کد خبر:141550
پ
حدف یارانه
سروش گزارش می‌دهد:

وعده‌های پوچ دولت برای ثبت نام از جاماندگان یارانه نقدی

دولت در سال ۱۴۰۰ وعده‌ای را برای ثبت نام از جاماندگان یارانه‌ نقدی داده بود اما در چند روز مانده به پایان دولت خبری از این وعده نیست و آن را اجرایی نکرده است.

دولت در سال ۱۴۰۰ وعده‌ای را برای ثبت نام از جاماندگان یارانه‌ نقدی داده بود اما در چند روز مانده به پایان دولت خبری از این وعده نیست و آن را اجرایی نکرده است.

 

*** ثبت‌نام جاماندگان یارانه

 

به گزارش سروش، از سال ۱۳۹۳ که دولت تصمیم گرفت مجددا از متقاضیان دریافت یارانه ثبت نام کند، با توجه به محدودیت زمانی و برخی شرایط، تعدادی از داوطلبان موفق به ثبت نام نشدند و به همین منظور در سال‌های بعد و در چندین دوره، قانون بودجه دولت را مکلف به ثبت نام از این افراد کرد.

چه در زمانی که تعدادی از یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی جامانده بودند و چه زمانی که یارانه معیشتی به میان آمد.
 
در هر صورت اقدامی‌صورت نگرفت تا اینکه این بار دولت در اواخر دوران حضور خود در اداره کشور و در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ تصمیم گرفت، جاماندگان یارانه را ثبت نام کند.
 
اقدامی‌که با اما و اگرهایی مواجه بود مبنی بر اینکه چرا این چند سال این اتفاق نیفتاده است و از سویی با توجه به اینکه حذفی از پردآمدها صورت نگرفته است، چگونه قرار است منابع این افزایش تامین و بر تعداد یارانه‌بگیران افزوده شود.
 
به هر صورت با مصوبه هیات وزیران مقرر شد که ثبت نام کلیه افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی، یارانه حمایت معیشتی خانوار و سایر یارانه‌ها از جمله افراد جدید، افرادی که تاکنون ثبت نام نکرده اند و افرادی که منصرف شده اند و همچنین پرداخت یارانه نقدی به افراد واجد شرایط، براساس دستورالعمل مشترک وزارت رفاه و سازمان هدفمندی یارانه‌ها تعیین و در حد وصولی دریافتی‌ها (منابع) جدول تبصره (۱۴) انجام شود.
 
 

*** وظایف وزارت رفاه برای متقاضیان یارانه

 
 
وزارت رفاه  موظف شد که امکانات مورد استفاده متقاضیان دریافت یارانه نظیر سامانه ثبت اعتراضات، پاسخگویی، آزمون وسع و پیامکی را ضمن انجام آموزش‌های لازم در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار دهد.
بعد از آن سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد، در جلساتی با وزارت رفاه ، مقدماتی آماده شده است و تبادل اطلاعات صورت گرفته است و قرار است بعد از انجام ثبت نام و بررسی‌ها از سوی وزارت رفاه، لیست به سازمان هدفمندی اعلام شود و این سازمان پرداخت را انجام دهد.
حتی تاکید کرد که منابع این افزایش نیز بر اساس قانون آماده است و هیچ مشکلی در این رابطه وجود ندارد.
 
 

*** وعده‌های پوچ دولت در رابطه با یارانه

 
 
با گذشت بیش از دوماه از این جریان، هیچ اتفاقی نیفتاد و وزارت رفاه اقدامی ‌در رابطه با ثبت نام جاماندگان یارانه صورت نداده و اعلامی‌نداشته است و جریان ثبت نام دیگر در این دولت به نتیجه نخواهد رسید.
در این شرایط به نظر می‌رسد تنها اتفاقی که افتاده است، امیدواری بوده است که دولت به متقاضیان داده است و شاهد آن بودیم که بارها افراد با شنیدن خبر ثبت نام مجدد حضورا برای اقدام در این رابطه به سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کردند، در حالی که ظاهرا در حد یک وعده انجام نشده بوده است و اگر دولت به طور جدی تصمیم به این ثبت نام داشت حتما در سال‌های قبل که در قانون مکلف شده بود، اقدام می‌کرد نه در روزهای پایانی.
 
به گزارش سروش گفتنی است در حال حاضر حدود ۷۸ میلیون نفر از پردرآمد و نیازمند یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند و حدود ۶۰ میلیون نفری هم از این جمع، یارانه معیشتی می‌گیرند که سالانه بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان هزینه دارد.
اینکه دولت جدید چه تصمیمی ‌در مورد این روند پرداخت یارانه خواهد گرفت و یا برای جاماندگان و اقدام  نیمه‌کاره دولت دوازدهم برای آن‌ها چه خواهد کرد، مشخص نیست و تاکنون موضعی نداشته است.
 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول