کد خبر:140947
پ
رئیس جمهور
رئیس‌جمهوری خبر داد

رشد ۶۹ درصدی صادرات کشور در بهار سال جاری

رئیس‌جمهوری از رشد ۶۹ درصدی صادرات کشور در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

رئیس‌جمهوری از رشد ۶۹ درصدی صادرات کشور در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

 

*** تولید فولاد

 

به گزارش سروش، حسن روحانی، همزمان با روز ملی صنعت ومعدن و در هفتاد و هفتمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید بعد از افتتاح طرح های ملی بخش صنعت، معدن و تجارت در استان های مختلف کشور، اظهار داشت:

ما امروز نیازمندی‌های داخل را رفع و صادر می‌کنیم.

اینکه در زمینه فولاد دهمین کشور و در مس هفتمین کشور در دنیا هستیم، جای افتخار است.

این زحمات مدیران و مهندسان ما است که این ظرفیت‌ها را به بالفعل می‌کنند و سنگ از زیرزمین استخراج می‌شود و به زنجیره فولاد تبدیل می‌شود.

 

*** زنجیره تولید فولاد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تکمیل شد

 

وی با ابراز خوشحالی از تکمیل زنجیره تولید فولاد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تصریح کرد:

بسیار خوشحالم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تلاش شد، زنجیره تولید فولاد کامل شود. بحث خام‌فروشی که مطرح می‌شود، کنسانتره داشته باشیم، ولی گندله و… را نداشته باشیم، مقصد نهایی یعنی شمش فولاد را نخواهیم داشت و مجبور به صادرات سنگ آهن می‌شویم. چه قدر تفاوت است بین صادرات سنگ آهن تا شمش آهن. چه ارزش افزوده‌ای را این زنجیره ایجاد می‌کند.

 

رئیس جمهور با یادآوری افتتاح‌های امروز در زمینه فولاد خاطرنشان کرد:

یکی از کارهای مهم این است که این زنجیره کامل شد و بسیاری از طرح‌هایی که امروز افتتاح شد، زنجیره قبلی را در همان استان یا استان مجاور تکمیل می‌کرد. گاهی یک شرکت همه زنجیره را دارد یا در یک استان این زنجیره وجود دارد.

 

رییس دولت با اشاره به طرح‌های آبرسانی از خلیج فارس به مرکز کشور ابراز داشت:

بحث‌های زیادی بود که این سنگ آهن را استخراج کنیم و در همان جا فرایند تولید فولاد انجام شود یا در جنوب و لبه آب این زنجیره انجام شود. مسئله آب بود که آیا صرفه دارد آب ببریم یا سنگ را ببریم.

 

*** رشد صادرات کشور در بهار امسال

 

رئیس جمهور در ادامه تآکید کرد:

صادرات کشور در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته ۶۹/۲ دهم درصد افزایش داشته است و در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین بازه زمانی درسال گذشته، ۱۰ میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار جنس وارد کردیم که نیاز کشور بوده، در همین زمان ۱۰ میلیارد و ۶۸۹ میلیون دلار صادرات داشتیم یعنی صادرات و واردات ما تراز مثبتی داشته است.

در سه ماهه نخست امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته ۶۹/۲ دهم درصد افزایش صادرات داشته ایم یعنی صادرات ما بیشتر از واردات بوده است.

اینکه مردم می‌گویند باید به داخل توجه داشته باشیم منطقی است، اما بدون نگاه به خارج هم غلط است چنانچه رهبری فرمودند اتکا به درون و برون نگری، یعنی هم باید به درون کشور توجه داشته باشیم وهم برون نگر باشیم.

 

روحانی با اشاره به وقوع جنگ اقتصادی و همزمانی آن با کرونا طی یک سال اخیر افزود:

صنعت کشور نقش بزرگی در هماهنگی‌های این شرایط سخت داشت و مردم باید توجه کنند که رشد ما نسبت به سال‌های گذشته مثبت بوده است.

در سال ۹۹ که در بسیاری از کشور‌ها رشد منفی هفت درصد یا ۹ درصد حاکم بود یعنی رشد اقتصاد جهانی بیش از ۳ درصد منفی بود ما رشد مثبت ۳/۶ دهم داشتیم که با وجود جنگ اقتصادی و کرونا رشد ما مثبت بوده است.

 

*** افزایش حقوق کارکنان

 

وی در ادامه تاکید کرد:

خیلی دلمان می‌خواست که دولت را با رشد منفی به دولت بعدی تحویل ندهیم وتلاش کردیم که شرایطی خوبی ایجاد شود و دولت بعدی در کرونا نیاز به تخت آی سی یو نداشته باشد.

امروز در حالی دولت را تحویل می‌دهیم که حدود ۱۴ هزار تخت بیمارستانی درسراسر کشور داریم و توسعه ۱۴ هزار تخت بیمارستانی طی یکسال در تاریخ کشور بی سابقه است.

همه این موفقیت‌ها با تلاش بخش خصوصی ودولتی و همراهی مردم حاصل شده است.

ما در سال‌های اخیر حقوق کارمندان و بازنشستگان را افزایش دادیم یعنی افزایش ۵ ونیم برابری هر چند که زندگی مردم در این سه سال اخیر خیلی سخت بود، وقتی ازکرونا صحبت می‌کنیم یعنی یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر به خاطرکرونا بیکار شده اند و زندگی آن‌ها در مشقت قرارگرفته است.

 

*** صنعتگران در خط مقدم جنگ اقتصادی

 

به گزارش سروش، رئیس جمهوری در پایان، اضافه کرد:

امسال خشکسالی بخش زیادی از مشاغل را تعطیل کرد و مردم در سختی قرار گرفتند، اما با همراهی شان کار بزرگی انجام دادند.
من می‌خواهم در این روز صنعت و معدن از همه مردم ایران از تمام صنعتگران و معدنکاران از همه آن‌ها که برای ایران عزیز در این سه سال و نیم در سخت‌ترین جنگ ایستادگی کردند و رزمندگان خط مقدم جنگ نرم بودند تشکر و سپاسگزاری کنم.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول