کد خبر:144906
پ
«کلمان بونو»، وزیر امور اروپایی فارانسه
در ادامه توافق جنجالی (AUKUS)

پاریس از گزینه های روی میز فرانسه علیه استرالیا خبر داد

وزیر امور اروپایی فرانسه ضمن هشدار به انگلیس از بابت شراکت در پیمان امنیتی آکوس، از بررسی گزینه هایی علیه استرالیا به خاطر لغو قرارداد زیردریایی با فرانسه خبر داد.

وزیر امور اروپایی فرانسه ضمن هشدار به انگلیس از بابت شراکت در پیمان امنیتی (AUKUS) آکوس، از بررسی گزینه هایی علیه استرالیا به خاطر لغو قرارداد زیردریایی با فرانسه خبر داد.

فرانسه

 

*** واکنش فرانسه به لغو قرارداد خرید زیردریایی‌ها 

 

به گزارش سروش، کلمان بونو  در سخنانی تاکید کرد که دولت پاریس در حال ارزیابی همه گزینه هایی است که می تواند از آنها در پاسخ به استرالیا از بابت لغو قرارداد دهها میلیارد دلاری خرید زیردریایی، استفاده کند.

وی همزمان از انگلیس خواست به تعهدات پسابرگزیتی خود پایبند باشد.

 

دولت کانبرا چهارشنبه گذشته همزمان با رونمایی از پیمان آکوس (AUKUS) میان استرالیا، آمریکا و انگلیس، قرارداد خرید زیردریایی های دیزلی-الکترونیکی از پاریس را لغو و اعلام کرد که به جای آن، دست کم هشت فروند زیردریایی هسته ای از آمریکا و انگلیس می خرد.

 

اکنون بونو می گوید که پاریس نمی تواند تظاهر کند که هیچ اتفاقی نیفتاده است زیرا رابطه با استرالیا بسیار دشوار شده است و فرانسه باید در پاسخ به کانبرا، دنبال گزینه هایی باشد.

 

وزیر امور اروپایی فرانسه در پایان، افزود:

این اتفاق به کاهش هرچه بیشتر اعتماد به انگلیس در دوره پسابرگزیت منجر شده است حال آنکه لندن به بخش های از توافق تجاری با اتحادیه اروپا هم عمل نکرده است.

 

فرانسه پیشتر سفرای خود را از واشنگتن و کانبرا فراخوانده و انگلیس را هم فرصت طلب توصیف کرده است.

 

به گزارش سروش، اروپا نیز به حمایت از پاریس برخواسته تا آنجا که «اورزلا فن درلاین» که در حال حاضر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا است، می‌گوید رفتاری که با فرانسه صورت گرفته، «غیرقابل قبول» است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول