کد خبر:141358
پ
سازمان بورس
کارشناس بازار سرمایه:

بازار بورس تحت تاثیر دولت آینده/ وضعیت بورس پس از مجامع

کارشناس بازار سرمایه ضمن ارائه توضیحاتی درباره وضعیت بازار سهام پس از برگزاری مجامع از احتمال اضافه شدن شرکت‌های سرمایه‌گذاری پس از برجام خبر داد.

کارشناس بازار سرمایه ضمن ارائه توضیحاتی درباره وضعیت بازار سهام پس از برگزاری مجامع از احتمال اضافه شدن شرکت‌های سرمایه‌گذاری پس از برجام خبر داد.

 

*** روند صعودی بازار بورس

 

به گزارش سروش، علیرضا تاجبر در رابطه با معاملات بازار بورس هفته اخیر، اظهار داشت:

تعطیلات بازار سرمایه در این هفته پیش‌بینی شده نبود اما روند بازار صعودی است چراکه شرکت‌های بزرگ کشور با افزایش فروش ناشی از صادرات مواجه هستند و قیمت‌های جهانی هم افزایش پیدا کرده‌اند و نرخ دلار با قیمت بالایی تثبیت شده است و اخبار خوبی هم از مجامع شرکت‌های بورسی می‌شنویم.

در مجامع شرکت‌ها اخبار خوبی به گوش می‌رسد و نشان می‌دهد که تولید و فروش این شرکت‌ها خوب بوده است و گزارش‌ها نوید یک سال خوب برای شرکت‌های تولیدکننده دارد و به طور کلی، می‌توان گفت روند سال ۱۴۰۰، یک روند صعودی است اما این شیب صعودی نمی‌تواند تند باشد.

 

وی با اشاره به اینکه اعتماد به بازار بورس به دلیل افت‌های شاخص در سال ۹۹ کمی کمرنگ شده است، گفت:

بازگشت اعتماد به بازار کمی زمان‌بر است بنابراین شیب معاملات صعودی و ملایم است که به تدریج این روند، قدرت هم خواهد گرفت و از طرفی، گزارش سه ماهه شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده به خصوص در گروه‌های پتروشیمی، پالایشگاه و فلزات اساسی خیلی خوب است.

 

*** هفته بازگشایی‌ها

 

این کارشناس بازار سرمایه در مورد معاملات هفته آینده، بیان کرد:

هفته پیشرو، هفته بازگشایی‌ها است.

خیلی از شرکت‌هایی که مجمع عمومی برگزار کرده‌اند، در هفته آینده بازگشایی خواهند شد و عمده تمرکز روی بازگشایی این نمادها است بنابراین ممکن است که یک نوسان را در هفته بعد داشته باشیم اما نباید کوتاه‌مدت به بازار بورس نگاه کرد.

در حال حاضر با توجه به قانون مالیات بر عایدی و شرایط بازارهای موازی، گزینه بهتری جز بازار بورس برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد و در بازه ۶ ماهه اخیر می‌توان با قطعیت به این نتیجه رسید.

ما باید برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری روی گروه‌های معاملاتی، بازار را به دو مقطع تقسیم کنیم.

در این میان، بحث برجام در بازار وجود دارد بنابراین تا پیش از تصمیم‌گیری درباره برجام یک مقطع زمانی وجود دارد و پس از تفاهم برجام هم یک مقطع زمانی دیگر در بازار وجود دارد.

 

*** بهترین گروه سرمایه‌گذاری

 

تاجبر درباره پیش از توافقات برجام، اضافه کرد:

قبل از تفاهم برجامی، گروه‌های تولیدکننده و صادرکننده کشور در کنار گروه پالایشی‌ها، بهترین گروه برای سرمایه‌گذاری هستند که در حال حاضر، گزارش‌های خوبی از فعالیت خود دارند چراکه نرخ‌های جهانی و نرخ ارز در این گروه‌ها تأثیر بسزایی دارند بنابراین شرکت‌های حاضر در گروه‌های فلزات اساسی از جمله تولیدکنندگان مس، فولاد، روی و سنگ آهن و گروه‌هایی که صادرات دارند، بهترین گروه برای سرمایه‌گذاری هستند.

 

*** بازار سرمایه پس از برجام

 

به گزارش سروش، کارشناس بازار سرمایه در پایان، اظهار داشت:

در صورتی که گشایشی در روابط بین‌المللی حاصل شود و برجام به نتیجه مثبت برسد، بانک‌ها و شرکت‌های خودروسازی هم می‌توانند به جمع اهداف سرمایه‌گذاری اضافه شوند اما باید به این نکته اشاره کرد که چیزی بدتر از وضعیت کنونی در روابط بین‌الملل ما وجود ندارد و اگر برجام به نتیجه‌ای نرسد، نرخ دلار قطعا بالاتر خواهد رفت و باز هم راه حل سپر در برابر تورم انتظاری، بازار بورس است.

امیدواریم برجام به نتیجه برسد چراکه خیلی از شرکت‌های ما برای دور زدن تحریم‌ها و انتقال کالا هزینه‌هایی پرداخت می‌کنند و با این تفاهم این هزینه‌ها رفع می‌شوند و صادرات بهتر خواهد شد.

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه