کد خبر:144188
پ
رزمایش آذربایجان و ترکیه
سروش به نقل از وب سایت «گره قفقاز» گزارش می‌دهد:

رزمایش‌ های مشترک تحریک آمیز باکو – آنکارا در لاچین/ آیا جنگی دیگر در پیش است؟

جمهوری آذربایجان و ترکیه اخیرا در منطقه «لاچین» رزمایش مشترکی برگزار کردند که می تواند به تنش ها و اختلافات میان باکو – ایروان دامن بزند.

جمهوری آذربایجان و ترکیه اخیرا در منطقه «لاچین» رزمایش مشترکی برگزار کردند که می‌تواند به تنش‌ها و اختلافات میان باکو و ایروان دامن بزند.

 

*** تأثیر رزمایش‌های باکو – آنکارا در وقوع جنگ احتمالی در قفقاز 

 

به گزارش سروش، ششم مهرماه ۱۳۹۹ دو کشور آذربایجان و ارمنستان پس از سال ها تنش ناشی از اختلافات شدید مرزی و سرزمینی، جنگی را آغاز کردند که به نبرد دوم قره باغ موسوم شد و تا ۴۴ روز بعد یعنی ۲۰ آبان و پس از توافق آتش بسی که با وساطت روسیه میان آنها صورت گرفت، ادامه داشت.

توافق آتش بس ۹ بندی سه جانبه‌ای که روس‌ها سرانجام با تلاش فراوان و با تهدید و تطمیع ( سیاست چماق و هویج) توانستند به امضای طرفین برسانند، هر چند به توقف درگیری و نبرد منجر شد اما در مقام عمل نتوانست به صورت کامل اجرایی شود و تنش ها را کاملا پایان دهد زیرا در بندهایی از آن به ویژه بند مربوط به ایجاد دالان – کریدور «زنگه زور» از خاک ارمنستان برای آذربایجان جهت اتصال به نخجوان، ابهاماتی وجود داشت که موجب تفسیرهای متفاوت ایروان و باکو از آن می شد. 

این اختلافات، آذربایجان را برآن داشته تا حتی تهدید به استفاده از قدرت نظامی برای ایجاد آن کند و در همین راستا اقدام به برگزاری رزمایش های متعدد به ویژه در گذرگاه «لاچین» با همکاری متحد سنتی خود، یعنی ترکیه می کند؛ امری که به باور آگاهان سیاسی می‌تواند به تنش ها دامن بزند و بار دیگر  به جنگی در نزدیکی مرزهای شمالی کشورمان منجر شود.

 

*** کارمند سابق بخش اطلاعات وزارت دفاع آذربایجان/ تنش‌ها در قفقاز تشدید شده است

 

پس از تداوم اختلافات و تشدید تنش‌ها میان باکو و ایروان، رزمایش های مشترکی  میان دو کشور متحد ( ترکیه و جمهوری آذربایجان ) در منطقه لاچین برگزار ‌شد که دو کارشناس از جمهوری آذربایجان این تحولات را تحلیل کرده اند.

 

کارشناس نظامی و کارمند سابق بخش اطلاعات و تحلیل وزارت دفاع آذربایجان، در این رابطه، اظهار داشت:

این رزمایش‌ها در منطقه لاچین به ارتش و نیروهای آذربایجان و ترکیه اجازه می‌دهد تا برای مبارزه با نیروهای ارامنه ای که گه گاه علیه نیروی آذربایجان اقدام می کنند، آموزش ببینند، اما سایت گره قفقازی معتقد است که این رزمایش می توانند به عنوان یک پیام سیاسی به طرف های مقابل در صورت تهدید نظامی آذربایجان، تلقی شوند.

 

آزاد عیسی زاده، در ادامه تحلیل خود افزود:

در ششم سپتامبر، مطابق توافقنامه همکاری نظامی بین آذربایجان و ترکیه، تمرینات تاکتیکی مشترکی در منطقه لاچین آغاز شد، که کریدور بین ایروان و استپاناکرت از آن می گذرد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز در ششم سپتامبر در وب سایت خود گزارش داد که هدف اصلی این رزمایش ها بهبود تعامل و هماهنگی رزمی در حین عملیات های رزمی است و توجه ویژه ای به ارتقاء مهارت های استفاده از تجهیزات نظامی مدرن و سایر تجهیزات نظامی در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور می شود .

 

*** حضور نیروهای ویژه ترکیه و آذربایجان در رزمایش های مشترک

 

وی ارزیابی سطح رزمایش های آذربایجان و ترکیه در منطقه لاچین را دشوار دانست و از عدم انتشار شمار پرسنل شرکت کننده در این رزمایش توسط مقامات امنیتی باکو سخن گفت و افزود:

با توجه به اطلاعات منتشر شده از سوی طرف ترکیه‌ای، بخشی از نیروهای دریایی (تکاوران دریایی) آذربایجان و نیروهای ویژه ترکیه در این رزمایش ها شرکت می کنند .

نیروهای دریایی آذربایجان و نیروهای ویژه نیروهای مسلح ترکیه از ششم سپتامبر در لاچین تحت عنوان عملیات مشترک کماندویی، رزمایش و تمرینات خود را تا ۱۰ سپتامبر ادامه خواهند داد.

 

عیسی زاده همچنین تاکید کرد:

ما در مورد تمرینات مشترک نیروهای ویژه نیروی دریایی آذربایجان و ارتش ترکیه صحبت می کنیم و با توجه به این واقعیت که منطقه لاچین در یک منطقه کوهستانی و مرتفع واقع شده است، می توان با اطمینان بالایی میتوان گفت که  مبارزه با فعالیت های تروریستی در سرزمینی با ویژگی‌های های دشوار  و کوهستانی در طول تمرینات انجام می شود.

این تمرینات ممکن است در راستای هماهنگی و بالا بردن آمادگی نیروها برای سرکوب نفوذ گروه های تروریستی یا خرابکار و پاکسازی منطقه از حضور نیروهای نفوذی آنها باشد، اما چنین رزمایشی نیازی به مشارکت پرسنل زیاد  ندارد.

 

رزمایش

 

*** برگزاری رزمایش  در مجاورت روس ها

 

عیسی زاده، در ادامه اضافه کرد:

قبل و بعد از جنگ دوم قره باغ هم  رزمایش های وسیع تری در جمهوری آذربایجان و ترکیه برگزار شده است، ولی ویژگی رزمایش های فعلی این است که آنها در سرزمین های آزربایجانی آزاد شده از اشغال و در مجاورت منطقه مسئولیت حافظ صلح روسیه برگزار می شود !

این نشان می دهد که ترکیه همچنان در حمایت از باکو متعهد است و در دفاع از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان به طوری که با تعهدات دو کشور متحد در اعلامیه شوشا که در ماه ژوئن گذشته توسط روسای جمهور دو کشور امضا شد، پایبند می‌باشد.

 

وی در ادامه تحلیل خود تاکید کرد:

در ۱۵ ژوئن، روسای جمهور آذربایجان و ترکیه اعلامیه شهر شوشا در مورد روابط (اتحاد دو کشور) را امضا کردند که شامل توافق برای ارسال کمک نظامی متقابل هم می شود.

کارشناسان نظامی معتقدند که اعلامیه (شوشا)، نتایج جنگ قره باغ در سال ۲۰۲۰ را تکمیل و مبنای قانونی اتحاد نظامی بین دو کشور را رسمی و علنی می کند.

این سند هیچ گونه جزئیاتی در مورد استفاده از نیروی نظامی یا پایگاه ها ندارد.

 

*** برگزاری رزمایش ها در نزدیکی کریدور لاچین

 

کارمند سابق بخش اطلاعات و تحلیل وزارت دفاع آذربایجان در ادامه بیان داشت:

محل رزمایش بسیار نزدیک به کریدور لاچین به (اسپانکرت) و در فاصله چند کیلومتری تا حداکثر ۳۰ کیلومتری است.

در حال حاضر راهرو  لاچین  منطقه ای به همین نام (لاچین) را به دو قسمت تقسیم می کند که از جنوب به منطقه قبادلی حداکثر ۱۰-۱۲ کیلومتر و از شمال به منطقه کلبجر – ۳۰ کیلومتر محدود می‌شود.

چنین تمریناتی برای آذربایجان از اهمیت عملی و واقعی برخوردار است زیرا این منطقه، نزدیک ارمنستان و قره باغ است؛ جایی که هنوز تشکیلات‌های مسلح ارمنی در آنجا باقی مانده اند و نیروهای پارتیزانی ارمنی نیز  در پاره ای مواقع، عملیاتی علیه نیروهای باکو انجام می دهند.

 

عیسی زاده در این رابطه، تاکید کرد:

پس از پایان درگیری ها در سال گذشته، تعدادی عملیات خرابکارانه، قتل و مجروح کردن سربازان و کارگران آذربایجانی در قره باغ وجود داشت.

در منطقه هادروت سابق، نیروهای امنیتی آذربایجان بیش از ۶۰ نفر  نظامیان ارمنستان را دستگیر کردند که ممکن است مجددا چنین مواردی  دوباره اتفاق بیفتد، به ویژه اینکه ارتش ارمنستان مواضع ارتش آذربایجان را در مجاورت شهر شوشا با سلاح سنگین مورد هدف قرار داده است.

 

*** نقض آتش بس و وقوع درگیری های محدود

 

کارشناس جمهوری آذربایجان در ادامه تحلیل خود به نقض آتش بس سه جانبه و وقوع درگیری‌های محدود میان نیروهای این دو کشور اشاره کرد و افزود:

در ۱۲ دسامبر ۲۰۲۰، اولین نقض مقررات آتش بس از زمان پایان جنگ در قره باغ در منطقه هدروت ثبت شد و درگیری مسلحانه ای در نزدیکی روستاهای «ختصابر» و «خین طاهره» روی داد که باعث شد تا ساکنان این روستاها، منطقه را ترک کنند.

همچنین در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ هم گزارش شد که شش نیروی ذخیره ارمنی و ۱۰ سرباز قره باغی اسیر نیروهای باکو شده اند که البته نیروهای حافظ صلح روسیه در این ماجرا مداخله کردند.

در روستای «ختصابر» نیروهای ارمنی و در روستای «خین طاهره» نیز صلح بانان روس با سربازان آذربایجانی مذاکره کردند تا نیروهای ارمنی را آزاد کنند و طرف آذربایجانی این نبردها را یک عملیات اجباری ضد تروریسم خواند.

 

*** ارمنستان در حال تقویت ارتش است

 

عیسی زاده در تحلیل خود در مورد اینکه آیا رزمایش‌های مشترک باکو – آنکارا می توانند منجر به تنش در درگیری با ارمنستان شوند یا خیر، تصریح کرد:

ارمنستان در حال آماده سازی ارتش و تقویت نیروهای نظامی خود است، زیرا افکار جنگ طلبی هنوز در محافل سیاسی این کشور وجود دارد و همچنان تقویت می‌شود.

ایروان همچنین در حال مذاکره با فدراسیون روسیه برای خرید سلاح‌های جدید است و مسکو آمادگی خود را برای کمک به بازسازی  ارتش ارمنستان و تأمین آن اعلام کرده است. در هفته های اخیر هم  فراخوانی برای جذب نیروهای ذخیره  در ارمنستان منتشر شده است.

 

وی در ادامه افزود:

مانورهای ( باکو و آنکارا) با بیانیه سه جانبه ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ در مسکو منافات ندارد زیرا این بیانیه چیزی در مورد ممنوعیت رزمایش ها نمی گوید ، از طرفی، این رزمایش‌ها در قلمرو به رسمیت شناخته شده آذربایجان برگزار می شود و این فعلا تمرینات است، نه یک عملیات نظامی.!

 

*** روسیه و ارمنستان نیز رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

 

عیسی زاده در مورد احتمال برگزاری رزمایش‌های نظامی مشترک توسط روسیه و ارمنستان نیز یادآور شد:

مسکو و ایروان نیز به طور منظم مانورهای مشترکی را در خاک ارمنستان انجام می دهند.

 

وی در مورد قلمرو آذربایجان که فعلا نیروهای صلحبان روس به طور موقت در آن مستقر هستند، گفت:

فعلا به صراحت در این مورد اظهار نظر کردن دشوار است چون خود روسیه غیرقابل پیش بینی است، صلحبانان روسی قبلاً تمریناتی را در قره باغ انجام داده اند که ماهیت آن تمرینات، بخشی از وظایف آن‌ها نبوده و نیست.

اظهار نظر در مورد اینکه آیا رزمایش روس‌ها با ماموریت نیروهایشان در این منطقه، مطابقت دارد یا خیر، دشوار است اما اگر این اتفاق افتاده باشد، طرف روسی آن را تبلیغ نکرده است و گفتن اینکه چگونه روسیه فردا رفتار خواهد کرد نیز دشوار است.

 

*** ارتش آذربایجان در قره باغ مستقر است

 

کارمند سابق بخش اطلاعات و تحلیل وزارت دفاع آذربایجان در پایان، تاکید کرد:

باکو شرایط بیانیه آتش بس سه جانبه را رعایت می کند زیرا ارتش آذربایجان در مواضع خود واقع در قره باغ مستقر شده است و در فعالیت‌های بشردوستانه نیروهای حافظ صلح روسیه نیز دخالت نمی کند، اگرچه این بخشی از وظایف آن‌ها نیست اما اگر این کار ( رزمایش نظامی مشترک با ارمنستان در قره باغ) انجام شود، مسکو به طور خودکار بی طرفی خود را از دست می دهد و ماموریت حفظ صلح آن مورد تردید قرار خواهد گرفت که این امر باعث ایجاد مشکلات دیپلماتیک با آذربایجان و ترکیه هم (برای روسیه) خواهد شد.

من فکر می کنم که عقل سلیم، روسیه را از این کار باز می‌دارد.

از طرفی، اگر ارتش روسیه  بی طرفی خود را نقض کند، ترکیه بی تفاوت نخواهد ماند، تمرینات فعلی در لاچین دارای  این پیام است که ترکیه در منطقه حضور دارد و در صورت تهدید امنیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، ارتش ترکیه از متحد خود حمایت خواهد کرد.

 

رزمایش

 
*** رئیس سازمان وکلای نظامی جمهوری آذربایجان/ تنش‌ها میان باکو – ایروان ادامه دارد

 

رئیس سازمان وکلای نظامی جمهوری آذربایجان نیز درباره رزمایش اخیر  آذربایجان و ترکیه در لاچین به خبرنگار «گره قفقاز»، گفت:

معتقد هستم که تعداد محدودی از نیروهای ویژه ارتش جمهوری آذربایجان و ترکیه در تمرینات نظامی در منطقه لاچین شرکت کرده‌اند.

آنها مهارت‌ها و توانایی‌های خود را برای انجام عملیات رزمی در شرایط سخت کوهستانی افزایش می دهند زیرا این تمرینات همچنین نشان می دهد که اعلامیه شوشا در مورد روابط اتحاد بین آذربایجان و ترکیه همچنان به قوت خود باقی است و درگیری ارمنستان و آذربایجان هنوز به طور نهایی حل نشده است.

اخیراً نیز یک مرزبان آذربایجانی در مرز زخمی شده است و در پاسخ به این اقدامات، آذربایجان نیز راه ارمنستان را برای دو روز بست و بعد با ضمانت مسکو آن را  باز کرد.

ارتش آذربایجان و بخصوص نیروهای ویژه آن، باید همیشه آماده پاسخ به تحریکات احتمالی جدید باشد.

 

*** ایروان تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت نمی شناسد

 

« تلمان ابیلوف» در ادامه تصریح کرد:

ارمنستان هنوز تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت نشناخته و مجدداً  در حال  تسلیح و تجهیز خود است، زیرا به طور گسترده  به نیروهای ذخیره فراخوان داده و تحریکات علیه باکو  را ادامه می دهد.

چندی قبل هم  مرزبانی آذربایجان از حمله نظامیان ارمنی به یک مرزبان در نقطه مرزی فبادلی خبر داد البته طرف ارمنی این اتهامات را رد کرد.

شامگاه ۲۵ آگوست نیز ارتش آذربایجان جاده بخش گوریس- کاپان را مسدود کرد و به خودروهای غیرنظامیان ارمنی برای چند ساعت اجازه حرکت نداد.

 

وی در  ادامه، گفت:

ارتش روسیه برای خروج این افراد از منطقه محاصره شده وارد مذاکره شد.

همچنین، در ۲۶ آگوست، ارتش آذربایجان قسمت دوم جاده را هم مسدود کرد، در نتیجه، ساکنان روستاهای «وروتان»، «شورنوخ» و «بارتسراوان » بدون جاده و اتصال به شهر ماندند.

ساکنان روستاهای مسدود شده نیز برای تامین مواد غذایی و کمک‌های پزشکی به مشکل برخوردند.

در ۲۶ آگوست نیز مذاکرات با مشارکت نمایندگانی از آذربایجان، ارمنستان و صلحبانان روسی آغاز شد و این جاده در ۲۷ آگوست باز شد.

 

*** هر گونه رزمایش روسیه، بی طرفی مسکو را پایان می دهد
 

رئیس سازمان وکلای نظامی جمهوری آذربایجان در مورد اینکه آیا روسیه و ارمنستان می توانند در پاسخ به رزمایش مشترک ترکیه و جمهوری اذربایجان در منطقه لاچین، مانور برگزار کنند، گفت:

هیچ زمینه قانونی برای چنین مانورهایی در سرزمین و خاک آذربایجان وجود ندارد .

روسیه حتی در زمان اشغال سرزمین‌های آذربایجان، به مدت ۳۰ سال از انجام چنین اقداماتی علیه باکو خودداری کرد.

از طرفی، روسیه در چارچوب توافق و بیانیه سه جانبه مسکو، به بی طرفی در بحران باکو – ایروان متعهد است و در صورت انجام این اقدام، به بی طرفی خود در بحران اخیر قره باغ پایان می‌دهد.

در قره باغ هنوز تشکیلات مسلح ارمنی وجود دارد که باید همزمان با اعزام صلحبانان روس از این منطقه خارج می شدند و علاوه بر این، روسیه تمریناتی را در قره باغ انجام می دهد که با وظایف نیروهای حافظ صلح مطابقت ندارد.

 

*** ترکیه در حمایت از باکو،  تردید به خود راه نمی دهد

 

رئیس سازمان وکلای نظامی جمهوری آذربایجان در ادامه یادآور شد:

تمرینات فعلی (باکو و آنکارا) در لاچین این پیام را دارد که باکو تنها نیست و اگر اقدامات تجاوزکارانه جدیدی علیه امنیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان صورت پذیرد، ترکیه در حمایت از جمهوری آذربایجان، تردیدی به خود راه نمی‌دهد.

رزمایش های نیروهای ویژه  ترکیه و آذربایجان همچنین حامل این پیام است که کریدور لاچین همواره برای اهداف بشردوستانه مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

اطلاعاتی مبنی بر انتقال پرسنل و محموله های نظامی ارتش ارمنستان به منطقه قره باغ با همدستی و شاید حمایت  صلح بانان روسیه وجود دارد.

اگر این امر ادامه یابد، باید با اقدام نظامی جلوی انتقال تجهیزات نظامی به قره باغ (خانکندی ) را گرفت!

وظیفه نیروهای حافظ صلح روسیه این است که امنیت مردم غیر نظامی را تضمین کنند، نه اینکه برای عملیات نظامی، رزمایش برگزار کنند.

 

به گزارش سروش، رئیس سازمان وکلای نظامی جمهوری آذربایجان در پایان سخنان خود پیرامون اینکه آیا این امر منجر به درگیری با ارتش روسیه می شود یا نه، گفت:

خیر، نیروهای حافظ صلح روسیه هیچ دلیلی برای مداخله نخواهند داشت، به هر حال هر گونه انتقال تجهیزات نظامی در این  راهرو  لاچین با مفاد توافق سه جانبه در تضاد است و صلحبانان روسی خود مسئول برخورد با چنین اقداماتی هستند.

قبلاً سابقه داشته است که  ارتش آذربایجان بیش از ۶۰ جنگجوی ارمنی را در دسامبر ۲۰۲۰ در این مناطق دستگیر و خلع سلاح کرده است.

گره قفقاز

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه