کد خبر:144596
پ
حمله پهپادی امریکا به افغانستان
پس از اعترف پنتاگون به کشته شدن غیرنظامیان در افغانستان

عفو بین الملل از آمریکا خواست به جنایت‌هایش در دیگر کشورها هم اعتراف کند

سازمان «عفو بین الملل» با اشاره به اعتراف مقام نظامی آمریکا به کشتار غیرنظامیان در افغانستان توسط این کشور، از واشنگتن خواست به کشتار غیرنظامیان در دیگر کشورها نیز اعتراف کند.

سازمان «عفو بین الملل» با اشاره به اعتراف مقام نظامی آمریکا در کشتار غیرنظامیان افغانستانی توسط این کشور، از واشنگتن خواست به کشتار غیرنظامیان در دیگر کشورها نیز اعتراف کند.

 

*** عفو بین الملل از آمریکا خواست به جنایت‌هایش در دیگر کشورها هم اعتراف کند

 

به گزارش سروش، سازمان «عفو بین الملل» به اذعان اخیر مقام نظامی آمریکا در کشتار غیرنظامیان در حملات هوایی اخیر  به کابل واکنش نشان داد و اعلام کرد:

اعتراف آمریکا به کشتار غیرنظامیان در کابل، گام مهمی در مسیر بازخواست عاملان این حملات در افغانستان و سایر مناطق محسوب می‌شود.

 

در بیانیه عفو بین الملل همچنین آمده است:

با این حال، ما معتقدیم همچنان اقدامات بیشتری باید صورت پذیرد.

خانواده‌های قربانیان باید غرامت کامل دریافت کنند و ما بر این باوریم که آمریکاها باید به کشتار غیرنظامیان در دیگر کشورها نیز اذعان کنند.

 

*** پنتاگون مجبور به اعتراف شد

 

عفو بین الملل تأکید کرد:

پنتاگون تنها به علت تمرکز جامعه جهانی بر تحولات افغانستان مجبور شد به کشتن غیرنظامیان در آنجا اذعان کند، این درحالی است که بسیاری از حملات مشابه در سوریه، عراق و سومالی به دور از نگاه‌ها صورت گرفته‌اند و آمریکا همچنان به تکذیب مسئولیت داشتن خود در این حملات ادامه می‌دهد.

 

پیشتر فرماندهی مرکزی آمریکا تائید کرده بود که حمله اخیر پهپادهای این کشور در کابل در جریان خروج از افغانستان منجر به کشته شدن یکی از کارمندان امداد و ۹ نفر از اعضای خانواده وی شده است.

 

*** فرماندهی مرکزی آمریکا/ در کابل غیرنظامیان را هدف قرار دادیم

 

«کنث مک‌کنزی» که در حال حاضر فرمانده مرکزی آمریکا در منطقه است نیز اذعان داشت که در حمله اخیر پهپادی به کابل هیچکدام از اعضای «داعش خراسان» کشته نشده‌اند و به جای آن، حداقل ۱۰ غیرنظامی افغانی از جمله هفت کودک کشته شده است.

 

با این حال با وجود اطلاع و اذعان به این اشتباه مهلک از سوی وزارت دفاع آمریکا اما گفته شده که قرار نیست هیچ اقدام تنبیهی در ارتباط با این اشتباه صورت گیرد چون ارتش این کشور  بر اساس اطلاعات امنیتی حمله را دنبال کرده است.

 

مقامات وزارت دفاع آمریکا پس از حمله روز ۲۹ آگوست (هفتم شهریور) تاکید می‌کردند این حمله به درستی انجام شد.

واشنگتن در آن زمان ادعا می‌کرد که خودروی یک بمب گذار انتحاری را که به دنبال حمله به فرودگاه کابل بود هدف گرفته است.

چند مقام رسمی آمریکا نیز پیش از این گفته بودند که وزارت دفاع این کشور کشته شدن افراد غیرنظامی در حمله پهپادی مرگبار به خودرویی در کابل، پایتخت افغانستان را خواهد پذیرفت.

 

امال احمدی، شهروند افغان که در این حمله ۱۰ عضو خانواده‌اش را از دست داد هفته گذشته در گفتگویی اعلام کرده بود که آمریکا اشتباه بزرگی کرد که در اینجا غیرنظامیان را هدف گرفت.

 

به گزارش سروش، روزنامه نیویورک تایمز نیز هفته گذشته گزارش داده بود راننده خودرویی که در حمله پهپادی آمریکا کشته شد به احتمال زیاد کارمند یک سازمان مردم‌نهاد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول