کد خبر:141654
پ
بازار سرمایه
کارشناس بازار سرمایه:

۶ راهکار برای ایجاد ثبات و تعادل در بازار سرمایه/ توجه ویژه رییس جمهوری به معاملات بورس

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به توجه ویژه رییس جمهوری به معاملات بورس، ۶ راهکار تاثیرگذار برای ایجاد ثبات و تعادل در بازار سرمایه و معاملات بورس را مطرح کرد.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به توجه ویژه رییس جمهوری به معاملات بورس، ۶ راهکار تاثیرگذار برای ایجاد ثبات و تعادل در بازار سرمایه و معاملات بورس را مطرح کرد.

 

*** توجه رییس جمهوری به معاملات بورس

 

به گزارش سروش، علی جبل عاملی در خصوص معاملات بازار سرمایه، اظهار داشت:

موضوع ایجاد ثبات در بازار سرمایه از جمله مسائل اساسی بود که به عنوان اقدام مهم و فوری دولت جدید عنوان شد که این موضوع می‌تواند از اصلی‌ترین مأموریت‌های رییس جمهوری در دولت سیزدهم باشد.

مطرح شدن این موضوع، خوش بینی‌هایی را در میان سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام و ورود دوباره سرمایه‌های موجود در کشور به این بازار ایجاد خواهد کرد.

با توجه به وقایع رخ داده در معاملات سال ۹۹ بازار سهام، توجه دولت سیزدهم به ایجاد ثبات و تعادل در معاملات بورس موجب دلگرمی ‌فعالان بازار سرمایه و رونق دوباره این بازار خواهد شد.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: اجرای سیاست‌های مرتبط با ایجاد ثبات در معاملات بازار منجر به آشتی دوباره پول‌های خرد با بازار سرمایه می‌شود که همین امر به مراتب به دلیل افزایش ورود نقدینگی و ارزش معاملات، مسیر این بازار را در میان سهامداران روشن می‌کند.

به نظر می‌رسد ثبات بازار سرمایه با وجود ماهیت نوسانی آن بتواند کمک‌کننده به بازگشت اعتماد دوباره سرمایه‌گذاران به بورس باشد تا از این طریق جریان مستمر نقدینگی به سمت بازار به خصوص بازار اولیه صورت گیرد.

تجربه سال ٩٩ در معاملات بورس، نوسان و هیجان‌های ایجاد شده در این بازار نشان داد که اعتماد به سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند به راحتی مخدوش شود و نقدینگی‌هایی را که قرار است جذب محیط شفاف بورس شود به سوی سایر بازارهای غیر مولد مانند رمز ارزها یا بازار ارز سوق پیدا کنند.

 

*** عوامل تاثیرگذار برای ایجاد ثبات در معاملات بورس

 

وی به عوامل تاثیرگذار برای ایجاد ثبات در معاملات بورس اشاره کرد و افزود:

نخستین عامل برای ایجاد ثبات در معاملات بازار در حوزه قانونگذاری و ابلاغ دستور العمل‌های اجرایی است که تغییرات مکرر آن آفتی در معاملات بازار تلقی خواهد شد.

کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر دیگر عامل موثر برای ایجاد تعادل در معاملات بازار سهام، تصریح کرد:

دومین نکته‌ای که باید برای بهبود وضعیت بازار سهام در دولت سیزدهم مد نظر قرار گیرد، برقرار کردن تعادل بین بازار پول و سرمایه است.

 

وی با بیان اینکه به علت سابقه بیشتر بانک‌ها در اقتصاد ایران گاهی اوقات منافع بازار سرمایه تحت تأثیر تصمیمات بازار پول قرار می‌گیرد، اضافه کرد:

از جمله نمونه‌های بازار این اتفاق تغییر سیاست‌های مالیاتی، نرخ بهره یا نرخ ارز است که با هر خبر مثبت و منفی، بازار سهام تحت تاثیر قرار می‌گیرد و معاملات آن دچار تلاطم می‌شود.

باید توجه داشت که بورس و بانک هر دو بال‌های اقتصاد ایران هستند و پرواز بدون نقص اقتصاد ایران باید با انرژی و هماهنگی هر دو بال صورت گیرد.

 

*** دیگر راهکارهای ایجاد تعادل در بازار

 

جبل عاملی با اشاره به سومین عامل تاثیرگذار در ایجاد عمق بخشیدن معاملات بازار سرمایه، خاطرنشان کرد:

این اتفاق در کنار دیگر اقدامات از طریق ابزارهایی مانند عرضه‌های اولیه منظم شرکت‌ها و تسهیل شرایط حضور آن‌‎ها در بورس یا فرابورس محقق می‌شود.

کارشناس بازار سرمایه، اضافه کرد: از دیگر اقداماتی که می‌تواند منجر به ثبات بخشی و ایجاد تعادل در معاملات بازار شود، افزایش فعالیت صندوق تثبیت بازار سرمایه، توسعه ابزارهای نوین تأمین مالی مبتنی بر سرمایه و اوراق بدهی، تداوم فعالیت‌های بازارگردانی، توسعه ابزارهای مشتقه و ابزارهای پوشش ریسک، افزایش شناوری سهام و تغییر دامنه نوسان است.

 

وی هماهنگی بین نهادها و سازمان‌های ذیربط در خصوص قیمت‌گذاری را زمینه ساز تغییر روند بازار و ثبات در معاملات دانست و تصریح کرد:

تجربه نشان داده است که قیمت‌گذاری دستوری می‌تواند به بازار آسیب برساند و پرهیز از آن زمینه‌ساز ثبات در بازار سرمایه باشد.ج

 

*** آموزش اقشار مختلف

 

به گزارش سروش، کارشناس بازار سرمایه در پایان با بیان اینکه بحث آموزش اقشار مختلف جامعه در خصوص مفاهیم بازار سرمایه مورد مهم دیگری است که می‌تواند به ثبات بازار کمک کند، اظهار داشت:

مفهوم ریسک و بازده و روش‌های مستقیم و غیر مستقیم سرمایه‌گذاری از جمله مسایلی است که آموزش آن مخاطرات سرمایه‌گذاری را برای افراد فاقد دانش یا تخصص کافی کاهش می‌دهد و آرامش را به بازار باز می‌گرداند.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول