کد خبر:144650
پ
درگیری مقابل کنگره
سروش گزارش می‌دهد:

هواداران و مخالفان رئیس جمهور سابق آمریکا دوباره به جان هم افتادند

هواداران رئیس‌جمهور سابق آمریکا که در حمایت از بازداشت‌شدگان حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره، مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، با مخالفان درگیر شدند.

هواداران رئیس‌جمهور سابق آمریکا که در حمایت از بازداشت‌شدگان حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره، مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، با مخالفان درگیر شدند.

 

 *** هواداران و مخالفان ترامپ دوباره به جان هم افتادند

 

به گزارش سروش، هواداران و مخالفان ترامپ بار دیگر مقابل ساختمان کنگره با هم درگیر شدند.

بر اساس گزارش برخی منابع، هواداران ترامپ که در حمایت از بازداشت‌شدگان حمله مرگبار ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره، مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، با مخالفان چپ‌گرا درگیر شدند.

 برخلاف انتظار نیروهای امنیتی و رسانه‌های آمریکا، تنها بین صد تا دویست طرفدار ترامپ در تجمع مقابل ساختمان کنگره این کشور حاضر شدند.

 

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، با وجود پراکنده بودن این تجمع و حضور گسترده نیروهای امنیتی در برابر ساختمان کنگره، درگیری‌هایی بین هواداران ترامپ و مخالفان او روی داد.

در این تجمع، از یک سو هواداران ترامپ و از سوی دیگر  مخالفان چپ‌گرای رئیس جمهور سابق آمریکا شعارهایی علیه یکدیگر سر دادند و در نهایت با هم  به شدت درگیر شدند.

 

آمریکا

 

*** بازداشت چند تن از معترضان توسط پلیس

 

درگیری هواداران و مخالفان ترامپ با دخالت مأموران پلیس خاتمه یافت و چهار نفر نیز بازداشت شدند.

فردی مجهز به سلاح گرم نیز در میان بازداشت‌شدگان بود اما پلیس پایتخت آمریکا اعلام کرد که هنوز مشخص نیست که این فرد به کدام دسته تعلق دارد.

 

طرفداران ترامپ، یکی پس از دیگری با در دست گرفتن بلندگو، علیه بازداشت شرکت‌کنندگان در حادثه حمله به ساختمان کنگره در ششم ژانویه سال جاری میلادی شعار سر داده و آن‌ها را «زندانی سیاسی» توصیف کردند و آزادی آن‌ها را خواستار شدند.

 

برگزارکنندگان این تجمع که «عدالت برای ۶ ژانویه» نام‌گذاری شده بود، پیشتر خواستار برگزاری مسالمت‌آمیز آن شده بودند.

 

*** تهدید نمایندگان کنگره از سوی هواداران ترامپ

 

رئیس پلیس کنگره در سخنانی از تهدید و برنامه‌ریزی برخی هواداران ترامپ برای هدف قرار دادن شماری از نمایندگان کنگره خبر داد.

 

این در حالی است که پیش از شروع این تجمع که به گفته برگزار کنندگان قرار بود حدود هفتصد نفر شرکت کنند، صدها مأمور پلیس و شمار بالایی از خبرنگاران در برابر ساختمان کنگره مستقر شده بودند.

همچنین حصارهایی به ارتفاع ۲/۵ متر دور تا دور این ساختمان کشیده شده بود و نیروهای گارد ملی نیز در حالت آماده‌باش برای مداخله بودند.

 

آمریکا

 

*** رئیس مجلس نمایندگان آمریکا/ جمهوریخواهان حزب خود را از افراط‌گرایان پس بگیرند

 

به گزارش سروش، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پیش از برگزاری این تجمع در مصاحبه‌ای از جمهوریخواهان درخواست کرد حزب خود را از افراط‌گرایان پس بگیرند.

«نانسی پلوسی» در این مصاحبه بار دیگر درخصوص حمله به ساختمان کنگره در تاریخ ششم ژانویه تأکید کرد:

«این شورشی بود که به تحریک رئیس جمهور ایالات متحده انجام گرفت».

 

لازم به ذکر است، ترامپ پس از شکست در برابر رقیب خود در انتخابات سال گذشته آمریکا، ادعای وقوع تقلب گسترده را مطرح و شکایات متعددی را در دادگاه‌های ایالات مختلف ارائه کرد که تقریباً هیچ کدام به نتیجه نرسید.

 

ششم ژانویه (۱۷ دی) کنگره آمریکا در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست مقابل کنگره تظاهرات برگزار کنند.

حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند.

در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند.

 

حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا استیضاح دوم او در کنگره را رقم زد اما محاکمه ترامپ در مجلس سنای آمریکا با مخالفت جمهوریخواهان مواجه شد و شکست خورد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول