کد خبر:141042
پ
قادری
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

طرح قانون بانک مرکزی ، دست دولت را از بیت‌المال کوتاه می‌کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، طرح قانون بانک مرکزی این امکان را به این بانک خواهد داد تا در مقابل خواسته‌های تورمی دولت‌ها مقاومت کرده و نقدینگی را در کشور کاهش دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، طرح قانون بانک مرکزی این امکان را به این بانک خواهد داد تا در مقابل خواسته‌های تورمی دولت‌ها مقاومت کرده و نقدینگی را در کشور کاهش دهد.

 

*** طرح قانون بانک مرکزی

 

به گزارش سروش، جعفر قادری با بیان اینکه طرح قانون بانک مرکزی بسیاری از مشکلات و معضلات فعلی نظام بانکی را حل خواهد کرد، اظهار داشت:

این طرح بانک مرکزی را از بانک متعلق دولت به بانک حاکمیت تبدیل خواهد کرد.

 

وی با اشاره به اینکه دخالت دولت در وظایف بانک مرکزی در هیچ کشوری مرسوم نیست افزود:

در ادوار مختلف، همیشه دست دولت در جیب بانک مرکزی و به عبارت دیگر مردم بوده است. نمایندگان مجلس با تصویب این قانون، نباید اجازه دهند تا به بهای افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم، دولت برنامه‌های اجرایی خود را پیش ببرد.

 

*** منابع بانک مرکزی در اختیار دولت است

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل تأمین مالی پروژه‌های عمرانی از جیب مردم گفت:

در حال حاضر بانک مرکزی در اختیار دولت است و دولت هر زمان که بخواهد می‌تواند از منابع بانک مرکزی برای اجرای پروژه‌ها استفاده کند.

وی با بیان اینکه بدترین شیوه تأمین مالی، مالیات تورمی است، افزود: این بدان معناست که دولت از طریق ایجاد تورم منابع مالی پروژه‌های خود را تأمین می‌کند.

بانک مرکزی باید مجموعه‌ای مستقل از دولت باشد تا بتواند در مقابل زیاده‌خواهی‌های دولت قد علم کند و اجازه برداشت از منابع مردم را ندهد.

در واقع منابع بانک مرکزی باید برای تقویت تولید در کشور استفاده شود. همچنین حفظ ارزش پول و جلوگیری از افزایش بی‌رویه نرخ ارزهای خارجی، ایجاد اشتغال و برقراری عدالت اجتماعی از دیگر وظایف بانک مرکزی است.

 

وی با بیان اینکه وظیفه دولت‌ها سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت است، افزود:

رئیس جمهور باید از مدل‌های مناسبی نظیر سرمایه‌گذاری مردم و مشارکت آنان برای تأمین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها استفاده کند و به نظر می‌رسد که حتی طرح‌های زیرساختی نیز توسط بخش خصوصی و غیردولتی قابل اجراست.

 

*** جوسازی‌ها علیه طرح «قانون بانک مرکزی»

 

بعه گزارش سروش، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با انتقاد از جوسازی‌ها و حاشیه‌سازی‌ها علیه این طرح، گفت:

اداره کشور با شیوه فعلی و مورد پسند منتقدان طرح، با کمترین تخصص و دانش امکان پذیر است و هرکسی می‌تواند کشور را به این شکل اداره کند.

با تصویب این طرح اختیارات بانک مرکزی برای مقابله با خواسته‌های غیرمنطقی دولت افزایش خواهد یافت و از افزایش تورم و نقدینگی برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت جلوگیری خواهد شد.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول