کد خبر:142024
پ
حسینی کیا
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

میزان تولید سیمان در کشور چقد است؟/ تعطیلی یک ماهه واحدهای تولیدی نباید بازار سیمان را ملتهب کند

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به میزان تولید سیمان در کشور معتقد است، تعطیلی یک ماهه واحدهای تولیدی نباید بازار سیمان را ملتهب کند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به میزان تولید سیمان در کشور معتقد است، تعطیلی یک ماهه واحدهای تولیدی نباید بازار سیمان را ملتهب کند.

*** افزایش افسارگسیخته قیمت سیمان

به گزارش سروش، سیدجواد حسینی کیا درباره نابسامانی بازار سیمان و فولاد، گفت:

کمیسیون صنایع و معادن مجلس در جلسات متعدد دلایل افزایش افسارگسیخته قیمت این محصولات را بررسی کرد؛ براساس توضیحات ارائه شده یکی از دلایل نابسامانی این حوزه قطعی برق واحدهای تولیدی طی هفته‌های گذشته است.

*** کاهش ۸۰ درصدی تولید سیمان در تیرماه

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت نیرو در تیر ماه حدود ۴ هزار مگاوات برق صنعت را کاهش داد، افزود:

به دلیل قطعی برق واحدهای صنعتی در تیرماه تولید سیمان ۸۰ درصد، فولاد ۹۰ درصد و مس ۷۰ درصد کاهش یافت که در نتیجه این اُفت تولید، گرانی این محصولات در بازار رقم خورد.

وی همچنین با اشاره به دپوی سیمان و فولاد، ادامه داد: از آنجا که هر واحد تولیدی، سالانه زمانی را برای تعمیرات(over hall) در نظر می‌گیرد، باید با برنامه ریزی دقیق و مناسب، شرایطی فراهم می‌شد که دوره ی تعمیرات این واحدها با قطعی برق آنها همزمان بود.

نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد:

هرچند نباید بازارهای بین المللی را از دست داد اما می‌توان صادرات را مدیریت کرد به این معنا که میان صادرات و توزیع سیمان و فولاد در داخل تناسب ایجاد کرد.

*** نمایندگی‌های سیمان بازار دلالی و بازار سیاه راه انداختند

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نمایندگی‌های سیمان بازار دلالی و بازار سیاه راه انداختند، ادامه داد: این افراد با فرافکنی و طرح موضوعاتی در فضای رسانه ای مانند اینکه برق واحدهای تولیدی قطع شده و سیمان در بازار با کمبود رو به رو می‌شود، قیمت‌ها را سلیقه‌ای افزایش دادند.

حسینی کیا در ادامه افزود: از سوی دیگر کارخانه‌های لیدر سیمان با همکاری بورس قیمت‌ها را بالا نگه داشتند، بنابراین سایر واحدهای تولیدی نیز ناچار به تبعیت شدند که این امرموجب گرانی این محصول در بازار شد.

*** پشت پرده گرانی سیمان

به گزارش سروش، نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان، خاطر نشان کرد:

تولید اسمی سیمان در کشور حدود ۸۸ میلیون تُن و تولید واقعی ۶۵ تا ۷۰ میلیون تُن بوده و مصرف واقعی نیز ۴۸ میلیون تن است در نتیجه مازاد تولید سیمان در کشور وجود دارد این اعداد نشان می‌دهد در صورت تعطیلی یک ماهه واحدهای تولیدی نباید بازار سیمان ملتهب شود اما به دلیل بی تدبیری‌ها و فعالیت‌ مافیاها قیمت‌ها افسارگسیخته افزایش یافت.

خانه ملت

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول