کد خبر:144269
پ
ماهواره گوک ترک ترکیه
سروش گزارش می‌د‌هد:

گام بزرگ ترکیه در عرصه نظامی با طراحی و تولید ماهواره پیشرفته «گوک ترک»

ترکیه با طراحی و ساخت ماهواره نظامی بومی و پیشرفته برای نیروی هوایی ارتش، گام بزرگی را در عرصه فضا برداشت.

ترکیه با طراحی و ساخت ماهواره نظامی پیشرفته برای نیروی هوایی خود، گام بزرگی را در عرصه فضا برداشت تا همچنان از قدرت‌های مدعی در منطقه باشد.

 

*** گام بزرگ ترکیه در عرصه نظامی و فضایی

 

به گزارش سروش، ترکیه که در سال های اخیر به کمک کشورهای غربی دست به طراحی و توسعه زیر ساخت های نظامی و تسلیحاتی خود زده است، اخیرا اقدام به ساخت ماهواره نظامی « Göktürk» برای نیروی هوایی ارتش کرد است.

 

بر اساس برخی گزارش ها، ترکیه درصدد پرتاب آن با کاربرد نظامی به کمک شرکت‌های آمریکایی است و در همین راستا، اخیرا جلسه آغازین پیرامون ماهواره جدید نیروهای مسلح ترکیه برگزار شد.

به گزارش این منابع، نشست آغازین درباره ماهواره نظارتی و شناسایی «Göktürk» با وضوح بالا که جایگزین ماهواره «Göktürk-1»  و در خدمت نیروی هوایی ترکیه خواهد بود، برگزار شد.

 

شرکت صنایع هوافضای ترکیه موسوم به توساش (TUSAŞ) که یکی از شرکت‌های مهم این کشور است و در زمینه ماهواره ها فعالیت می‌کند، آن را در بزرگترین نمایشگاه جهان در واشنگتن معرفی کرد.

این شرکت همچنین مدل ماهواره‌ای را که در چارچوب پروژه توسعه سیستم ماهواره ای نظارت شناسایی «Göktürk» تولید و ارتقا داده می‌شود را به نمایش گذاشت.

 

ماهواره نظارتی شناسایی «Göktürk» قصد دارد پس از انقضای سیستم  «Göktürk-1» که در سال ۲۰۱۶ در مدار قرار گرفته بود، نیازهای ماهواره ای الکترو نوری با وضوح بالا را برای نیروهای مسلح ترکیه تامین کند.

همچنین در محدوده این پروژه، سیستم ها و زیرسیستم‌های مربوط به ایستگاه‌های زمینی ثابت و قابل حمل نیز تهیه می‌شود.

این در حالی است که هدف، توسعه و استفاده از تجهیزات و نرم افزارهای ملی و داخلی است.

همچنین برنامه ریزی شده است تا از فرصت‌ها، قابلیت‌ها، منابع انسانی، زیرساخت‌ها و استعدادهای موجود در این زمینه استفاده شود.

 

ماهواره

 

*** ۷۹ مهندس کار طراحی و ساخت ماهواره را انجام دادند

 

دکتر سلمان ناس که در حال حاضر معاون مدیر کل سیستم‌های فضایی شرکت «توساش» ترکیه است در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت:

در محدوده پروژه خانواده ماهواره ای، Göktürk  برای تامین نیازهای نیروهای مسلح ترکیه تهیه و تولید می‌شود.

 

وی در ادامه، اظهار داشت:

۷۹ مهندس این شرکت در طراحی، آزمایش و تولید این پروژه، چه در داخل و چه در خارج شرکت کردند و از این طریق قابلیت‌های مهمی به دست آمد.

 

معاون مدیر کل سیستم‌های فضایی «توساش» در پایان با بیان اینکه آنها ساخت  «Göktürk-2»  را در سال ۲۰۰۷ آغاز کردند و پنج سال بعد راه اندازی شد، گفت:

انتظار می‌رفت عمر ماهواره در سال ۲۰۱۷ به پایان برسد، اما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

به گزارش سروش، ترکیه چون مشکل تحریم و عدم اجازه فعالیت و همکاری با شرکت‌های مهم سازنده و طراحی را ندارد، در چند سال اخیر با بهره گیری از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی به سرعت در تلاش برای بالا بردن تکنولوژی تولیدات نظامی خود است.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول