کد خبر:141869
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک:

دستور رهبر معظم انقلاب برای ورود سران قوا به موضوع حقوق ورودی کالاهای وارداتی

معاون فنی گمرک از دستور رهبر معظم انقلاب برای ورود سران قوا به موضوع حقوق ورودی کالاهای وارداتی خبر داد.

معاون فنی گمرک از دستور رهبر معظم انقلاب برای ورود سران قوا به موضوع حقوق ورودی کالاهای وارداتی خبر داد.

 

*** حقوق ورودی کالاها

 

به گزارش سروش، مهرداد جمال ارونقی ، با اشاره به وضعیت اعمال حقوق ورودی کالاها براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰، اظهارداشت:

طبق جز یک بند «و» تبصره ۷ قانون بودجه سال جاری نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی باید برابر با نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی در سامانه مبادله الکترونیکی باشد.

ابتدای سال جاری مطابق تصویب نامه هیات وزیران، گمرک مجاز شد تا زمانی که وضعیت سود بازرگانی ابلاغ نشده حقوق ورودی، عوارض و مالیات ارزش افزوده کالاهای وارداتی را براساس روال سابق و بر مبنای ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی دریافت کند.

 

*** تورم وارداتی

 

معاون فنی گمرک با اشاره به اینکه در شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی باید اقداماتی که شائبه افزایش قیمت کالا را به همراه دارد با برنامه ریزی و در شرایط ثبات، اجرایی شود، بیان داشت:

تغییر نرخ مبنای حقوق ورودی کالاهای وارداتی که عمده آن مواد اولیه و واسطه‌ای است می‌تواند تورم وارداتی را به همراه داشته باشد و این به نفع تولید و اقتصاد کشور نیست.

 

وی به نامه هیأت تطبیق مقررات با قوانین مجلس در مورد لغو مصوبه هیات وزیران مبنی بر اعمال حقوق ورودی بر اساس ارز ترجیحی پرداخت و افزود:‌

مصوبه هیات وزیران که مقرر کرده بود بر مبنای شرایط سابق عمل شود مغایر با قانون شناخته شد؛ البته مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که برای اصلاح قانون بودجه، دولت می تواند وفق مقررات مربوطه اقدام نماید تا بخش تولید دچار تورم قیمتی نشود.

 

*** پیشنهاد معاون اول رئیس جمهور سابق به مقام معظم رهبری

 

ارونقی با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی و مسئولان ، برهم نخوردن تعادل نسبی بازار از محل کالاهای وارداتی علی الخصوص نهاده های تولید است، عنوان کرد:

در این راستا معاون اول رئیس جمهور سابق در نامه‌ای به مقام معظم رهبری با اشاره به دلایل اعمال نشدن حقوق ورودی کالاهای وارداتی مطابق با قانون بودجه سال جاری پرداخت و دو پیشنهاد را ارائه کرد.

 

اول آنکه در صورت صلاحدید، مصوبه هیئت وزیران تا پایان شهریور ماه سال جاری ملاک عمل قرار گرفته و طی این مدت، دولت جدید با همکاری مجلس شورای اسلامی تدابیر لازم را برای حل مشکل در آینده اتخاذ کنند و دوم آنکه تصمیم گیری راجع به نحوه رفع مشکل به جلسه سران سه قوه ارجاع شود تا با در نظر گرفتن جمیع جهات، تصمیمات لازم اتخاذ گردد و در آستانه استقرار دولت جدید هیچ گونه مشکلی دین خصوص ایجاد نشود.

 

*** ورود سران قوا به موضوع حقوق ورودی کالاهای وارداتی

 

به گزارش سروش، معاون فنی گمرک در پایان، افزود:

پیشنهادات ارائه شده به استحضار مقام معظم رهبری رسید و مقرر فرمودند موضوع در جلسه سران قوا مطرح و تصمیم لازم اتخاذ شود.

بنابراین در حال حاضر، اخذ حقوق ورودی از کالاهای وارداتی کمافی السابق و طبق رویه قبلی اخذ می شود و هرگونه شایعه برخی افراد سودجو که درصدد گران کردن برخی کالاها هستند در این خصوص، مبنی بر اخذ حقوق ورودی با نرخ ارز بازار توسط گمرک، تکذیب می‌شود.

فارس

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول