کد خبر:144785
پ
بوگدانف
براساس اعلام مقامات مسکو

روسیه با جدیت درصدد احداث پایگاه نظامی در دریای سرخ است

معاون وزیر خارجه روسیه از ادامه مذاکرات میان مسکو و خارطوم درباره تاسیس پایگاه لجستیک نظامی در دریای سرخ خبر داد.

معاون وزیر خارجه روسیه از ادامه مذاکرات میان مسکو و خارطوم درباره تاسیس پایگاه لجستیک نظامی در دریای سرخ خبر داد.

 

*** احداث پایگاه نظامی روس ها در دریای سرخ

 

به گزارش سروش، «میخائیل بوگدانف» از ادامه مذاکرات میان روسیه و سودان درباره تأسیس پایگاه لجستیک نظامی در دریای سرخ خبر داد.

 

بوگدانف در این ارتباط گفت:

ارتش و معاون وزیر دفاع روسیه با سفر به سودان در حال پیگیری و مذاکرات جدی درباره پایگاه نظامی لجستیکی در دریای سرخ هستند و این موضوع با جدیت دنبال می‌شود.

پایگاه دریایی مورد نظر روسیه در ساحل دریای سرخ در شهر پورتسودان تأسیس می‌شود.

 

لازم به ذکر است، روسیه نهم ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ از قصد خود برای احداث یک پایگاه تدارکات و حمایت از نیروهای دریایی در نزدیکی بندر پورت سودان خبر داده بود.

این پایگاه نظامی طبق طرح اولیه، گنجایش ۳۰۰ نیروی نظامی و غیرنظامی را دارد و می‌تواند چند کشتی جنگی را که با سوخت هسته‌ای کار می‌کنند، در خود جای دهد.

 

*** سودان خواستار امتیاز بیشتر است

 

دولت سودان اعلام کرده که خواستار بازبینی اساسی و بنیادین این توافق نامه و اختصاص امتیاز متناسب برای خارطوم در مقابل واگذار کردن این پایگاه استراتژیک برای روسیه است.

 

یک مقام نظامی سودانی که نامش فاش نشده است، در این رابطه، چند روز پیش  به ریانووستی گفت:

دولت سودان قصد دارد امتیازات بیشتری از مسکو بگیرد و در این راستا قرار است اصلاحیه‌ای در موافقت‌نامه احداث پایگاه دریایی روسیه در بندر سودان در ساحل دریای سرخ تنظیم کند و به امضا برساند.

 

این مقام در ادامه، افزود:

خارطوم امیدوار است که از مسکو کمک مالی ۵ ساله در ازای احداث پایگاه دریایی توسط روسیه دریافت کند و این توافق می‌تواند برای ۲۵ سال دیگر تمدید شود.

 

به گزارش سروش، پیشتر، نخست وزیر روسیه پیش نویس توافقنامه‌ای را تأیید کرد که بر اساس آن کشورش در سودان پایگاه تدارکات و پشتیبانی دریایی تأسیس می‌کند و دهم اسفند ماه سال ۹۹ نیز یک کشتی جنگی روسی برای اولین بار وارد بندر سودان شد.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول