کد خبر:141155
پ
وام+مسکن
سروش گزارش می‌دهد:

افزایش وام مسکن؛ واقعیت یا شایعه؟

دستگاه سیاستگذار بخش مسکن پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی وام مسکن را طرح کرده است که در حال حاضر اجرای آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دستگاه سیاستگذار بخش مسکن پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی وام مسکن را طرح کرده است که در حال حاضر اجرای آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 

*** آخرین مصوبات وام مسکن

 

به گزارش سروش، در سال ۱۳۹۷ تسهیلات خرید مسکن، برای آخرین بار افزایش یافت.

طبق این مصوبات، تسهیلات خرید مسکن در تهران به سقف‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومان به ترتیب برای متقاضیان فردی و زوجین رسید.
هم‌چنین در کلان‌شهرها و مراکز استان‌ به ۶۰ و ۱۲۰ میلیون تومان (فردی و زوجین) ودر سایر شهرها به ۴۰ و ۸۰ میلیون تومان (متقاضیان فردی و زوجین) رسید.
تسهیلات مذکور با نرخ سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت حداکثر ۱۲ ساله به همراه تسهیلات جعاله مسکن ۴۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت حداکثر ۵ ساله به متقاضیان اعطا می‌شود.
 
 

*** قدرت خرید بر اساس متوسط نرخ مسکن

 
 
در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی ۲۹.۶ میلیون تومان به ازای هر متر مربع است.
لازم به ذکر است که بیشترین رقمی که بانک تخصصی بخش مسکن می‌تواند به خریداران مسکن وام دهد، پرداخت ۲۴۰ میلیون تومان از محل اوراق تسهیلات مسکن است.
با توجه به اطلاعات فوق، قدرت پوشش وام مسکن برای یک واحد ۵۰ متری در تهران با متوسط قیمت متری ۲۹.۶ میلیون تومان، حدود یک و نیم میلیارد تومان، در حدود ۴.۱ درصد این واحد و تنها کمی بیش از ۸ متر یک واحد مسکونی است.
 
 

*** افزایش ۱۰۰ درصدی وام مسکن

 
 
دستگاه سیاستگذار بخش مسکن به همراه بازوی تأمین مالی آن به شورای پول و اعتبار درخواست افزایش ۱۰۰ درصد تسهیلات خرید مسکن را داده است.
لازم به ذکر است که بالاترین مقام اجرای دستگاه سیاستگذار بخش مسکن، عضو شورای پول و اعتبار است بنابراین پیشنهاد شده است که رقم تسهیلات خرید مسکن به صورت فردی و زوجین در تهران به ترتیب ۲۰۰ و ۴۰۰ میلیون تومان شود که در این صورت، به همراه وام جعاله به رقم ۲۴۰ و ۴۴۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت ضمن اینکه رقم اقساط این تسهیلات در صورتی که مدت زمان بازپرداخت آن هم‌چنان ۱۲ ساله و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد باشد، بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.
 
 

*** قدرت خرید در صورت افزایش مبلغ وام مسکن

 
 
با توجه به اطلاعات مذکور، زوجین با ۴۴۰ میلیون تومان می‌توانند در تهران تا حدود ۱۰ درصد از قیمت ملک را با کمک تسهیلات مسکن تهیه کنند؛ این رقم، معادل حدود ۱۵ متر از یک واحد مسکونی است.
 
 

*** افزایش نرخ وام، مفید یا مضر؟

 
 
کارشناسان اقتصاد مسکن معتقد هستند که افزایش سقف تسهیلات بدون افزایش تولید، به تورم این بخش منجر خواهد شد به خصوص که در حال حاضر دفاتر واسطه‌های ملکی و مشاوران املاک با کمبود شدید عرضه فایل‌های با قیمت مناسب رو به رو بوده و این موضوع به تشدید قیمت مسکن، دامن می‌زند.
 
 

*** نظر وزیر راه در رابطه با افزایش سقف تسهیلات

 
 
محمد اسلامی در ۵ آبان ۱۳۹۹ در رسانه ملی درباره افزایش سقف وام مسکن به طور تلویحی آن را رد کرد و اظهار داشت:
نگرانی اصلی، اقداماتی است که موجب تورم است و باید از آن‌ها پرهیز کرد.
اثرات روانی اقدامات تورم‌زا، جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
درحال حاضر برنامه این است که کار را بیش‌تر و پرحجم‌تر پیش ببریم.
 
به گزارش سروش، وزیر راه در پایان، تاکید کرد
به دنبال آن هستیم که بتوانیم آسیب‌پذیری‌ جامعه را نسبت به تورم‌های هیجانی غیرعادی کاهش دهیم.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول