید بر اینکه باید اصل را بر آغاز آموزش حضوری بگذاریم و در مسیر تهیه ابزار، در خصوص واکسن نیز شرایط خود را مورد بررسی قرار دهیم، اظهار داشت:
در خصوص واکسیناسیون دانشگاهیان، می‌توانیم در مرداد ماه جاری ۲۰۰ هزار نفر یعنی مجموع اساتید، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌های وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد را واکسینه کرده و در ادامه در شهریور ماه جاری ۵۰۰ هزار نفر دانشجو را واکسینه خواهیم کرد.
این تعداد در حوزه دانشجویان در مهر ماه به یک میلیون نفر افزایش خواهد یافت و در آبان ماه نیز یک میلیون نفر دانشجو را واکسینه خواهیم کرد.
در ادامه از تعداد مجموع دانشجویان، هر تعداد که واکسینه نشده بودند، در آذر ماه واکسینه خواهند شد.
برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی دانشگاه‌های کشور در خصوص بازگشایی باید بر اساس اعداد اعلامی باشد که در نهایت تا انتهای فصل پاییز واکسیناسیون کلیه دانشجویان در کشور را خواهیم داشت.
 
رئیسی با تاکید بر این‌که در صورتی که واکسیناسیون را انجام دهیم ایمنی قطعا ایجاد خواهد شد، گفت:
البته ممکن است برای کسانی که واکسن را ترزیق می کنند حدود ۸۰ درصد ایمنی بدن شکل گیرد، یعنی ۲۰ درصد افرادی که واکسن مربوطه را تزریق کرده‌اند مبتلا شوند، اما این تعداد نه بستری خواهند شد و نه مرگ و میر خواهند داشت.
 
 

*** نوع واکسن‌های تزریقی به دانشجویان

 
 
وی در خصوص نوع واکسن‌های تزریقی به دانشجویان، خاطرنشان کرد:
واکسن‌های تزریقی به دانشجویان ممکن است داخلی یا خارجی باشد، در این خصوص در حال حاضر نمی‌توان تصمیم‌گیری کرد.
 
معاون وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت استاندارد سازی خوابگاه‌های دانشجویی نیز گفت:
کرونا به ما آموخت که در خصوص تهویه فضای دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی نیازمند بازنگری جدی هستیم. داشتن پنجره‌های استاندارد در محیط خوابگاه و داشتن تهویه طبیعی کمک شایانی به مسیر مبارزه با کرونا خواهد کرد.
از همه مسوولان می‌خواهم با تمام توان خود برای آغاز آموزش حضوری دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی کنند؛ زیرا بسته بودن دانشگاه‌ها و مدارس و تکیه بر آموزش‌های مجازی روح جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.
باید دغدغه شما مسئولان به عنوان نمایندگان وزارت علوم و وزارت بهداشت در حوزه فرهنگی و دانشجویی در قالب نامه‌ای برای آغاز آموزش حضوری دانشگاه‌ها در ستاد ملی عنوان و طرح شده و مصوب شود.
 
 

*** ورود واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی

 
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه بیان داشت:
پیش‌فرض من این است فضای دانشگاهی هر دانشگاه برای واکسیناسیون دانشجویان مورد استفاده قرار گیرد، تا دانشجویان پراکنده نشوند و استاد و دانشجو در همان فضای علمی و آکادمیک خود واکسینه شوند.
اگر دانشجوی دانشگاهی در شهر خودش بود و در فضای دانشگاه حضور نداشت، می‌تواند در دانشگاه شهر خود تزریق را انجام دهد که این تزریق با ارایه کارت دانشجویی و بر اساس لیستی است که دانشگاه‌ها به ما ارایه می‌دهند.
 
وی در خصوص ورود واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی، گفت:
بیان این گونه نظرات از سوی برخی در جامعه بازار سیاه و بحث واکسن‌های تقلبی را توسعه خواهد داد. تاکنون هیچ بخش خصوصی نتوانسته است یک دز واکسن وارد کشور کند؛ زیرا واکسن اکنون یک کالای سلامت نیست بلکه موضوعی سیاسی شده است و دولت‌ها با یکدیگر در این خصوص معامله می‌کنند.
هیچ شرکتی نمی‌تواند از یک دولت خرید واکسن کند بلکه باید به عنوان دولت آن شرکت را معرفی کنیم.
در حال حاضر ۸۴ درصد واکسن‌های جهان را تنها پنج کشور استفاده کرده‌اند و این یک آپارتاید وحشتناک است. ۲۰۰ میلیون دز واکسن در آمریکا و انگلیس ظرف یک هفته آینده منقضی خواهد شد، اما این تعداد را به هیچ کشوری نمی‌دهند و دور خواهند ریخت.
این‌ کشورها دنبال این هستند که پاسپورت واکسن درست کنند به این معنا که فردی که واکسن زده است به هر کشوری که خواست می‌تواند سفر کند، اما فردی که به واکسن دسترسی نداشته است این امکان را نداشته باشد که این نوعی تحقیر کشورها است.
 
 

*** خرید واکسن کوواکس

 
 
رئیسی در ادامه خاطرنشان کرد:
در سبد واکسن کوواکس ۱۶.۸ میلیون دز واکسن خریداری کرده‌ایم که تاکنون تنها دو میلیون از این تعداد تامین شده است. واکسن داخلی در صورت گرفتن مجوزها در تیرماه حدود ۳ میلیون، در مرداد ماه به ۶ میلیون و در ادامه به هشت میلیون برای تزریق خواهد رسید.
قطعا تا پایان سال دز اول واکسن را به همه گروه‌های هدف خواهیم زد، اما اکنون استراتژی دولت باید این باشد که با چین قرارداد ببندیم تا واکسن این کشور که برای کودکان پنج سال به بالا تایید شده است را خریداری کنیم؛ زیرا دانش‌آموزان به علت دوری از مدرسه در حال آسیب هستند.
 
 

*** رستوران‌ها بیشترین انتقال ویروس را انجام می‌دهند

 
 
به گزارش سروش، معاون بهداشت وزیر بهداشت در پایان، با بیان این‌که فردی که واکسن زده است ناقل و حامل ویروس است و می‌تواند خانواده را دچار کند، بیان داشت:
در دنیا تحقیق شده است که رستوران‌ها بیشترین انتقال ویروس را انجام می‌دهند، بنابراین یکی از مکان‌هایی که باید دقت شود تا انتقال ویروس در فضای دانشگاهی در آن رخ ندهد، سلف سرویس‌ها و غذاخوری‌های دانشجویان و اساتید است.
بهتر است غذاها را به شکل بیرون بر در اختیار دانشجویان قرار دهند، در فضای دانشگاهی نیز در فضای بسته اصلا غذا سرو نشود و در فضای باز صورت گیرد.
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول